ŠPERKAŘ JIŘÍ URBAN PŘEDSTAVUJE KOPII CÍSAŘSKÉ KORUNY NAPOLEONA BONAPARTA

0

Od čtvrtka 13. ledna do neděle 6. února má veřejnost možnost vidět v klenotnici turnovského muzea další unikátní práci zdejšího šperkaře Jiří Urbana. Tentokrát se jedná o repliku císařské korunovační koruny Napoleona Bonaparta. „Tuto korunu jsem zhotovil na přání soukromého českého sběratele, měla by být součástí vznikající naučné nadační sbírky klenotů,“ prozradil Urban. Ten na replice koruny pracoval zhruba jeden a půl roku, nejnáročnější bylo vytvoření kopií antických rytin v kameni, které zhotovila Eva Víšková Mrákotová.

Výška koruny je zhruba 23 centimetrů a průměr 18,5 centimetru. Císařská koruna Napoleona Bonaparta působí křehkým, vzdušným a poměrně jednoduchým ale vkusným dojmem. Je zdobena čtyřiceti rytinami v kameni, rozprostřenými ve čtyřech řadách na osmi poloobloucích tvořících kupolovitou klenbu zakončenou koulí s křížkem na vrcholu. „Rytiny jsou provedeny v přírodním kameni s co nejvěrnějším dostupným zabarvením a přesností jako na originále. Z kopií, které jsem viděl, tak myslím, že právě díky kamenům je tato originálu nejblíž,“ doplnil šperkař.

Pro Jiřího Urbana to byla v pořadí sedmá replika královské koruny. Jeho nejznámější jsou kopie korun Svaté říše římské a Svatováclavské. Vytvořil také kopii koruny Karla Velikého, kopie korunovačních klenotů, v minulosti zhotovil šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., papeže Jana Pavla II. a další. Viz ZDE.
Mezi výzvy pro další roky patří podle Urbana především koruna Svatoštěpánská.

Originál koruny Napoleona Bonaparta je vystaven v pařížském Louvru. Napoleon ji nechal zhotovit ke své korunovaci v roce 1804 a při samotném obřadu si nejprve na hlavu vsadil zlatý vavřínový věnec, kterým demonstroval svou příslušnost k řadě římských císařů a poté si nasadil i novou korunu, která je volnou nápodobou koruny Karla Velikého, aby byl uveden i do vztahu k historickému sjednotiteli Evropy. Koruna Karla Velikého byla spolu s dalšími dvaceti dalšími, uloženými v pokladnici chrámu Saint Denis, zničena během Velké francouzské revoluce, takže Napoleonovi zlatníci se mohli opřít jen o její popis a grafické vyobrazení. Napoleon pak svou korunu použil i ke své druhé korunovaci v roce 1815.
(TvA s využitím TZ Muzea Českého ráje)

Instalace kopie koruny v klenotnici muzea proběhla v úterý 11. ledna za poměrně velkého zájmu médií

Snímky rozpracované koruny jsou z archivu šperkaře

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.