DŮM PŘÍRODY: BUDE, NEBUDE, BUDE, NEBUDE, BUDE!?

0

Nekonečný seriál výstavby Domu přírody v Dolánkách, který má vzniknout rekonstrukcí bývalé školy u Dlaskova statku, má další pokračování. Podle mnohých poměrně nepřehledná situace z první poloviny roku, kdy záměru nebyla přiznána třicetimilionová dotace z Operačního programu Životní prostředí a problém s realizací měl i Liberecký kraj, skončila nezdarem celého záměru. V tomto smyslu byl Dům přírody některými stranami zmiňován i v předvolební kampani v Turnově. Část zastupitelů, především z ČSSD a TOP 09, je hlasitě proti tomuto záměru, protože jej považuje za silně předražený. Byl zde i požadavek ze strany zastupitelů ČSSD o nové informace, ale před volbami se už na ně nedostalo.

Podle toho, co zaznělo na listopadové tiskové konferenci města, se nakonec negativní rozhodnutí o přidělení dotace nositeli projektu, společnosti Ekocentrum Oldřichov v Hájích o.p.s., podařilo zlomit, stejně jako se podařilo sehnat povinný desetiprocentní podíl z nákladové částky na spolufinancování projektu. „V tuto dobu probíhá výběrové řízení na stavbu a připravuje se výběrové řízení na expozice. Dotace je přislíbena, obojí se ale musí stihnout do konce tohoto roku,“ řekl starosta Tomáš Hocke. Pokud to nositel projektu stihne, budou peníze poskytnuty, stavba musí být podle další podmínky realizována kompletně v příštím roce. Nad projektem ale stále visí řada otazníků, jednak se nemusí výběrové řízení stihnout do konce roku, problémy mohou být i na straně obce Oldřichov v Hájích či Libereckého kraje (obecně prospěšná společnost byla založena třemi zakladateli – obcí Oldřichov v Hájích, Libereckým krajem a Suchopýr o.p.s.).

Záměr proměnit bývalou školu v Dolánkách v Dům přírody (nebo něco smysluplného) je tady již několik let. Objekt je dlouhodobě bez využití. Nejdřív odsud odešla učňovská škola, poté problematicky budovu používala správa Geoparku Český ráj, město se neúspěšně snažilo školu využít ve společném projektu s Českým vysokým učením technickým. Poté se objevil záměr CHKO Český ráj zřídit zde Dům přírody z dotace Agentury ochrany přírody a krajiny. I z toho nakonec sešlo, protože „chráněnka“ požadovala, aby projekt zaštítilo město, s čímž zase nesouhlasili zastupitelé. Když už to vypadalo, že vše bude odsouzeno k nezdaru, přišel na sklonku roku 2012 místostarosta Pekař s řešením postoupit projekt příspěvkové organizaci Libereckého kraje Střevlik, sídlící v areálu ekologické výchovy v Oldřichově v Hájích na Liberecku. Ve skutečnosti ale byla „myšlena“ společnost Ekocentrum Oldřichov v Hájích o.p.s. – což není totéž, a někteří turnovští zastupitelé poté své hlasování „pro záměr“ zpochybňovali.

Celkové náklady na rekonstrukci objektu včetně vybavení mají být zhruba 38 mil. Kč. Město by v případě získání dotace objekt prodalo za 2,2 mil. Kč a zpět získalo i další již vložené náklady ve výši 867 tisíc Kč (projektová dokumentace ad.). Po dobu deseti let bude město Dům přírody podporovat částkou ve výši 200 tisíc Kč ročně.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.