V pondělí 27. dubna předal turnovský šperkař Jiří Urban svoji více než roční práci, repliku říšské koruny z 10. století, na hradě Karlštejně do rukou středočeského hejtmana Davida Ratha. Kopii jedné z nejvzácnějších evropských památek si objednal právě Středočeský kraj, turnovský výtvarník zvítězil ve výběrovém řízení na její zhotovení. Kopie koruny má sloužit jako další turistický (i duchovní) magnet tohoto regionu.
„Hejtman Rath ocenil kvalitu zpracování, zajímal se i o duchovní symboliku, která je na koruně znázorněna,“ uvedl Urban. Právě duchovní rozměr byl pro výtvarníka nejdůležitější, nejenže se jedná o jednu z nejcennějších památek z dávné historie, je tu ale i přímé spojení mezi korunou a posvátnou Kaplí svatého kříže na Karlštějně, kde by měla být část roku vystavena. „Proto jsme se sešli v úzkém kruhu tvůrců na hradě ještě před předáním, proto proběhlo požehnání lidem, kteří na koruně pracovali, v katedrále sv. Víta na Pražském hradě,“ přiblížil Jiří Urban.
Kopie koruny měla být také na pár hodin vystavena v Turnově, mělo se tak na přání výtvarníka stát v turnovském muzeu při zahájení výstavy ke 125. výročí šperkařské školy ve čtvrtek 14. května. „Středočeského hejtmana jsme žádali o povolení korunu třeba jen na dvě hodiny vystavit, což by byla pro Turnovany pocta, David Rath s tím ale nesouhlasil. Je to škoda, za korunou budeme muset cestovat na Karlštejn nebo do Prahy,“ uvedl Mirek Cogan z turnovského muzea.
Kopie říšské koruny sice byla určena přímo pro Karlštejn, nové vedení kraje ji chce ale využít k podpoře cestovního ruchu i v hlavním městě. Podle posledních informací by měla být vždy v hlavní sezoně umístěna na Karlštejně a přes zimu v Praze, v informačním centru v Husově ulici.
Koruna patří mezi nejvzácnější evropské památky. Její originál je umístěný ve vídeňském Hofburgu. Turnovský šperkař byl v hlavním rakouském městě v průběhu posledního roku opakovaně, shromažďoval dokumentaci, měl vyjednán exkluzivní přístup k originálu. Říšská koruna byla vytvořena na konci prvního tisíciletí, korunován jí byl i Karel IV. Váží zhruba 3,5 kilogramu, její průměr je 22 centimetrů a výška téměř 23 centimetrů. Složena je z osmi zdobených desek s perlami, drahými kameny a smalty. Originál je ze zlata, Jiří Urban repliku vytvořil ze stříbra. Práce mu zabraly víc než rok. Kromě něho na kopii vzácné říšské koruny pracoval tým asi osmi až deseti lidí, pomáhaly i některé firmy.
Říšská koruna je doslova nabitá symbolikou, je v ní zobrazena celá kniha Genesis. Zadní desce koruny se říká Jákobova, je na ní 12 kamenů, jako měl biblický Jákob synů, počet kamenů symbolizuje také 12 kmenů izraelských. I na přední apoštolské desce je 12 kamenů. A také modrý safír ve tvaru srdce (Kristovo srdce). Na smaltech jsou vyobrazeni král David, který je symbolem spravedlnosti, Šalamoun jako symbol moudrosti, prorok Izajáš a král Ezechiáš jako rádcové, kteří symbolizují dlouhou a prozřetelnou vládu. Je tu vyobrazen i Kristus se dvěma anděly, čímž je řečeno, že panovník je korunován v „Jeho“ jménu…
Související články (celkem 16)
- FENOMÉN URBAN
- URBAN 70
- VÝJIMEČNÁ VÝSTAVA V KLENOTNICI MUZEA
- KOPIE SOUPRAVY GRANÁTOVÝCH ŠPERKŮ PRO KRÁLOVNU ALŽBĚTU II. BUDE VYSTAVENA V MUZEU
- ŠPERKAŘ JIŘÍ URBAN PŘEDSTAVUJE KOPII CÍSAŘSKÉ KORUNY NAPOLEONA BONAPARTA
- VÝSTAVY A PROGRAM KINA NA ZAČÁTKU ROKU 2022
- V KLENOTNICI TURNOVSKÉHO MUZEA JE K VIDĚNÍ KOPIE KORUNY KARLA VELIKÉHO
- ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH
- KINO A VÝSTAVY V ÚNORU
- VÝSTAVY A KINO V BŘEZNU (VE ZNAMENÍ VÝSTAVY JIŘÍHO URBANA)
- SVATOVÁCLAVSKÁ KORUNA: HOTOVO
- ŠPERKAŘ JIŘÍ URBAN ZHOTOVUJE DALŠÍ REPLIKU KORUNY, TENTOKRÁT SVATOVÁCLAVSKÉ!
- ŘÍŠSKÁ KORUNA JE UŽ NA KARLŠTEJNĚ
- PRÁCE NA ŘÍŠSKÉ KORUNĚ SPĚJÍ DO FINÁLE
- V TURNOVĚ VZNIKÁ UNIKÁTNÍ DÍLO
- TURNOVSKÝ ŠPERKAŘ POTVRDIL SVOJI VÝSADNÍ POZICI