DŮM PŘÍRODY ZA DVA MĚSÍCE NAVŠTÍVILO DVA A PŮL TISÍCE LIDÍ

0

Dům přírody v Dolánkách byl zprovozněn v objektu bývalé školy na počátku dubna. Skočilo tak poměrně dlouhé období dohadů a diskuzí. Budova byla delší dobu bez využití, město ji nejdříve chtělo využít ve společném projektu s fakultou ČVUT, z čehož sešlo. Potom se objevil záměr CHKO Český ráj zřídit zde Dům přírody z dotace Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). I z toho nakonec sešlo, protože „chráněnka“ požadovala, aby projekt zaštítilo město, s čímž zase nesouhlasili zastupitelé, z nichž někteří kritizovali předraženost celého záměru. Vyšlo to až napodruhé, kdy město projekt postoupilo obecně prospěšné společnosti Ekocentrum Oldřichov v Hájích. Ta jako investor za přispění dotace AOPK začala s přestavbou bývalé školy vloni, hotovo bylo na konci roku. V této době má dům za sebou již několik týdnů provozu.

Zastupitelé města se již dříve zavázali na provoz Domu přírody přispívat částkou 200 tisíc Kč ročně po dobu 10 let, což je tzv. udržitelnost projektu. Protože ale došlo ke změně provozovatele – nově je to obecně prospěšná společnost Suchopýr, musela být tato změna znovu projednána. Navíc má provozovatel u města dluh 845 tisíc za projektovou dokumentaci, protože tyto náklady nebyly zařazeny jako uznatelné do dotace. Proto podle návrhu bude příspěvek města na provoz činit prvních pět let pouze 30.980 Kč a teprve poté bude poskytována dotace v plné výši 200 tisíc ročně.

V diskuzi provoz Domu přírody podpořili zejména starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) a bývalý místostarosta Otakar Špetlík (ODS). Petr Soudský z TOP 09 zopakoval své dřívější výhrady ve smyslu předraženosti projektu a děti podle něho mají spíš chodit do přírody než do domů přírody. Dolánecký dům dlouhodobě nepodporují ani zastupitelé za ČSSD.
V závěrečném hlasování podporu Domu přírody dle výše uvedeného finančního návrhu vyjádřilo 18 zastupitelů, čtyři se zdrželi a jeden byl proti. Dotace byla schválena.

Radka Hromádky, ředitel Ekocentra Oldřichov v Hájích a zástupce společnosti Suchopýr, provozující Dům přírody v Dolánkách (DP), jsme se zeptali:
* Jak vnímáte ne úplně „přátelský“ postoj některých turnovských zastupitelů a i veřejnosti k DP a čím je chcete přesvědčit, aby vás začali vnímat pozitivně?
Domnívám se, že poslední hlasování zastupitelstva bylo vůči Domu přírody nakloněné velmi přátelsky. Spolupráce s městem si vážíme a věřím, že do budoucna budeme připravovat a realizovat další společné aktivity v DP a okolí. Osobně vidím vztah veřejnosti k DP pozitivně. Usuzuji tak na základě reakcí lidí, se kterými se setkávám.  Pokud se někdo snaží budovat negativní obraz DP, tak se jedná spíš o jednotlivce, kteří nás zatím nenavštívili nebo navštívit nechtějí.
* Jaká byla návštěvnost za první dva měsíce?
K 7. červnu navštívilo Dům přírody Českého ráje 2 468 osob. Z toho bylo 948 organizovaných dětí z mateřských a základních škol.
* DP má standardní nabídku v podobě výstavy v podkroví, nabízí možnost různých setkání v přednáškovém sále, je zde dostatečné zázemí v podobě občerstvení. Máte připravené nějaké další doplňkové programy či akce na sezonu?
Máme za sebou něco přes dva měsíce provozu. S fungováním návštěvnického střediska pro Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky jsme zatím žádnou zkušenost neměli, takže se vše stále učíme. V současné době začínáme pro veřejnost připravovat tematické přednášky a exkurze. Pro školy připravujeme výukové programy. Nechte se překvapit.

V České republice je celkem osm domů přírody. Dům přírody Moravského krasu stál 80 mil. Kč, Dům přírody v Českém lese 35 mil. Kč, Dům přírody v Oldřichově v Hájích 30 mil. Kč. Dům přírody Českého ráje přišel na 33,9 mil. Kč (expozice v podkroví včetně dotykových obrazovek přišla na 7 mil. Kč, nábytek a vnitřní vybavení na 1 mil. Kč, výtah stál 700 tisíc Kč.).

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.