ODKOUKÁNO ODJINUD: V SEMILECH BUDOU O DROBNÝCH INVESTICÍCH ROZHODOVAT SAMI OBČANÉ

0

Máte pocit, že na nábřeží by se hodila lavička a v městském parku venkovní cvičební nářadí pro seniory, ale radní ve městě, kde žijete, to vidí jinak? To tedy máte ve většině českých měst asi smůlu. Naproti tomu v Semilech mají občané od nynějška možnost nejenom své návrhy na drobnější investiční akce ve městě radnici představit, ale zároveň mohou díky jedné rozpočtové novince dosáhnout jejich realizace. Semilští zastupitelé totiž na svém jednání 20. dubna podpořili návrh místostarosty Tomáše Sábla na ustanovení tzv. participativní části rozpočtu na příští rok.

„Participativní rozpočtování je demokratický proces, ve kterém občané přímo rozhodují o použití části veřejného rozpočtu. Městu to umožní realizovat menší investiční akce, které si občané přejí,“  vysvětluje Tomáš Sábl. Participativní rozpočtování vzniklo v roce 1989 v Brazílii, odkud se rozšířilo postupně do celého světa a je využíváno ve více než 1 500 městech (na Slovensku například v Bratislavě a Bánské Bystrici a v Česku v Praze 7).

JAK BUDE SYSTÉM FUNGOVAT?
Občané do konce srpna podají písemně své návrhy na různé investiční akce ve veřejném prostoru na území města Semily. Náklady na jednotlivé investiční akce nesmí překročit 50 % celkového objemu finančních prostředků, který byl pro rok 2016 odsouhlasen ve výši jednoho milionu korun.

Došlé návrhy odbor rozvoje a správy majetku MěÚ posoudí, aby při realizaci nedošlo k porušování právních předpisů a aby se jednalo o reálné projekty s možností realizace v následujícím roce. Dojde i na jejich přibližné nacenění. Následně výbor pro rozvoj města vše vyhodnotí a rozhodne o zařazení jednotlivých návrhů do ankety.

Návrhy budou představeny veřejnosti a v listopadu proběhne v podatelně MěÚ hlasování. Toho se může zúčastnit každý občan Semil starší 16 let, který na hlasovacím lístku označí jeden návrh. Projekty se po hlasování seřadí podle počtu získaných hlasů až do celkové částky participativní části rozpočtu. Zastupitelstvo města je na svém následném zasedání odsouhlasí k realizaci v následujícím roce.

(Zdroj: TZ města Semily)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.