PREZIDENTSKÉ VOLBY ZA DVEŘMI. JAKÝ JE VÁŠ FAVORIT?

0

Historicky první přímá volba prezidenta České republiky proběhne ve dnech 11. a 12. ledna 2013, případné druhé kolo 25. a 26. ledna 2013. O důvěru voličů se bude ucházet celkem devět kandidátů: Jana Bobošíková (www.suverenita.cz), Jiří Dientsbier (www.nas-prezident.cz), Jan Fischer (www.jan-fischer.cz), Táňa Fischerová (www.facebook.com/PrezidentkaTanaFischerova), Vladimír Franz (www.vladimirfranz.cz), Zuzana Roithová (www.roithova.cz), Karel Schwarzenberg (www.karelschwarzenberg.cz), Přemysl Sobotka (www.premyslsobotka.cz) a Miloš Zeman (www.zemannahrad.cz). Některé nominovala některá z parlamentních stran, ostatní museli na svoji podporu nasbírat přes 50 tisíc podpisů. To se málem stalo osudné Janě Bobošíkové, kontrolou podpisů byli z boje vyřazeni Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura. O úřad se ucházeli také například Ladislav Jakl, Klára Samková či Petr Cibulka, ti ale pohořeli na množství potřebných podpisů…

Na českém internetu existuje hned několik adres, kde se volbám a kandidátům věnují (třeba ZDE a ZDE), i přes počáteční nedůvěru volba získává popularitu u čím dál většího počtu lidí. Někdo z kandidátů oslovuje především mladé, jiný sází na tradici a konzervatismus, dalšího podporují vlivní a mocní, někdo zaujímá národovecké postoje, někdo je až příliš žoviální, další jsou málo výrazní, čitelní či až naivní. Jeden je možná zase až moc „výrazný“. Je to poměrně těžká volba, shodují se všichni. K tomu se čím dál více projevují bolesti naší současnosti. Zákony, i ten o volbě prezidenta, jsou nedomyšlené, nedotažené, právně nedokonalé, jako by je tvořili amatéři bez potřebných zkušeností a znalostí. I proto budou tyto první přímé volby tak trochu na zkoušku, zákon bude třeba změnit, tvrdí zodpovědní. To ale neubere na důležitosti těchto voleb. Hlava státu v naší zemi od dob TGM požívá velké vážnosti, požívali ji částečně i komunističtí prezidenti, kteří byli ale spíše generálními tajemníky než skutečnými prezidenty. Vážnost úřadu vrátil až Václav Havel. Je tedy třeba na Pražský hrad dosadit kandidáta, který by byl alespoň trochu důstojný, reprezentativní a měl autoritu u obyvatel země.

Na prezidentské volby jsme se pokusili v našem regionu podívat z pohledu studentů. Tzv. studentské volby se uskutečnily hned na dvou školách – v turnovském gymnáziu a na „hotelovce“.
„V předvánočním čase jsme v hodinách společenských věd uskutečnili volby na zkoušku. Probírali jsme jednotlivé kandidáty, studenti k některým vyjadřovali své sympatie i výhrady, myslím, že je to hodně zaujalo. Zabývali jsme se i historií a vážností tohoto úřadu. Poté jsme nastříhali papírky se jmény a studenti hlasovali jako u normálních voleb,“ uvedl Ondřej Halama, profesor turnovského gymnázia.

n201212221856_zap_391_2012_prezidentvolbyVOLBY NA GYMNÁZIU
Celkem se voleb zúčastnilo 165 studentů. Protože s volbami zde začali v době, kdy ještě nebyl znám výsledek soudu o vyloučených kandidátech, byli zařazeni všichni, tedy 11 kandidátů.

Výsledky voleb:
1. Vladimír Franz – 45 hlasů
2. Jan Fischer – 33
3. Karel Schwarzenberg – 26
4. Táňa Fischerová – 13
5.-6. Miloš Zeman a Tomio Okamura – 11
7. Přemysl Sobotka – 7
8. Jana Bobošíková – 6
9. Vladimír Dlouhý – 5
10.-11. Zuzana Roithová a Jiří Dienstbier – 4  
 
A zde je ještě názor dvou studentů:

