DŮM PŘÍRODY V DOLÁNKÁCH MÁ BÝT OTEVŘEN NA PODZIM 2015

0

Jako na houpačce to bylo se záměrem využít k něčemu smysluplnému bývalou základní školu v Dolánkách. Objekt je dlouhodobě bez většího využití. Nejdřív odsud odešla učňovská škola, která tu měla dílny, poté problematicky budovu využívala správa Geoparku Český ráj, město se neúspěšně snažilo školu využít ve společném projektu s Českým vysokým učením technickým. Poté se objevil záměr CHKO Český ráj zřídit zde Dům přírody ze štědré dotace Agentury ochrany přírody a krajiny. Jenže „chráněnka“ požadovala, aby projekt zaštítilo město.

Ona dotace přesahující 30 milionů korun na přestavbu poměrně malého domu s malou expozicí je poměrně lákavá, co ale mnohé zastupitele i vedení města znejistělo, byly neodhadnutelné provozní náklady – zejména když tzv. udržitelnost projektu je 10 let. Někteří poukazovali i na poněkud nadsazenou výši rekonstrukce poměrně obyčejného domu. Proto byl vloni na podzim zastupiteli projekt odsouzen k zániku. Nebyl by to ale místostarosta Pekař, když by nepřišel s nějakým překvapivým řešením (stejně jako minulý měsíc při rozhodování o sportovišti v Maškově zahradě). V prosinci 2012 na jeho popud zastupitelé rozhodli postoupit projekt příspěvkové organizaci Libereckého kraje Střevlík, která provozuje Ekocentrum v Oldřichově v Hájích na Liberecku. Ta podá žádost o dotaci, a pokud bude schválena, město Střevlíku prodá bývalou školu (objekt byl odhadnut na 2,2 mil. Kč) a zpět získá i další již vložené náklady ve výši 867 tisíc Kč (projektová dokumentace ad.). Poté se několik týdnů nedělo nic, až někdo v souvislosti s tímto projektem podal trestní oznámení na zastupitele města. Ti byli obviňováni z nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky. Všichni byli vyslechnuti policejním vyšetřovatelem. Na počátku dubna bylo vyšetřování zastaveno.
Poslední informace je z jara letošního roku, kdy zazněla informace, že Střevlík získal příslib dotace. Od města Turnov je očekávána „morální podpora“ a finanční spoluúčast na krytí předpokládané provozní ztráty ve výši maximálně 200 tisíc Kč ročně. To také turnovští zastupitelé v květnu 15 hlasy schválili.

Nyní přišla agentura ČTK se zprávou, že Ekocentrum Oldřichov v Hájích na Liberecku po jarním příslibu nejenže definitivně získalo evropskou dotaci, ale je i připraveno rekonstrukci bývalé školy, což si podle odhadu vyžádá náklady až 38 milionů korun, zahájit na jaře příštího roku. Dům přírody by měl být otevřen už na podzim 2015. Náklady na rekonstrukci ve výši 90 % půjdou z operačního programu Životní prostředí. V Domě přírody bude expozice se vztahem k historii Českého ráje (myšleno hlavně geologické), pro školy a školky tu budou podobně jako v Oldřichově v Hájích připraveny různé ekologické výukové programy. Jak ČTK řekl ředitel Ekocentra Radek Hromádka, odhaduje se, že za rok by do návštěvnického centra mohlo přijít asi devět tisíc lidí a výukových programů by se mohlo zúčastnit minimálně dva tisíce dětí. Podle odhadu bude na provoz ročně potřeba 1,6 milionu korun. Třetinu by mohly pokrýt příjmy ze vstupného a výukových programů, počítá se i s příspěvkem Agentury ochrany přírody a krajiny, Libereckého kraje a města Turnov.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.