DIGITALIZACE TELEVIZNÍHO VYSÍLÁNÍ BUDÍ ROZPAKY

0

V noci z 31. července na 1. srpna 2009 skončilo na vysílači Liberec – Ještěd analogové vysílání ČT2 a bylo spuštěno digitální vysílání všech čtyř programů České televize. Z Ještědu ale ještě analogově vysílají program ČT1, Novu a Primu, takže dosud hodně lidí na Turnovsku, kteří program ČT2 oželí a nestojí o další televizní nabídku typu Nova Cinema nebo zpravodajský kanál Z1, digitalizaci neřeší. Těm ostatním však nastaly nové problémy. Nad nimi jsme se zastavili s odborníkem na televizní vysílání na Turnovsku bezkonkurenčně nejzasvěcenějším, tvůrcem BonusTV.cz Milanem Brunclíkem st.

* Nejčastěji si lidé stěžují, že si zakoupili set top box v ceně kolem tisíce korun, anténu na domě nechali nasměrovanou na Ještěd a sledují analogově Novu a Primu a zbytek českých programů digitálně. Jenže digitální programy vykazují na příjmu četné problémy. Obraz vypadává, zastavuje se, zvuk není s obrazem synchronizován, což v politických debatách a estrádních pořadech přináší nechtěnou zábavu navíc. Čím to je, a dá se s tím něco dělat?
Na vině je chaotičnost procesu digitalizace, která se jeví rozložená, jako celý český stát. Vysílač Ještěd patří k nejdůležitějším v republice, obsluhuje přes jeden milion diváků, řadu i v Praze nebo Hradci Králové. Ukazuje se, že mnohé předpoklady odborníků o výhodách pozemního digitálního vysílání v praxi neplatí a zvláště u tak silných vysílačů jako je ten na Ještědu. Právě on se stává jakousi nechtěnou laboratoří, na níž technici i manažeři ladí systém. Pokusnými králíky jsou diváci, z nichž každý se musí rozpoltit a zorientovat se, jaký program chce sledovat. Pokud Novu nebo Primu, přepne na analogový příjem, jestliže chce vidět všechny čtyři programy České televize, navolí digitální tuner. Mnoho diváků, zejména starších, není této abstrakce schopno a požitku ze sledování televize se někteří museli dokonce vzdát v obraně před infarktem.

 

* A ony výpadky obrazu?

Výpadky obrazu a kostičkování mají původ buď ve slabém signálu, nebo naopak ve velmi silném, který zahlcuje vstup přijímače či rozvod společné antény. Nemá cenu ztrácet nervy a čas a amatérsky laborovat. Vyplatí se jednoznačně obrátit se na skutečné odborníky. Jedině zkušený technik, vybavený poměrně drahou aparaturou, dokáže příjmové podmínky změřit a stanovit vysílač, z něhož bude příjem zaručen, a zprovoznit anténní systém. Samostatným problémem je zpožďování zvuku za obrazem nebo jeho předbíhání. Tato nesynchronnost je způsobena systémově takzvaným statistickým multiplexováním všech programových složek – spolu s televizí se vysílá i sedm stanic Českého rozhlasu a další datové služby. Na takový signál reagují různé set top boxy nebo digitální televizory různě, často alergicky. A právě v tom je původ nesynchronnosti. Nastává občas u všech přijímačů, těch nejdražších i podezřele levných. Mám však jednu praktickou radu, která přes svou jednoduchost téměř zázračně funguje. Když se vám obraz od zvuku vzdaluje ke zbláznění, přepněte z jednoho digitálního kanálu na druhý a zpátky, případně popřepínejte dopředu a dozadu celou sadu čtyř kanálů ČT. Na obvody přijímače, jenž je vlastně zakukleným počítačem, to zapůsobí, jako když klasický počítač resetujete. Obraz se zvukem se obvykle úplně srovná. Pokud to nepomůže, nepomůže už nic…           

 

* Pomohlo by přesměrování antény na Bukovou horu nebo Prahu?
Oba uvedené vysílače představují dálkový příjem, který v některých částech Turnovska funguje bezvadně, mnohde však je zcela nezachytitelný. Opět je třeba obrátit se na specialistu, který v místě antény proměří kvalitu všech dostupných vysílačů včetně stability signálu.

 

* Co byste lidem doporučil osobně, koupit satelit jako nejjistější a nejkvalitnější volbu?

Satelit je nejlepší cestou ke kvalitní televizi. A to nejen technicky, ale i programově. Právě a jen ze satelitu můžeme chytat zadarmo tisíce volných kanálů z celého světa. Každý týden přibývají ve vysokém rozlišení. Full HD programy z pozemních vysílačů se budou objevovat zpožděně a sporadicky. Satelitní příjem funguje digitálně přes deset let, je plně zaběhnutý a netrpí žádnými potížemi s pokrytím území, jaké mají pozemní cesty.

