OTUŽILCI PŘEDALI JIZERU VODÁKŮM, ZAČALA NOVÁ SEZONA

0

V sobotu 9. dubna panovalo velmi nevlídné, chladné počasí. Sluníčko střídaly dešťové a sněhové přeháňky, teplota do pěti stupňů nad nulou bohužel poznamenala i návštěvnost celodenní akce, v rámci které byly připraveny různé aktivity pro děti i dospělé v areálu Žluté plovárny v Malé Skále. Ty vyvrcholily ve 14.00 hodin, kdy se uskutečnilo tradiční odemykání Jizery pro novou vodáckou sezonu. Liberečtí otužilci nejdříve předali symbolický klíč od řeky zástupcům pořádající společnosti Sundisk a ti ho poté postoupili vodníkovi, který se s klíčem ponořil pod hladinu. Nová vodácká sezona na Jizeře je otevřena.

Otužilci z Liberce, kteří symboliky ukončili zimní sezonu v Malé Skále

„Odemykání Jizery jsme uspořádali pro veřejnost po dvou letech. Nebylo to pro naši společnost, která je orientovaná na společné zážitky rodin, sport a firemní akce, lehké období. Firemní akce v podstatě z nabídky zmizely, zachránily nás dvě letní sezony uprostřed jednotlivých vln koronaviru a také roky budované zázemí společnosti. Nyní doufáme, že další měsíce už bude vše probíhat bez omezení,“ říká za společnost Sundisk její jednatel Martin Bauer.
Na novou sezonu na Jizeře budou k dispozici zrekonstruované toalety ve Žluté plovárně, fungovat bude tradiční zázemí Sundisku v Dolánkách, ale i v Líšném a Železném Brodě, nově potom ve Spálově. „Koupili jsem tam hotel vedle elektrárny a celý ho zrekonstruovali. Na konci dubna zahajujeme zkušební provoz, kromě hotelu tady bude fungovat i restaurace, takže kdo se třeba vydá na známou Riegrovu stezku ze Spálova do Semil, najde tady potřebné zázemí. Dál samozřejmě zkvalitňujeme i stávající služby. Fungují půjčovna lodí, koloběžek, kol, restaurace v Křížkách… V hlavní sezoně se o naše klienty v tomto regionu stará kolem třicítky lidí denně,“ doplňuje Martin Bauer.

Parta otužilců předala symbolický klíč od Jizery vodákům. Nová sezona může začít. (Teplota vody v řece byla v Malé Skále v sobotu 9. dubna pouhých 4,4 ⁰C!)

Malá Skála patří v současnosti mezi nejnavštěvovanější oblasti Českého ráje. V létě bývá často turisty přeplněna na hraně svých možností. „Turistický ruch samozřejmě podporujeme a vítáme, jsme rádi, že k nám turisté v létě přijíždějí a snažíme se každým rokem něco vylepšit. Úzce spolupracujeme mj. se Sdružením Český ráj, které se snaží o koordinaci a podporu cestovního ruchu v regionu,“ uvádí starosta Malé Skály Michal Rezler. Obec vylepšila zázemí na parkovišti pod Pantheonem a jedná s majiteli pozemků u silničního mostu přes Jizeru o jejich odkupu. „Po delší době to vypadá, že dojdeme ke shodě a na pozemcích vedle mostu bude moci vzniknout nové odstavné parkoviště pro asi 50 vozidel, které by doplňovalo to na druhé straně obce,“ říká starosta. Obec musela také přistoupit k radikálnímu omezení dopravy. Motoristé již nově nebudou moci v samém centru Malé Skály odbočit na úzkou uličku ke Žluté plovárně a také z druhé strany se sem nedostanou ani od základní školy. „Tady to už začínalo být nebezpečné, na úzké komunikaci máme trasovanou cyklostezku, je tu velký pohyb pěších a do toho se motají auta. Už na tuto sezonu zde bude fungovat pěší zóna s vjezdem pro rezidenty a jednorázově pro klienty Žluté plovárny,“ doplnil starosta.
Kromě parkování také obec trápí nedostatek veřejných toalet. Proto vítá aktivitu společnosti Sundisk, která ve Žluté plovárně toalety před novou sezonou zrekonstruovala. Další toalety by měly vzniknout při rekonstrukci maloskalského nádraží. „V rámci stamilionové rekonstrukce nádražní budovy, kolejiště a zabezpečovacího zařízení vzniknou v přízemí nádražní budovy toalety, které obec převezme do své správy. Oprava nádraží by měla začít už v roce 2024. Zatím je to příslib, zahájení prací se ještě může vlivem současných okolností posunout,“ uzavřel starosta.

Po symbolickém odemčení Jizery následoval závod „TamZpátky“ – k penzionu v Křížkách se jelo na lodích, zpátky na Žlutou plovárnu na koloběžkách

…některé posádky měly pod maloskalským jezem problémy

…a některé zásadní

…voda měla teplotu jen něco přes čtyři stupně!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.