TURNOV BYL SVĚDKEM MIMOŘÁDNÉHO TAKTICKÉHO CVIČENÍ SLOŽEK INTEGROVANÉHO ZÁCHRANNÉHO SYSTÉMU

0

Nízko letící helikoptéra, výbuch, střelba, policisté v ulicích, hlídky pěší i ve vozech, zásahová jednotka, houkačky, sirény… Dopoledne ve středu 23. června byla část města na nohou, lidé v prvních minutách nevěděli, co se děje. Vše bylo natolik věrohodné, že to ani jako cvičení nevypadalo. Nicméně – ve středu 23. června v turnovské části u nádraží proběhlo jedno z největších letošních cvičení jednotek integrovaného záchranného systému v Libereckém kraji.

Podle mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové  se cvičení, které se uskutečnilo zmíněného dne v době od 9.00 do 14.00 hodin, kromě profesionálních a dobrovolných hasičů zúčastnili ve velké míře i zdravotníci a policisté. „Jako pozorovatelé zde byli lidé z policejního prezídia, z krizového řízení policie Ústeckého kraje, starostka města a starostové okolních obcí. Na místě byl také hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler a tajemník Bezpečnostní rady Libereckého kraje Rudolf Broulík,“ vypočítává Michalíčková.

n201006241241_zap_203_010_cviceniCvičení se uskutečnilo v objektu střední školy u nádraží (bývalá ISŠ). Podle plánu cvičení došlo ve druhém podlaží pravého křídla budovy školy k výbuchu, následnému požáru a zranění 26 lidí. Zbytek osob, asi 250 studentů a personál školy, byl evakuován ven ze školní budovy do prostoru tělocvičny. Jeden z pachatelů výbuchu zůstal ležet mrtvý na místě, druhý utekl do levého křídla budovy, kde se zabarikádoval. Poté začal ohrožovat okolí střelnou zbraní a vyhrožovat sebevraždou. 

 

n201006241241_zap_204_010_cviceniHasiči simulovali hašení požáru a pomáhali zdravotníkům roztřídit zraněné, pro které bylo před školou postaveno improvizované záchranářské pracoviště. „Na místě zásahu byl ustanoven štáb velitele zásahu složený ze zástupců všech přítomných složek a ředitelky školy. Štábu velel nejprve řídící důstojník hasičského záchranného sboru, po objevení nástražného výbušného systému velení převzala policie. Štáb ke své práci využíval štábní kontejner hasičů s veškerým vybavením pro komunikaci a řízení zásahu,“ přiblížila Iva Michalíčková. Poté se kvůli podezření na přítomnost další výbušniny na místo dostavili psovod se psem a policejní pyrotechnik. Před shromaždiště zraněných osob hasiči postavili cisternovou automobilovou stříkačku, která zraněné osoby chránila před střepy a úlomky v případě dalšího možného výbuchu.

 

n201006241241_zap_205_010_cviceni„Jednotky dobrovolných hasičů pomáhaly s vynášením lehce zraněných a nepohyblivých osob na shromaždiště před budovu. Zranění byli metodicky transportováni do blízkých nemocnic sanitními vozy, případně vrtulníkem letecké záchranné služby. Mezitím probíhala policejní akce uvnitř budovy, kde se nacházel ozbrojený pachatel se sebevražednými úmysly. Vyjednával s ním policejní vyjednavač a následně ho zadržela zásahová jednotka, která slanila z třetího nadzemního podlaží a do místnosti, kde se pachatel ukrýval, vnikla oknem,“ popsala dění Michalíčková. Podle ní bylo hlavním cílem akce procvičit koordinovaný postup při zásahu všech tří základních složek záchranného systému v případě mimořádné události. To se stalo, cíl byl splněn.

Nezbývá, než si přát, aby k podobné události v některé turnovské škole nikdy nedošlo „na ostro“…

 

Cvičení se zúčastnili profesionální hasiči z Turnova, Semil a Liberce a dobrovolní hasiči z Turnova, Karlovic, Všeně a Příšovic, zdravotníci a policisté z obvodního oddělení i zásahové jednotky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.