PENĚZOKAZCI NA VĚŽÁKU ANEB SEZONA ARCHEOLOGŮM JEŠTĚ NESKONČILA

0

Současné melancholické počasí, kdy jsou na dohled sněhové plískanice, přeje různým statistikám uplynulé letní sezony. V našem kraji jsou oblíbené hlavně ty o návštěvnosti památek. Jak to letos v létě tedy bylo? Trosky – přišlo o něco víc návštěvníků než vloni, tedy asi 110 tisíc. Valdštejn: na dohled je 75 tisíc lidí, Hrubý Rohozec – 35 tisíc příchozích, Muzeum Českého ráje – kolem 70 tisíc návštěvníků, letos vzrostla i návštěvnost na Dlaskově statku. Památky v Českém ráji táhnou dlouhodobě, kromě vycházek do přírody jde o to nejlepší, co zde máme…

O procházkách po českorajských hradech a zámcích nicméně tento text nebude…

„Právě jsme dokončili dohled nad stavbou v pořadí 107. rodinného domku,“ shrnul část své letošní práce archeolog turnovského muzea Jan Prostředník. To je tedy statistika… Inu, staví se. Ale kromě povinného archeologického dozoru se dr. Prostředník podíval i na další místa. Letos v létě podle něho šlo o pět rozsáhlejších záchranných výzkumů. Například pod torzem gotického paláce na Valdštejně tým z turnovského muzea zadokumentoval nové prostory (sklep s valenou klenbou), které byly zakonzervovány a budou pohledově zpřístupněny návštěvníkům.

Archeologové dále pracovali ve Velkých Hamrech na záchraně těžební jámy z mladší doby kamenné (6. – 5. tisíciletí př.n.l.), na samostatný článek by vydala jejich práce v interiéru židovské synagogy v turnovské Krajířově ulici nebo výzkum v Přepeřích, na dohled od mediálně známého žárového pohřebiště z pozdní doby bronzové „Na Cecilce“. I zde byly odkryty cenné nálezy z dávné historie našeho regionu.

n200711081056_zap_292_07_prostrednikPro laika asi nejzajímavější je výzkum ve skalních převisech u rybníka Věžák. Tady už před lety pracovali „nelegální archeologové“, tzv. hledači pokladů. Bylo tedy potřeba provést revizi. A ta byla velmi úspěšná, protože zde turnovští archeologové objevili pozůstatky po středověké penězokazecké dílně! Stopy po výrobě mincí byly podle Prostředníka evidentní, nalezeny byly nejen mince, ale hlavně pozůstatky po odlévání barevných kovů. To vše pochází z bouřlivé doby druhé poloviny 15. století po husitských válkách, kdy, jak Prostředník říká, lidé zvlčili. Podobná dílna byla objevena i na Babí peci pod Kozákovem. Kromě stop po falešných výrobcích mincí mohli archeologové na Vežáku také doplnit poznání o nejstarším osídlení centrální části Českého ráje. „Prokázali jsme využití zdejších skalních převisů v pozdní době kamenné lidem kultury se šňůrovou keramikou, což je období kolem třetího tisíciletí před naším letopočtem. Jde o významné zjištění, neboť nálezy této kultury známe zejména z pohřebišť,“ uvedl Jan Prostředník. Ten se ani v těchto dnech neuzavírá do klidu a tepla kanceláře. Čeká ho ještě výzkum v prostoru budoucích lázní na Všeni. Kdo ví, co tam objeví…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.