REGIONÁLNÍ ČASOPIS OD JEŠTĚDA K TROSKÁM JE TU PRO VÁS I V ROCE 2021

0

Historie tohoto periodika spadá již do období první republiky (1922–1938), kdy tento sborník (resp. časopis) vycházel s podtitulem „Vlastivědný sborník českého severu.“ Za vznikem stáli přední vlastenečtí učitelé celého regionu, jenž zahrnoval okresy Bělá pod Bezdězem, Mnichovo Hradiště, Sobotka, Jičín, Turnov, Český Dub, Lomnice nad Popelkou a Železný Brod. Hlavní osobností byl profesor Josef Vítězslav Šimák (1870–1941), který byl jakýmsi mentorem ostatních pracovníků a určitým způsobem tento časopis vědecky zaštitoval.

Za války sborník nemohl vycházet, a ačkoli po roce 1945 bylo několik čísel vydáno, jeho skutečná obnova přišla až v roce 1994. Na vydávání spolupracovalo několik institucí, jmenujme zejména turnovské muzeum, i když časopis vycházel pod hlavičkou Sdružení měst a obcí Český ráj. Po jeho transformaci v institut věnující se čistě cestovnímu ruchu se sborníku v roce 1999 ujalo občanské sdružení Paměť Českého ráje a Podještědí, jež si navíc dalo do vínku ochranu celého přirozeného fenoménu Český ráj, včetně sesterského Podještědí. Paměť Českého ráje a Podještědí je od 2017 zapsaným spolkem. V minulosti v jeho popředí stál filozof Václav Jenšovský či ornitolog Zdeněk Mrkáček. Od roku 2019 je předsedou spolku Jaroslav Kříž, ředitel turnovské knihovny (autor tohoto příspěvku), a odpovědnou redaktorkou časopisu Jana Dumková, vedoucí Muzea města Mnichovo Hradiště.
V souladu s myšlenkami původních zakladatelů se dnes časopis systematicky podílí na zveřejňování a tím zpřístupňování informací především o Českém ráji a Podještědí. Jak je známo, jde o území bohaté na přírodní krásy a současně na četné a rozmanité výtvory lidského umu, včetně stavebních, literárních i dalších památek. Tím spíše společně zaujímají jedno z předních míst v přírodním i kulturním dědictví naší vlasti. Od Ještěda k Troskám není sborníkem pro úzký okruh odborníků, ale naopak je určený široké veřejnosti různých věkových skupin: od mládeže až po seniory. Časopis je výsledkem dlouhodobé spolupráce mnoha organizací i jednotlivců, od muzeí po školy, města a obce, knihovny a nejrůznější zájmová sdružení.

Objednávka předplatného

Cíle časopisu zůstávají stejné, jako tomu bylo v minulosti; jde nám především o to, abychom připomínali důležité události regionu (z minulosti, ale i současnosti), přírodní památky, regionální publikace, uveřejňovali vzpomínky či zajímavosti regionálního charakteru. Časopis je tedy přístupný široké veřejnosti, ale v určitých tématech ho jistě ocení i odborní pracovníci se zájmem o tento region.

Rok 2020 (ročník 43)
V minulém roce vyšla tradičně čtyři čísla, neboť časopis OJKT je již řadu let čtvrtletníkem. Došlo však ke změně designu obálek a také vyšla dvě monotematická čísla, která byla věnována dvěma významným historikům z Turnova. Jedná se o prof. Josefa Pekaře a prof. Josefa Vítězslava Šimáka, od jejichž narození v minulém roce uplynulo 150 let. Jejich činnost je úzce spjata jak s naším regionem, tak přímo s časopisem OJKT, proto bylo v podstatě naší povinností připravit čísla na jejich počest. Monotematická čísla jsou raritním počinem.

V následujících letech plánujeme tento koncept zopakovat, neboť veřejnost odborná i laická tuto změnu velmi kvitovala. Pro druhé číslo roku 2021 plánujeme monotematické téma železnice (nejen) Českého ráje, poněvadž se jedná o významný dopravní fenomén, který náš region ovlivňuje více než sto padesát let.

Vraťme se však k tomu, co bylo obsahem 43. ročníku OJKT. První speciální číslo roku 2020 bylo věnováno Josefu Pekařovi. Časopis přinesl více než deset příspěvků, které pojednávaly nejen o vědeckém životě turnovského rodáka, ale snažily se postihnout i netradiční témata typu Josef Pekař jako básník či fotograf. Časopis byl ještě doplněn o recenze na nové regionální publikace. Sborníček měl poměrně velký ohlas, neboť se ho prodalo přes 700 výtisků. Druhé číslo s kresbou budovy lomnického muzea na obálce mělo již různorodé tematické zaměření na náš region. Z šestnácti příspěvků jmenujme alespoň historickou studii „Květnové povstání 1945 v Železném Brodě“ od Davida Řeřichy či popularizační článek „Největší kuriozity lomnického muzea“ od Jana Drahoňovského. Třetí číslo bylo znovu speciální, tentokrát se zaměřilo na osobnost Josefa Vítězslava Šimáka. Znovu se nám povedlo oslovit regionální badatele i významné vědecké kapacity, kteří přispěli do tohoto speciálu. Číslo otevřel sám Josef Vítězslav Šimák svojí básní Pozdrav z Trosek, kterou publikoval pod pseudonymem B. Jarovec. Jedenáct příspěvků se turnovského rodáka snažilo postihnout z několika různých pohledů. Oproti speciálnímu číslu s Josefem Pekařem byl zde větší důraz na korespondenční materiály a také na jeho vztah s turnovským muzeem. Tento speciál byl znovu doplněn o recenze na současnou regionální literaturu.

Poslední číslo roku 2020, tedy čtvrté, které je stále k dostání na prodejních místech, bylo znovu různorodé. Jmenujme alespoň tři hlavní články, a to „Rozbor kšaftovní knihy Českého Dubu“, „Expedice Peru 1970“ či „Veřejná knihovna v Turnově slaví 200 let“.
Všechny čtyři čísla spojuje ještě jedna věc: Všechny kresby jsou z dílny regionálního malíře Jiřího Lodeho (https://jirkalode-art.webnode.cz/), který pochází z Liberce, ale již řadu let žije v Turnově.

Připravil: Jaroslav Kříž, ředitel Městské knihovny A. Marka v Turnově

Časopis Od Ještěda k Troskám je možné v Turnově a v blízkém okolí koupit zejména na těchto místech:
* Antikvariát Bartůněk, 5. května 704, Turnov I
* B&Bejby Turnov, Žižkova 544, Turnov I (v jejich krámku během letní sezony)
* Papírnictví Zaml, Havlíčkovo náměstí 32, Turnov I
* Trafika U Vildy ve Skálově ulici, Turnov I
* Muzeum Českého ráje v Turnově ve Skálově ulici, Turnov I
* Knihovní pobočka na vlakovém nádraží – U Nádraží 1 296, Turnov II
* Vlasta Svárovský – Knihkupectví – papírnictví, Husova 146, Železný Brod
* Knihkupectví Křižovatka, Na Olešce 240, Semily
* Knihkupectví Jaroslav Fryč, Pražská 14, Liberec

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.