DILEMA LEVICOVÉHO VOLIČE (ZAMYŠLENÍ)

0

Oč to bylo v prvním kole prezidentské volby s výběrem kandidáta lehčí, o to jsem byl po sečtení výsledků bezradnější. Koho vlastně mám ve druhém kole volit? Zavrhl jsem ihned variantu, kterou navrhoval můj kandidát na prezidenta, totiž, že se sice zúčastní druhého kola, leč do urny hodí prázdnou obálku. Alespoň tak jsem ho já osobně pochopil. Volit chci. Naprosto racionálně a bez emocí. Ve druhé kole nemám moc na výběr, jelikož se žádný levicový kandidát nenabízí. Takže na řadu přichází negativní výčet.

MÉ OSOBNÍ VYMEZENÍ PREZIDENTSKÝCH KANDIDÁTŮ
* Karel Schwarzenberg – sice o něm Václav Klaus prohlásil, že je socialistou, ale to byla jen taková zlá, ale opravdu zlá větička. Levicovým politikem opravdu není. Je ovšem předsedou TOP09, hlasoval pro všechny zákony, které levice napadá u Ústavního soudu (církevní restituce, důchodová a daňová reforma) a svým jménem kryje počínání všech těch asociálních Kalousků, Drábků a ostatních méně viditelných odkláněčů ve vlastní straně i v celé koalici.
* Miloš Zeman – ač bývalý předseda ČSSD – též není žádným levicovým kandidátem, spíše bych jej přiřadil k neoliberálům tvrdšího střihu, jelikož například o nezaměstnaných hovoří jako o nemakačencích, ekonomickou solidaritu považuje za vyhazování peněz darmožroutům, jeho vize zahraniční politiky ustrnula pro svůj antiislamismus a řešení mezinárodních rozporů silou na pozicích americké ultrakonzervativní Tea Party. Sice sám sebe za levicového kandidáta prohlašuje, leč v tomto případě se stokrát omílaná lež pravdou stát nemůže. Na rozdíl od prvého kandidáta si u Zemana nelze nepovšimnout jeho poradců s nomenklaturní minulostí a prapodivnými ekonomickými vazbami.

n201301231935_zap_42_2013_prezidentPREZIDENTŠTÍ KANDIDÁTI A LEVICE
* Karel Schwarzenberg nemá k levici žádný vztah a nemá na ni ani žádné vazby.
* Miloš Zeman levici v České republice poškodil několikrát. Poprvé výrazněji, když v rámci opoziční smlouvy společně s Václavem Klausem oktrojovali změnu volebního zákona, kterou pak zrušil Ústavní soud, jelikož byla v rozporu s ústavou. Po odchodu do „politického důchodu“ a prohře při volbě prezidenta neustále napadal sociální demokracii s jasným cílem poškodit ji. Jeho destabilizační činnost pokračovala přeběhlíky Melčákem a Pohankou při ustavení Topolánkovy vlády. Nu a konečně vše završil vznik SPOZ – spolku jeho přátel, kdy při posledních volbách tento fanklub ubral levici rozhodující procenta potřebná pro vznik vlády.    

KANDIDÁTI A PREZIDENTSKÝ ÚŘAD
* Karel Schwarzenberg – předpokládám, že se bude v úřadě chovat přesně tak, jak mu předepisuje ústava, bude ctít svou prezidentskou přísahu, a nebude nikterak zasahovat do kompetencí parlamentu a vlády.  Předpokládám, že bez zbytečných průtahů a intrik jmenuje i případnou vysloveně levicovou vládu vzešlou z příštích sněmovních voleb.
* Miloš Zeman již v kampani naznačil, že jako prezident se hodlá v hojné míře účastnit jednání vlády a předkládat své návrhy a v neposlední míře zasahovat do práce i parlamentu. K tomu není třeba už moc dodávat. Snad jen, že tu máme ústavou definovaný parlamentní systém, nikoliv aktivisticky prezidentský.

ZÁVĚREČNÉ RESUMÉ
* Karel Schwarzenberg jako prezident by levici z mého pohledu nikterak neohrožoval, spíše by jí pomohl svým odchodem z vlády i TOP09. Tato strana by tak ztratila svou nejrespektovanější osobnost a největší vějičku na voliče. Byť se možná bude technokrat Kalousek snažit opět někoho takového najít, ale naštěstí žádný druhý Schwarzenberg na obzoru není.
* Miloš Zeman by se jako čerstvě zvolený prezident nechal pozvat svou pátou kolonou v ČSSD na její sjezd a tam započal s odvetou a veden svou osobní mstou okopávat sociální demokracii kotníky. Možná si mnozí ještě vzpomenete na „seznam dvaceti tří“, což byli poslanci a senátoři, kteří údajně neměli podpořit Miloše Zemana při prezidentské volbě. V jeho případě se může naše moderní politická historie opakovat ještě jednou. A to vznikem hradní pseudolevicové SPOZ, jejíž vliv by se snažil razantně posílit. Jeho cílem je rozklad na něm nezávislé levice a též návrat dalšího dinosaura na politickou scénu. Totiž Václava Klause. Oběma zdánlivě stabilní politické prostředí opoziční smlouvy nesmírně vyhovovalo.

SEČTENO A PODTRŽENO
V druhém kole prezidentské volby budu volit stejně jako Vladimír Špidla, Lubomír Zaorálek, Anna Šabatová, snad i Jiří Dienstbier a mnozí další levicoví intelektuálové a voliči Karla Schwarzenberga. Nikoliv srdcem, ale z výše nastíněných zcela racionálních důvodů. Když si mohu vybrat, tak raději prezidenta v duchu T.G.M. a Václava Havla a nikoliv technologa moci jako byli Edvard Beneš a Václav Klaus.

Milan Vašák, Turnov
milan.vasak@seznam.cz

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.