Pro technicky vyspělé uživatele se nejperspektivněji jeví televize přijímaná přes internetový protokol, ať už po kabelu, třeba telefonním v systému IPTV nebo optickou sítí, jak ji v Turnově buduje společnost Pamico.

Satelit je však univerzálním, bezpečným řešením televize pro každého. V obchodech se prodávají prakticky už jen HD televizory a právě ze satelitu do nich bude proudit nejvíce HD programů. Už několik let jsou vyvinuty planární satelitní antény, malé plošky, které umí nahradit velké a nevzhledné paraboly. Až se dostanou do praxe, padne poslední nevýhoda satelitu – les talířů na balkonech paneláků.    

 

* Česká podoba digitálního vysílání prochází velkou vlnou kritiky, připravenost nebyla zřejmě na té úrovni, jak se říkalo. A patrně nejhůř na tom je příjem z „našeho Ještědu“. Je pravda, že analogově by tento vysílač měl být v provozu nejdéle v zemi, prý až do června 2011? A není to v současných problémech s digitalizací spíš výhoda?

V nejtragičtější variantě bude Ještěd vysílat schizofrenně v analogu a digitálu opravdu až do léta 2011. Výhoda to však nebude. Příjem se na řadě míst zhoršil jak u analogových tak i digitálních programů. Případ Ještědu a digitalizace je důkazem starého rčení, že všechny změny bývají obvykle k horšímu. Ještě že máme záchranné alternativní cesty.

 

* Kde je podle vašeho názoru budoucnost v oboru, je to skutečně digitalizace a digitální televize v dnešní podobě, nebo přijde ještě nějaký další formát? Kdy myslíte, že se naplní jeden ze snů lidstva, že budeme mít televizi v obýváku v 3D s projekčním promítáním, čímž se staneme samotnými aktéry děje filmu a navíc si budeme moci „popovídat“ třeba s dávno zemřelými členy rodiny? (Omluva – vyjadřuji se v otázce hodně laicky.)

Jako člověk, který televizi denně dělá a přes rok už jen výhradně v technologii Full HD, jsem v odhadu dalšího vývoje dosti opatrný. Limity nejsou ani tak ve vědě a výzkumu jako ve financích a hlavně – v tvůrčí potenci. U nás v České republice i ve světě je televizní éter přesycen škvárem a fujtajblem. Tohle já stejně jako hromada soudných lidí nechce vidět klasicky, natož ve vysokém rozlišení, nebo dokonce trojrozměrně. 3D televize, i když by vysílala kultivovaně, dělá špatně řadě diváků, neboť vyžaduje ke sledování 3D brýle, které často lidem způsobují nevolnost jako při mořské nemoci. 3D projekci tedy vidím spíše jako atrakci pro kina než blízkou budoucnost v našich obývácích.

Všechny televize včetně českých celoplošných mají problém naplnit své vysílání HD programy. Vytvořit jejich archiv bude trvat desítky let a stát stamiliardy korun. Proto taky můžeme pozorovat, že nejvíce se v HD uplatňuje sport. Pro přímý přenos postačí přistavit ke stadionu HD přenosový vůz (přijde na čtvrt miliardy korun) a může se vysílat.

I v tomto směru však mohu posloužit cennou osobní zkušeností. Přes rok jsem se zabýval porovnáváním kvality pořadů v klasickém SD formátu PAL se záznamy ve Full HD. Pokud byly archivní snímky natočeny špičkovými kameramany při dodržení technologické kázně zpracování, vyznívají staré snímky z PAL na nových HD televizorech překvapivě skvěle. Několikrát jsme se s kolegy zmýlili, když jsme snímek ze starého Betacamu považovali za produkt nějaké bezpáskové nejmodernější HD kamery. 

 

* Což je dobrá zpráva i pro dokumentární film, který pro město Turnov zpracováváte k 20. výročí listopadových událostí 1989; máte v našem regionu nejvíc historicky cenného archivního materiálu…

To je pravda. Film s názvem Proměny v těchto dnech dokončuji. Je o dvacetiletí Turnova 1989 – 2009. Zhlédl jsem stovky hodin archivních záznamů a narazil přitom na stovky už nežijících spoluobčanů. Každý audiovizuální záznam, který zachycuje neopakovatelnost určité osobnosti, má ohromnou cenu. Ve špičkových laboratořích dokáží z políčka nekvalitního 8 mm filmu zrekonstruovat trojrozměrný holografický obraz jako ze života. Všichni, kdož dokumentujeme naši dobu, tvoříme tedy v jistém smyslu nesmrtelnost. Jen nevím, zda naše potomky budeme zajímat.     

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.