U BRÁNY DO ČESKÉHO RÁJE BYLA OTEVŘENA NOVÁ NAUČNÁ STEZKA O STROMECH

0

V pátek 18. června vládlo sychravé, deštivé počasí. To ale nemohlo překazit akci, která s přírodou velmi úzce souvisí. V místě duchovní Brány do Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice byla otevřena za účasti pozvaných hostů, žáků a studentů základních a středních škol nová naučná stezka, která nese název STROM – UČITEL. „Před dvěma lety zde vznikla první část v podobě sedmi soch z různých druhů dřeva, které tvoří bránu, chtěli jsme stromy více lidem představit, proto jsme letos realizovali naučnou stezku. Vše je prací studentů semilského waldorfského lycea. Ti přišli i na nápad, že průvodci stezkou budou napravený uličník Tomáš a víla Eulálie. Každý strom má svého skřítka, který svůj strom návštěvníkům představí. Na jednotlivých zastaveních stezky jsou umístěny dřevěné knihy s informacemi o stromech, můžete si tu i sednout a přemýšlet o věcech, které jsou nad námi,“ uvedla Iveta Sadecká, výtvarnice, která s dětmi a studenty projekt Brány do Českého ráje realizovala.

Stezka je otevřena ve dne v noci sedm dnů v týdnu, její vstupní část je jen pár desítek metrů nad Restaurací Hlavatice. Projekt úpravy prostoru pod známou rozhlednou byl vyvolán neuváženým kácením stromů, které místo krajinářsky a esteticky narušilo. V roce 2008 vznikla první část duchovní brány v podobě sedmi soch v kruhu, vloni byl realizován kamenný „Labyrint světa a ráj srdce“, letos byla úprava prostoru dotažena naučnou stezkou do konečné podoby. Práci studentů finančně a hmotně podpořila firma Zikuda z Turnova, která zaplatila kovářské práce, dřevo je z Tomových parků z Radvánovic.

n201006201943_rep_085_010_hlavatice

n201006201943_rep_086_010_hlavatice

n201006201944_rep_087_010_hlavatice

Slavnostního otevření se zúčastnila i známá česká herečka Luba Skořepová. Ta apelovala především na přítomné děti, aby si uvědomily, že stromy jsou nedílnou součástí našeho života, je třeba je chránit a zamezit jejich zbytečnému kácení. Člověk se musí naučit stromy víc vnímat, mluvit s nimi, brát je jako živé bytosti. „Věřím i ve skřítky, dokonce jsem o tom napsala knížku. Lidé nad tím mávnou rukou a usmívají se, je to ale chyba. Skřítkové k nám promlouvají, přáli by si, abychom se chovali jinak. Nechápou naše pachtění se za penězi a mocí a naši nesnášenlivost a závist. Civilizace s auty a počítači je zabíjí. Nemohou žít bez zeleně a bez stromů.“

 

n201006201944_rep_088_010_hlavaticeJakub Esterka ze sdružení Arnika upozornil na skutečnost, že stromy jsou na naší planetě zhruba 400 milionů let a člověk teprve necelé čtyři miliony let. „Byly a jsou to stromy, které člověku připravily podmínky, aby na planetu mohl vůbec přijít. Tak jako lidé mají dnes svá práva, mají je i stromy, na místě je jejich větší právní ochrana,“ upozornil mj. Esterka. Zdeněk Mrkáček jménem Správy CHKO Český ráj poděkoval především všem, kteří se podíleli na úpravě prostoru, a vyjádřil přání, aby naučná stezka tu byla lidem k dispozici dlouhá léta a celý prostor byl ušetřen od snah nenechavců a vandalů.

 

„Sama si vždy říkám, jak je to možné, že sochy a nyní i zastavení naučné stezky tady stojí neporušeny. Nedávno jsem na jednom setkání občanských sdružení slyšela stížnosti na ničení stezek v Prachovských skalách nebo na Rotštejně. Nás se to zatím netýká. Kdosi na adresu duchovní Brány do Českého ráje prohlásil, že kostely se také neničí. Chtěla bych tomu věřit,“ přemítá Iveta Sadecká. Před ní a její Svobodnou školou umění, o. s. stojí další výzva. „Nedávno s ní přišel kastelán z Valdštejna Ladislav Koucký. Od naší brány až na Vyskeř ke kapličce sv. Anny by měla vzniknout „Cesta světla“. Trasa povede z větší části mimo vyhlášené turistické cesty, bude mít třináct zastavení ve formě posezení a vnímání okolního prostoru. Je to velká výzva. Doufám, že se nám stezku podaří postavit do dvou let…“ uzavřela Sadecká.

n201006201944_rep_089_010_hlavatice

n201006201944_rep_090_010_hlavatice

n201006201945_rep_091_010_hlavatice

Související články (celkem 6)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.