NA HRADĚ MÁME MILOŠE ZEMANA. JAKÁ JE MOŽNÁ BUDOUCNOST KARLA SCHWARZENBERGA? (ANEB POSUŇME SE O KROK DÁL)

0

Nejsledovanější a asi názorově nejvyhrocenější volby v historii naší země, minimálně v její novodobé historii, máme za sebou. Národ ale zůstává rozpolcen a je na vítězi voleb, Miloši Zemanovi, aby se pokusil dodržet svůj slib, že bude prezidentem všech Čechů. Asi zbytečné je se ohlížet na to, co Zemanovi přineslo zisk nejvyššího postu v zemi, co rozhodlo. Byla to naštvanost voličů, nezaměstnanost, kterou mají levicoví voliči pocit, že by právě on mohl vyřešit? Nebo to byly podpásové, nenávistné lži a přinejlepším polopravdy, které Zemanův tým vypouštěl v posledních dnech kampaně a klidně se za to o den později zase omluvil, ale důležité bylo, že tato informace zazněla a uvízla v hlavách těch, které měla oslovit? Právě to jako jeden z důvodů své prohry uvedl poražený Karel Schwarzenberg.

To už dnes opravdu není podstatné. Pojďme o krok dál. A tím pomyslným krokem by mohl být první prezidentský rozhovor, který Miloš Zeman poskytl v sobotu 26. ledna večer na ČT1 Václavu Moravcovi. Když se ho tento ptal na současnost dnešní vlády, Zeman odpověděl, že těžko může mít v jeho očích podporu vláda, která se opírá o podporu osmi procent občanů, zatímco on se může opřít o podporu více než padesáti procent občanů, což je pravda. Zeman zmínil i pseudostranu Lidem, kterou nikdo nevolil, a která nemá ve vládě a v parlamentu co pohledávat a stojí-li vláda pouze na těchto přeběhlících, kteří vyměnili původní Věci veřejné za prebendy, je to špatně a vláda si vládnout nezaslouží.

Po tomto proslovu by si asi málokdo vsadil na to, že Nečasova vláda dovládne do konce svého funkčního období, tedy do jara příštího roku. Bylo by i chybou levice, aby nyní, posílena o hradní post (byť spolupráce především ČSSD – Zeman nebude ideální na rozdíl od spolupráce KSČM a SPOZ – Zeman), se v nejbližší době nepokusila všemi prostředky vládu svrhnout. Kromě její silné nepopularity, nestandardního fungování na základě podpory strany, kterou nikdo nevolil, je tu ještě jedna důležitá skutečnost. Ono by mohlo hrozit, že vrcholně nepopulární a většinou i přinejmenším diskutabilní kroky současné vlády (především v sociální oblasti), by mohly především v makroekonomickém měřítku začít fungovat, což by mohlo ve svém důsledku vést ke snížení nezaměstnanosti, nárůstu koupěschopnosti obyvatel, zvýšení vývozu ad. A to by se v příštím roce mohlo skutečně stát. Proto bude dle mého názoru prvotní snahou nového prezidenta ve spolupráci s opozicí (viz billboardy Stop vládě, volte Zemana), aby vláda skončila co nejdříve. Nové volby by mohly být letos na podzim.

A tady bude nová výzva pro Karla Schwarzenberga, jeho tým a jeho silnou podporu voličů v prezidentských volbách. ODS je v totální krizi, ze které se zpětnou vazbou nehodlá sama poučit, bude tedy nutné konsolidovat pravici k předčasným volbám v nové podobě, rozuměj bez ODS. Ta se totiž do nového parlamentu díky podpoře svých stálých voličů dostane i tak ziskem kolem 10 % (zde je otázkou další působení Václava Klause v této straně). To další bude na Karlovi a spol. V ideálním případě se mu může podařit dát dohromady nový trojkoaliční projekt, který zaštítí TOP 09, KDU-ČSL a Zelené. Že je to fantasmagorie? Možná. Jinou volbu pro pravici, když nebude chtít připustit vládu ČSSD s KSČM a vyklidit pole, v tuto chvíli ale moc nevidím. Třeba se ale mýlím. Snažil jsem se jen být o krok dál, což Miloš Zeman při své inteligenci je už ne o krok, ale o dva tři kroky, a výsledek dnešní volby již vypustit z hlavy…

Že ale po těchto prezidentských volbách nastane v naší zemi klid, to si opravdu, ale opravdu nemyslím.

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.