V TURNOVĚ VZNIKÁ UNIKÁTNÍ DÍLO

0

„Když si uvědomím, že moje práce bude umístěna hned vedle Mistra Theodorika, jednoho z největších gotických umělců, tak mě mrazí,“ vyjadřuje své pocity turnovský šperkař Jiří Urban. Ten letos na jaře začal pracovat na kopii říšské koruny císařů Svaté říše římské z 10. století, která bude umístěna v expozici hradu Karlštejn. Urban uspěl ve výběrovém řízení, které vypsal Středočeský kraj, čímž potvrdil své výsadní postavení mezi českými šperkaři. Obstál v konkurenci 12 účastníků, ve finále byli osloveni pouze čtyři.

Ne každý je ochoten a schopen pustit se do tak náročné práce. Koruna císařů Svaté říše římské patří mezi nejvzácnější evropské památky. Její originál je umístěný ve vídeňském Hofburgu, kam ho nechal za husitských válek převézt Zikmund Lucemburský. „Ve Vídni jsem byl několikrát, mám vyjednán exkluzivní přístup k originálu. Trvalo mi dva a půl měsíce, než jsem si pořídil a zkompletoval všechnu potřebnou dokumentaci. Koruna navíc není v nejlepším stavu, pohromadě drží jen drátky, není moc bezpečné s ní příliš manipulovat, proto se na ní často jen dívám,“ uvádí šperkař.

n200807181012_zap_348_08_urbanŘíšská koruna byla vytvořena na konci prvního tisíciletí, korunován jí byl i Karel IV. Váží asi 3,5 kilogramu, složena je z osmi zdobených desek s perlami a drahými kameny, nechybí ani smaltované ozdoby. Koruna je ze zlata, Jiří Urban tvoří repliku ze stříbra. Mám trochu obavu, aby to stříbro uneslo, zlato je pro práci přece jen tvárnější. Místo velkých drahých kamenů bude na replice skleněná kompozice, menší kameny budou přírodní. Velký problém byl sehnat náhradu perlového drátu, kterého potřebuji na 70 metrů. Nakonec ho vyrobili v jablonecké Bižuterii na starém, předválečném stroji,“ přibližuje Jiří Urban.

Původní odhad na výrobu repliky zněl 14 měsíců a zhruba 2640 hodin. „Bude to nejmíň dvojnásobná doba. Až s postupem prací zjišťuji, do jak náročné zakázky jsem se dal zlákat. Tým kolem mě čítá šest lidí, je tu kamenář, brusič, sklář, odborník na smalty. Na zakázce pracuji sedm dnů v týdnu, teď v létě jedu na dovolenou, ale měl bych strach, že se dostanu do skluzu, takže co můžu, beru s sebou,“ říká Urban. Jak dodává, ničeho nelituje, jako duchovně založený člověk je pro něho neuvěřitelně prestižní, když jeho práce bude umístěna hned vedle legend gotického umění, navíc v posvátné Kapli svatého kříže na Karlštejně.

Krajský úřad Středočeského kraje zaplatí turnovskému umělci za unikátní repliku 800 tisíc korun. Vzhledem k náročnosti zpracování jde ale spíš o symbolickou cenu. Kopie se má na Karlštejně objevit příští rok na jaře, má přilákat další návštěvníky a stát se jedním z vyhledávaných magnetů hradu a celého regionu.

n200807181012_zap_349_08_urbanJiří Urban (54) se šperkařině věnuje již 37 let. Má za sebou i další prestižní zakázky. Známé jsou jeho práce pro papeže Jana Pavla II. a hlavně soubor šperků pro britskou královnu Alžbětu II. u příležitosti její návštěvy v roce 1996. To byly ale práce z vlastní dílny. Replika říšské koruny je pro něho, jak říká, zatím největší životní výzvou.

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.