PRÁCE NA ŘÍŠSKÉ KORUNĚ SPĚJÍ DO FINÁLE

0

(Pozor: dvě aktualizace.)Téměř roční práce turnovského šperkaře Jiřího Urbana na replice říšské koruny z 10. století pomalu spěje do finále. „Když bychom to přirovnali ke stavbě domu, tak by se dalo říct, že hrubá stavba je hotova, všechny desky jsou sesazené, kameny – přesněji řečeno skleněná kompozice – jsou připraveny. Když jsem to počítal, na koruně je neuvěřitelných 13 200 větších, menších i doslova miniaturních dílů. Jen čelní desku tvoří asi 1650 prvků. To představuje téměř 1800 bodů letování na jediné desce,“ uvádí Jiří Urban.

Zakázku turnovský šperkař získal vloni, když vyhrál výběrové řízení, které uspořádal Krajský úřad Středočeského kraje. Kopie říšské koruny císařů Svaté říše římské bude umístěna v expozici hradu Karlštejn, v posvátné Kapli svatého kříže. Má přilákat další návštěvníky a stát se jedním z vyhledávaných magnetů hradu a celého regionu.
 

n200903042241_zap_0110_09_urbanKoruna patří mezi nejvzácnější evropské památky. Její originál je umístěný ve vídeňském Hofburgu, kam ho nechal za husitských válek převézt Zikmund Lucemburský. Turnovský šperkař byl v hlavním rakouském městě v průběhu posledního roku opakovaně, shromažďoval dokumentaci, měl vyjednán exkluzivní přístup k originálu. Říšská koruna byla vytvořena na konci prvního tisíciletí, korunován jí byl i Karel IV. Váží zhruba 3,5 kilogramu, její průměr je 22 centimetrů a výška téměř 23 centimetrů. Složena je z osmi zdobených desek s perlami, drahými kameny a smalty. Originál je ze zlata, Jiří Urban tvoří repliku ze stříbra.

Původní odhad na výrobu kopie zněl 14 měsíců a zhruba 2640 hodin, dnes už turnovský výtvarník ví, že bude potřebovat asi dvojnásobek původně počítaných hodin. Prací je doslova pohlcen v tom nejlepším slova smyslu.

 

n200903042242_zap_0111_09_urban„Jak postupně do tajů výroby koruny pronikám, uvědomuji si, že bych klidně za rok, za dva mohl začít znova. Možná lépe, možná jinak. Ale o tom to není. Říšská koruna je doslova nabitá symbolikou, je v ní zobrazena celá kniha Genesis. Působí celistvě jako jeden silný příběh. Jednotlivé desky, ze kterých je koruna sestavena, to jsou vlastně půdorysy baziliky. Někomu se může zdát, že koruna je přezdobená, už jsem slyšel že o ní někdo řekl, že připomíná dort. Když ho ale ochutnáte a zjistíte, co v něm je, moudrost našich předků si vás získá,“ představuje s nadšením svoji práci Jiří Urban.

 

Zadní desce říšské koruny se říká Jákobova, je na ní 12 kamenů, jako měl biblický Jákob synů, počet kamenů symbolizuje také 12 kmenů izraelských. I na přední apoštolské desce je 12 kamenů. A také modrý safír ve tvaru srdce (Kristovo srdce). Na smaltech jsou vyobrazeni král David, který je symbolem spravedlnosti, Šalamoun jako symbol moudrosti, prorok Izajáš a král Ezechiáš jako rádcové, kteří symbolizují dlouhou a prozřetelnou vládu. Je tu vyobrazen i Kristus se dvěma anděly, čímž je řečeno, že koruna panovník je korunován v „Jeho“ jménu…

 

n200903042242_zap_0112_09_urbanPráce na replice říšské koruny v současné době vrcholí, jednotlivé desky jsou osazovány skleněnými kopiemi kamenů v nejpodobnějším barevném a tvarovém podání. Až bude tato práce dokončena, šperkař celé dílo rozebere, stříbrné části pozlatí a opět vše sestaví do jednoho celku. „Při sesazení se nesmí nic poškodit, skoro si ani nedovedu představit, že by se to povedlo bez jediné chyby,“ přibližuje poslední část prací Jiří Urban. Na konci dubna by měla být koruna hotova.

 

„Ještě než ji odvezu do Prahy a potom na Karlštejn, chtěl bych ji někde v důstojných prostorách ukázat pod dohledem ochranky třeba jen na pár hodin lidem z Turnova a okolí. Tady koruna vznikla a už se sem nikdy nevrátí. Místo a čas teprve dáváme dohromady,“ uzavírá Jiří Urban. 

Kromě něho na kopii vzácné říšské koruny pracuje tým asi osmi až deseti lidí. Skleněné kameny vznikly v jablonecké firmě Ralton Petra Svobody (resp. v rukou výtvarnice Yvony Novotné), vinuté perle zhotovila Gabriela Burianová ze Železného Brodu, jejich novou povrchovou barevnou úpravu provedla firma Pearl Bohemika z Jablonce nad Jizerou. Luboš Janků z Rovenska pod Troskami brousil skleněnou kompozici a přírodní kameny dodal společně s Mirkem Hronem. Absolvent turnovské SUPŠ a pražské UMPRUM Jan Jaroš zhotovil oblouk koruny, Blanka a Matúš Cepkovi z Bratislavy jsou tvůrci smaltů a textilní čapky, Urban spolupracoval také s firmou Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Aktualizace I. (5. března):
V době vzniku tohoto textu nebylo pochyb o tom, že replika říšské koruny bude vystavena v pro Čechy posvátném místě, a sice v kapli svatého kříže na Karlštejně. Jak dnes zveřejnila agentura ČTK, nový středočeský hejtman David Rath prohlásil, že Karlštejn již další propagaci nepotřebuje a že koruna má být umístěna v turistickém infocentru v pražské Husově ulici. Podle informací TvA ale toto rozhodnutí ještě nemusí být konečné.

Aktualizace II. (6. března):
Unikátní snímek autora kopie a sestavené koruny před zlacením. Nyní bude koruna postupně opět rozebrána a jednotlivé díly pozlaceny. To by mělo proběhnout v dílnách DUV Granát Turnov. Na druhém snímku je v detailu samotná koruna.

200903061651_zap_117_09_urban

200903061651_zap_118_09_koruna

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.