HISTORIE SE MUSÍ STÁLE PŘIPOMÍNAT, ŘÍKÁ STAROSTKA ROVENSKA POD TROSKAMI

0

„Letos v lednu jsme se rozhodli, že bychom v rámci oslav stého výročí naší republiky zopakovali akci na připomenutí výsadku Antimony z druhé světové války a skutečností, které se vážou k našemu městu. Od těchto událostí uplynulo již 75 let, akci jsme připravili v podobném duchu, jako byla před pěti lety, ale v menší podobě,“ říká Jiřina Bláhová, starostka Rovenska pod Troskami.

Na dobové ukázce na plovárně se podíleli členové historických vojenských klubů s dobovou technikou

Akce se uskutečnila v sobotu 2. června ve spolupráci s Aliancí Military Clubs ČR, Čs. obcí legionářskou, Libereckým krajem a dalšími subjekty. „Ráno byl slavnostní nástup, byla spuštěna celodenní velká hra, která účastníky rozdělila na parašutisty a pátrače. Pro parašutisty poté přiletěl vrtulník a vysadil je u Tábora u Lomnice nad Popelkou. Do akce s obcí legionářskou a military klubem byly zapojeny i děti z Rovenska. Poté byly pro zájemce v prostoru fotbalového hřiště připraveny vyhlídkové lety vrtulníkem, o které byl opravdu velký zájem,“ přiblížila starostka.

Na náměstí byla vystavena historická technika, hrála tu hudba. Vše vyvrcholilo v pozdním odpoledni na plovárně, kde se uskutečnila improvizovaná ukázka zatčení parašutistů. „Byla trochu jiná, než ta historická, ale i tak myslím, že splnila účel, že se lidé více zamysleli nad historií i naší současností. Stále myslím, že je nutné historické události připomínat; třeba novou formou. Připomínat, abychom nikdy nemuseli stát před podobným rozhodnutím, jako členové výsadku Antimony, kterým my v Rovensku musíme být stále vděčni, že se tu neopakovaly události z Lidic či Ležáků,“ uzavřela starostka Rovenska pod Troskami. Jak dodala, sto let naší republiky bylo plné zvratů, a ona doufá, že ta druhá stovka bude klidnější…

I před 75 lety byla plovárna obklíčena… (ale nestřílelo se)

S parašutisty na plovárnu přijel vyjednávat starosta města Kouřil

… i před 75 lety se na akci podíleli čeští četníci

…závěrečné poděkování divákům

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.