SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: ATLETIKA, ORIENTAČNÍ BĚH, POSLEDNÍ ZÁPASY DRUHOLIGOVÝCH VOLEJBALISTEK

0

Ve sportovním souhrnu se nám tentokrát sešlo zhodnocení atletické halové sezony, máme tu reportáž z prvního letošního velkého závodu orientačních běžců; závěr patří turnovským druholigovým volejbalistkám, které uhájily v premiérové sezoně druholigovou příslušnost a můžeme se tedy opět těšit na jejich podzimní zápasy.

ATLETIKA

Halová sezona 2019 AC Turnov ve znamení úspěchu
ATLETIKA / Letošní halová sezona se bezesporu dá považovat za jednu z nejúspěšnějších, kterou kdy turnovská atletika zažila. Celá řada atletů opět startovala na mistrovství České republiky (dále jen MČR), odkud si několik z nich odvezlo cenné kovy a dokonce padl jeden národní rekord.

Halovou sezonu započaly přebory Libereckého kraje ve vícebojích a v chůzi v Jablonci n. N. „Odtud jsme přivezli čtyři tituly krajských přeborníků. Dvě zlaté medaile z chůze a dvě zlaté z vícebojů. Velice úspěšné byly také přebory Libereckého kraje staršího žactva, dorostu a juniorů, kde jsme nasbírali deset zlatých medailí. Velkou radost nám udělali naši nejmladší atleti, kteří ve velkém počtu získávali zkušenosti do dalších závodních let. Na krajský přebor nejmladšího žactva jsme dokonce museli vypravit dva autobusy, což je opravdu nevídané,“ je nadšen trenér Tomáš Krištof.

Mladší žáci AC Turnov

Prvním republikovým šampionátem bylo MČR ve vícebojích a v chůzi. Celkově se do Prahy vypravilo šest turnovských závodníků. Starší žák Jakub Šafář nenašel v halovém sedmiboji přemožitele a stal se mistrem České republiky. Svěřenec Miroslava Reichla dokázal ještě přidat národní rekord, který má hodnotu 4.598 bodů. Za starší žákyně pětiboj absolvovala Amélie Hobelantová, která skončila na nepopulárním čtvrtém místě, ale v každé disciplíně podala výborný výkon a s výsledkem 3.188 bodů může být i se svým trenérem Tomášem Krištofem více než spokojená. Další svěřenkyně Miroslava Reichla, Nela Vaníčková, bojovala po boku Amélie v pětiboji, a konečný výkon 2.862 bodů jí stačil na hezké 12. místo. Jediným závodníkem dorostenecké kategorie byl Cyril Žerava, který kvůli nemoci bohužel víceboj nedokončil. V chodeckém závodě na 3 000 m si titul mistryně České republiky připsala dorostenka Eliška Martínková (16:15,05 min) z tréninkové skupiny Kateřiny Čermákové. „Eliška dokáže chodit tři kilometry kolem 15:30 min., ale do závodu šla se zraněným kolenem, ale i tak dokázala obhájit první místo,“ upozornil Krištof a dodal. „Na stejně dlouhou chodeckou trať se vydal také starší žák Roman Hanyk a byl velkým adeptem na nejcennější medaili, ale byl bohužel diskvalifikován díky pravidlům nevyhovující chodecké technice.“

Koncem února se opět v Praze konalo MČR dorostenců a juniorů, kam se dokázali nominovat čtyři turnovští atleti. Největší želízko v ohni – Michal Hanyk – startoval hned ve dvou disciplínách. V prvním závodním dnu dokázal získat titul mistra České republiky v napínavém běhu na 3 000 m (8:59,54 min), kde výborným závěrem v posledním kole utekl všem soupeřům. Další cenný kov přidal na trati 1 500 m. Únava z předešlého dne už byla patrná, ale Michal je známý svým skvělým finišem a doběhl si pro skvělý bronz. Na stejných tratích se představila i Jana Pekařová. Ta se v obou bězích dokázala umístit v republikové desítce nejlepších běžkyň. V běhu na 3 000 m obsadila pátou příčku (11:09,34 min), a na trati 1 500 m doběhla osmá (5:07,45 min). „V technických disciplínách nás zastupovali Cyril Žerava a Barbora Velíšková. Oba dva závodili v koulařském sektoru, ale ani jednomu se nedařilo podle jejich představ. Cyril má vrženo přes třináct metrů, ale zde dokázal zapsat něco málo přes dvanáct, což stačilo na 12. místo. Barbora výkonnostně měla šanci na finálovou osmičku, ale vrhy přes 12,50 metrů nedokázala na tomto šampionátu předvést, a zapsala pouze 11,80 metrů a obsadila také 12. místo,“ konstatoval Tomáš Krištof.

