BRÁNA ČESKÉHO RÁJE OTEVŘENA. KDO VÍ, CO JE NA JEJÍM KONCI…

0

Víc než sto lidí přišlo v sobotu 27. září do míst duchovní Brány Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice. V průběhu letošního jara tu vniklo sedm soch v magickém kruhu – každá z jiného druhu dřeva, prostor doplnily další instalace. Poslední zářijovou sobotu byla brána slavnostně předána veřejnosti. Slova o porozumění lidí a stromů přednesli řezbář Martin Patřičný a turnovský duchovní Ondřej Halama, zahrála skupina Pranic a písničkář Olda Janota. „Stromy nás k ničemu nepotřebují, my, lidé, ale potřebujeme je!“ zdůraznil Patřičný. „Máme co přírodě vracet a ona nám co odpouštět. Jestliže nenajdeme vzájemnou rovnováhu, dopadne to špatně. Především pro nás,“ řekl Ondřej Halama.

Proto jak poslední zářijovou sobotu pod Hlavaticí zaznělo: Zkusme projít duchovní branou. Kdo ví, co nás na jejím konci čeká…

n200809292051_rep_251_08_brana

n200809292052_rep_252_08_brana

n200809292052_rep_253_08_brana

Projekt duchovní Brány Českého ráje připravuje výtvarnice Iveta Sadecká. Podle ní je předání první části veřejnosti jen prvním krokem v úpravě celého pozemku pod Hlavaticí. „V místech, kde dnes při vstupu do tohoto prostoru stojí dvě dřevěné sochy od turnovského řezbáře Karla Hajna, vznikne labyrint, který návštěvníka dovede k sochám, stojícím v magickém kruhu. Každá socha je z jiného stromu, jejich energie se uprostřed kruhu spojuje. Nad sochami vysadíme nový jabloňový sad. Bude to sad poznání, jako v ráji. Tady je už dnes instalována socha madony s děťátkem. Také v horní části už stojí archanděl Gabriel. Je ochráncem všech tuláků, pod jeho křídly najdou všichni vytoužený klid,“ shrnula další části projektu Iveta Sadecká.

Další akce se zde uskuteční v sobotu 18. října. DEN STROMŮ začíná v místě duchovní Brány Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice ve 14.00 hodin. Prolog obstará Karel Funke (téma – soulad přírody a umění), následovat bude vysazení jabloňového sadu a lipové aleje, společné „moštování“ natrhaného ovoce, spisovatelka Marie Hrušková slavnostně zasadí Rohanův buk. Program vyvrcholí v 17.00 hodin, kdy v sokolovně v Mašově nejdříve o významu stromů pro člověka promluví Marie Hrušková, poté vystoupí legendární český písničkář Vladimír Merta (!).
Akci spolupořádají kromě nově založené Svobodné školy umění ještě CHKO Český ráj, knihovna A. Marka a odbor životního prostředí turnovské radnice.

Uprostřed duchovní brány koncertovala turnovská skupina Pranic

Související články (celkem 6)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.