Nemůžu posoudit, zda by zvolení V. Franze bylo dobrou volbou; i přesto patří tento kandidát mezi mé oblíbence. Každopádně vzbudil mnoho emocí a názorů. Takové dva nejradikálnější názory/skupiny jsou: První skupina ho okamžitě odsoudí nebo ho nazve „avatarem“, druhá skupina jsou možná lidé na okraji společnosti, kteří si řeknou, že mají také tetovaní, tak ho zvolí a volba prezidenta je vůbec nezajímá, nebo jeho názory ani neznají. Dále ho volí kvůli určité rebelii. Možná, že tito lidé jsou hnacím motorem tohoto kandidáta. Já samozřejmě nepatřím ani do jedné z těchto skupin. Myslím si, že pan prof. JUDr. Vladimír Franz je velice vzdělaný člověk, o tom není pochyb. Je to určitě velká osobnost s velkým charismatem, a to je to, co naše země potřebuje.  A to, že nemá politické zkušenosti, já osobně nevím, zda je to výhoda, nepovažuji to však za nevýhodu. Je to nestranický kandidát a může přinést nové názory, navíc nesympatizuje s komunisty. A to, že jeho zájem je umění a nechal se celý potetovat, je myslím zcela jeho věc, ale na druhou stranu vím, že tento člověk bude reprezentovat naší zemi. Je jasné, že za předpokladu, že by tento kandidát opravdu vyhrál, by se setkával s nejvyššími představiteli zemí. Mezi nimi jsou nějaké konvence, ale proč neudělat krok kupředu? Většinou se řeší a diskutuje pouze o jeho vzhledu, ale podle toho bych tohoto kandidáta neposuzoval, i když to je první věc, které si všimneme. Nejdřív jsem si myslel, že právě vzhled je to, co ho „zahubí“ a možná to tak je, ale postupem času mi to připadá jako jeho výhoda. A co se týká zahraničí, tak si myslím, že ohlasy jsou kladné. A to, že vyhrál studentské volby, asi nebude náhoda. Já osobně ještě přesně nevím, koho budu volit i z důvodu toho, že V. Franz obsadí při nejlepším 3. místo. Mám dva vážné kandidáty a jeden z nich je V. Franz.
Filip Adamec, 3. C

Dle mého názoru by zvolení Vladimíra Franze českým prezidentem bylo nešťastnou volbou našeho národa. Neříkám, že pan Franz není inteligentní a vzdělaný člověk. Jen si myslím, že by se měl věnovat oboru, ve kterém se roky pohybuje a neměl by se ukvapeně vrhat do politiky (natož do nejvyššího úřadu) bez předešlých, podle mě velmi potřebných zkušeností, které ostatní kandidáti mají. Jeho image je jen jednou z mála částí jeho osobnosti, jež hovoří při volbě proti němu. To, že ho někteří lidé hodlají volit jen z důvodu, že je jiný a že ho, „chudáčka“, všichni odsuzují, je podle mého nezodpovědné. Mrzí mě, že valná většina z nich, troufám si tvrdit, většinou nezná ani jeho názory. Člověk, který se chce stát hlavou státu, by měl být natolik rozumný, že sám musí uznat, že tetování, ač není společensky nepřijatelné či hanlivé, se nehodí pro hlavu státu a nejvyššího reprezentanta země. Mohl by svou prezentací vyvolávat milnou představu o českém národu. Je pravda, že bychom se ukázali jako tolerantní národ, ale žijeme ještě v době, kdy ve většině světa jsou hlavy státu konzervativní a našeho milého pana Franze by nemusely brát s takovou vážností, jako ostatní kandidáty. To by našemu národu samozřejmě mohlo škodit.
Simona Mandová, 3. C

n201212221856_zap_392_2012_prezidentvolbyVOLBY NA „HOTELOVCE“
Studenti turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy se zapojili do projektu JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH společnosti Člověk v tísni a uskutečnili 12. prosince Studentské prezidentské volby. Projekt byl zaměřen na podporu aktivní účasti mladých lidí v občanské společnosti. Jednotlivým prezidentským kandidátům bylo možno položit otázky a získat další informace, které rozhodně přispěly k rozhodování voličů. Studenti školy si vybrali vlastní volební komisi. Ta dohlížela na regulérnost voleb a zajistila odeslání správných výsledků.

Výsledky voleb:
1. Vladimír Franc – 59 hlasů
2. Jan Fischer – 43
3. Karel Schwarzenberg – 17
4. Táňa Fischerová – 12
5. Miloš Zeman – 7
6. – 7. Zuzana Roithová a Přemysl Sobotka – 6
8. Jiří Dienstbier – 1
9. Jana Bobošíková – 0

Celostátně v této studentské volbě také velmi přesvědčivě zvítězil Vladimír Franz (40,7 %), druhý Jan Fischer získal 19,4 % a třetí Karel Schwarzenberg 14,6 % hlasů.

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.