Posledním republikovým šampionátem bylo MČR žactva v Ostravě, odkud Turnovští přivezli tři medaile. Vícebojař Jakub Šafář si vybral skok o tyči a běh na 150 m, a bodoval v obou disciplínách. Skok o tyči vyhrál výkonem 390 cm a získal další titul mistra České republiky. Na trati 150 m byl velkým adeptem na medaili a po vyrovnaném finálovém běhu přidal do své sbírky cenných kovů další stříbro (17,22 s). Svou první republikovou medaili získala Amélie Hobelantová, která bojovala mezi dálkařkami. Výkonem 565 cm ovládla žákovskou kategorii a stala se mistryní České republiky v této disciplíně, aby se pak spolu s Nelou Vaníčkovou postavily na trať 60 m překážek. Obě se dokázaly dostat do finálového běhu, když Vaníčková doběhla na výborném 4. místě (9,08 s) a Hobelantová hned za ní na 5. místě (9,12 s). Nela Vaníčková poté v tyčkařském sektoru mezi žákyněmi skončila na hezkém 10. místě výkonem 255 cm.

Co se týká zisku cenných kovů z Mistrovství republiky a z krajských přeborů panuje v AC Turnov maximální spokojenost. „Je vidět, že se turnovská mládežnická atletika opět vrací mezi silné hráče na republikovém poli. Velikým příslibem do budoucna je také veliký zájem o atletiku z řad našich nejmenších. Při krajských přeborech nejmladšího a mladšího žactva jsme vždy patřili k těm nejpočetnějším výpravám,“ uzavřel jeden z trenérů turnovské atletiky Tomáš Krištof.
Ve spolupráci s ACT připravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

ORIENTAČNÍ BĚH

Jarní pohár patřil mladým!
První celostátní závody v orientačním běhu uspořádal v sobotu 23. března OK 99 Hradec Králové na Stříbrném rybníku. Štafetového závodu se zúčastnilo celkem 298 tříčlenných štafet. Na startu bylo i 14 turnovských a dařilo se náramně, zvláště mladým. Naprosto suverénní první místo získala A štafeta žákyň (Novotná, Mellanová, Martanová), když vedla od prvního úseku. Skvěle zaběhli i nejmladší kluci v DH12 – byli druzí. Druzí byli i starší žáci. V hlavní kategorii dorostenek bylo turnovské áčko druhé v konkurenci 44 štafet! Dorostenecká kategorie byla ještě nabitější, startovalo v ní 46 štafet. Kluci ve vyrovnaných bojích nakonec urvali pěkné 6. místo. V dospělých je velmi slušné 6. místo první mužské štafety v konkurenci 49 štafet.

V neděli závod pokračoval nominačním závodem na středoevropský pohár dorostu. Na startu bylo celkem 1 521 závodníků a v nominační kategorii D21C si nominaci ve starších dorostenkách vyběhly Anna Kochová a Jana Pekařová.
Jindřich Kořínek, Jindrich.Korinek@email.cz

Na 1. místě žákyně TJ Turnov, oddíl orientačního běhu

Výsledky štafet:
* DH12 (20 startujících štafet): 2. Drahoňovský T., Zajger D., Mertlík V.
* D14 (13 startujících štafet): 1. Novotná M., Mellanová J., Martanová L., 5. Hájková T., Lamačová K, Novotná B
* D18 (44): 2. Pekařová J., Martanová E., Kochová Anna, 35. Seidlová A., Šritrová L., Hudská
* D21 (34): 18. Thořová M., Heřmánková P., Sokolářová Š.
* H14 (12): 2. Heřmánek P., Nejezchleb V., Hoetzel H.
* H18 (46): 7. Štregl M., Zabořil V., Hájek K.
* H21 (49): 6. Wolf D., Schulhof J., Dragowski K.

