TURNOVSKÁ ČINOHRA V ROCE 2011

0

Rok 2011 začal tradičně divadelní přehlídkou Modrý kocour. Turnovské soubory byly zastoupeny Černou nocí a studentskou inscenací Za zdí. Černá noc získala doporučení do výběru na národní přehlídku. Čtrnáct dní na to získala doporučení na národní přehlídku další turnovská inscenace – Láskou posedlí. Ocenění za herecký výkon získali Lenka Meixnerová a hlavně Míla Holas. Tomu se dostalo velké poklony od předsedy poroty a rozproudila se velká diskuze, zdali je opravdu nejstarším hercem, který vystupuje na jevišti v roli. Vyskytly se případy, kdy známý bard ve vysokém věku přešel pomalu jeviště a lidé mu tleskali za celoživotní výkon. Pan Holas však sbírá potlesk za současný výkon. A to je výkon!

Studentský soubor v červnu premiéroval Příběh západní čtvrti, což je činoherní obdoba West side story. S přicházejícím létem se štěstí přiklonilo též k dětskému souboru Aleny Tomášové a s inscenací Když nemůžu spát si zahráli až v Hronově.

Podzim 2011 zůstane asi dlouho v paměti turnovských činoherců. Na národní přehlídku FEMAD byly vybrány dvě turnovské inscenace, Láskou posedlí a Černá noc. Tentokrát se ceny za herecký výkon dočkal Petr Haken. Pánové režiséři Frehár a Kracik po zhlédnutí kreace Míly Holase dlouho vzpomínali, ale nevzpomněli si, že by nějaký herec v tomto věku byl celou hru na jevišti.

Inscenace Láskou posedlí poté dostala pozvání na mezinárodní festival do Holzhausenu v Rakousku, kde za Mílu Holase, který si netroufl na dlouhou cestu, mistrně zaskočil Mojmír Babáček.
 
Tři sestry, premiérované v červnu 2008, byly hrány na Open air v Hradci Králové a na festivalu v Litoměřicích, kde je divadlo starší než v Turnově. Ke konci roku počet repríz dosáhne padesátky. Soubor Nakafráno též hraje Naštěkanou již pěkně dlouho – a vyprodává sály.
 
Tak si to spočítejte: V roce 2011 se hrálo po vlastech českých sedm turnovských inscenací. Tři z nich na národních přehlídkách. Dvě se stávají stálicemi s velkým počtem repríz. Ale hlavně každá je od jiného režiséra. Není to z dílny jednoho upracovaného nadšence.
 
Lukáš Hajn přišel s plánem dostavby divadla ve stánek Thalie 21. století. Když se tak podíváte na výčet činnosti turnovských amatérských činoherců a jejich úspěchy, zkuste najít jiné patnáctitisícové město, které se tím může pochlubit. Divadlo se studiovou scénou na zkoušení nových projektů si opravdu zasloužíme.
 
Přišli jsme také s tím, že budeme zvát do našeho divadla kvalitní amatérské inscenace z jiných měst. V říjnu jsme začali s Divadlem Commedia Poprad, v listopadu přijeli ze Železného Brodu a z Kladna. Celý projekt jsme nazvali Divadlem pro náročnější. Prosíme, až zde zase budou hrát ochotníci, přijďte a vezměte s sebou své známé, dejte vědět všemi kanály, že se něco děje. Na celý projekt si musíme vydělat. Amatéři nechtějí honorář, ale přijet musí.

A kdo by měl být pod tímto textem podepsán? Lukáš Hajn, Jarda Stuchlík, Alena Tomášová, Dáda Weissová, Petr Haken, Míla Holas… a mnoho herců, výtvarníků, techniků, muzikantů a vůbec lidiček, kteří se v Turnově kolem divadla točí. -ph-

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.