Odkaz na výsledky: https://oris.orientacnisporty.cz/files/4291_22178514986f55688874b58ae730c291.txt

VOLEJBAL

Závěrečné prohry turnovských druholigových volejbalistek, ale cíl splněn

* TJ Zikuda Turnov – TJ Lokomotiva Liberec 1:3 (18,-22,-10,-12). Sestava TJ Turnov: L. Němečková, M. Plocová, P. Vaníčková, M. Maříková, J. Matějková, J. Krupařová, M. Hanzlová (libero), střídaly: M. Kabátová, V. Bubáková, E. Zakouřilová, Z. Svobodová, N. Karlová.
V sobotu 23. března přivítaly turnovské volejbalistky na své palubovce regionálního rivala – družstvo TJ Lokomotivy Liberec. Jednalo se o závěrečná dvě utkání letošního ročníku druhé volejbalové ligy. Domácí hráčky potřebovaly minimálně udržet aktuálně nesestupovou 8. příčku a odolat dotírání o dva body horších Svitav.
Vstup do prvního utkání se domácím nadmíru povedl a celému týmu se začalo velmi dařit. Na palubovce byly k vidění tvrdé smeče, nepříjemná podání a fantastické zákroky v poli. Dalo by se říct, že Turnov takhle skvělý volejbal snad ještě nikdy nehrál. Při vedení 21:12 domácí hráčky lehce polevily, ale velký náskok nakonec stačil na pohodlné vítězství 25:18. V druhém setu se hra vyrovnala a oba týmy se přetahovaly o každý bod až do samé koncovky. V té se více dařilo hostům a Liberec po vítězství 25:22 srovnal na 1:1. Vstup do třetí sady byl z pohledu domácích hráček katastrofický, když se nepodařilo zachytit nástup Liberce a Turnov během chvilky prohrával 1:10. Soupeř se dostal do pohody a Turnov i po prostřídání téměř všech hráček prohrál 10:25. Ve čtvrtém setu se turnovské volejbalistky nedokázaly oklepat z předchozího neúspěchu a v podobném stylu prohrály i poslední set 12:25 a celkově tak ztratily ranní utkání 1:3.

Družstvo turnovských druholigových volejbalistek s trenéry

* TJ Zikuda Turnov – TJ Lokomotiva Liberec 0:3 (-21,-6,-15). Sestava TJ Turnov: L. Němečková, M. Plocová, P. Vaníčková, M. Maříková, Z. Svobodová, J. Krupařová, E. Zakouřilová a K. Klejchová (libera), střídaly: M. Kabátová, V. Bubáková, N. Karlová, J. Matějková a M. Hanzlová.
V druhém utkání nastoupily domácí hráčky odhodlané vybojovat nějaký bod. První set byl až do půlky vyrovnaný (7:7, 14:15). V závěru si hostující hráčky vytvořily 2 až 3bodový náskok, který si udržely až do samého konce a zvítězily i přes bojovnost domácích 25:21. Prohra dostala domácí hráčky pravděpodobně do takového rozpoložení, že se jejich hra sesypala jako domeček z karet a v následujících setech skvěle hrajícímu Liberci podlehly 6:25 a 15:25.

Je paradoxem, že v těchto dvou utkáních a jednotlivých setech jsme jako tým předvedli určitě nejlepší, ale i snad nejhorší volejbal v celém ročníku. Okolnosti nám ale byly nakloněné a dotírající Svitavy naštěstí podlehly Říčanům dvakrát 0:2. Díky tomu zůstáváme na 8. místě a můžeme slavit, protože se podařilo splnit hlavní cíle – při premiérové účasti se zachránit a udržet ligovou soutěž i pro další sezonu a hlavně dokázat sami sobě i druhým, že ženský volejbalový Turnov na ligu má a že mu liga sluší!
Velké díky patří zejména všem hráčkám, které se opět moc zlepšily. V sezoně tým předvedl výkony, co předtím ještě nikdy, ale zároveň i ukázal, že je stále kam se posouvat a co vylepšovat. Díky patří i Honzovi Mlejnkovi, bez jehož skvělé trenérské spolupráce by vše nešlo zvládat. Děkujeme i všem partnerům, kteří nás podporují. V neposlední řadě nesmíme zapomenout i na skvělé fanoušky, kteří nás hnali za důležitými vítězstvími, a už nyní se těšíme na jejich podporu v příštím ročníku!
Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

1. Havlíčkův Brod 36 24 5 4 3 96:40 86
2. Říčany 36 25 4 1 4 91:37 82
3. Č. Kostelec 36 23 1 4 8 86:48 75
4. ČVUT Praha 36 16 10 1 9 85:60 69
5. Česká Třebová 36 15 4 5 12 74:63 58
6. Liberec 36 8 7 6 15 62:81 44
7. Žďár nad Sázavou 36 6 7 3 20 57:88 35
8. Turnov 36 6 4 7 19 50:91 33
9. Svitavy 36 6 2 9 19 47:92 31
10. Junior 36 5 2 6 23 47:95 25

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.