Ročně okolo projdou tisíce lidí. Od restaurace vystoupají nahoru k rozhledně na Hlavatici. Potěší se pohledem na Turnov a ještědský hřeben a pokračují směrem na Valdštejn a Hrubou Skálu. Prostor pod Hlavaticí je sám počátkem cesty, která poutníka zavede ke hradům, skalnímu městu, zámku na skalním ostrohu i k majestátním Troskám. A právě na tomto samém začátku Zlaté stezky Českého ráje vzniklo něco, co nás přesahuje, co tvoří pomyslnou duchovní spojnici mezi nebem a zemí, mezi přírodou a lidmi. Prostě – harmonie nad Turnovem.
V polovině června na louce pod hlavatickou rozhlednou pracovali mladí řezbáři z waldorfské školy v Semilech. Vzniklo sedm soch v kruhu. Sedm stromů řezbářům posloužilo. Jasan ve spojení se Sluncem, třešeň ve spojení s
Když mladí řezbáři své dílo dokončili, konalo se zde také první meditační setkání pod patronací učitelů Waldorfského lycea z Prahy.
Je až s podivem, že toto místo zůstalo dosud neobjeveno a jen zarůstalo trávou a bodláky. Nyní v plné kráse a síle čeká vstříc letním návštěvníkům. Už dnes se tu lidé zastavují a v klidu posedí, a to se o duchovní bráně do Českého ráje ještě moc neví. Na dobití životní energie a vnitřních baterek je to ideální. Doufejme ale, že stejně příjemně tu bude až sem denně budou přicházet a zastavovat se stovky lidí.
Na vzniku magické brány je paradoxní skutečnost, že vše vzniklo díky devastaci lesních pozemků těžbou. Budou to na podzim dva roky, co se motorové pily zakously do vzrostlých stromů ve stráni pod rozhlednou. O záměru vykácet asi 90 arů lesa v majetku
Nic není náhoda. Iveta Sadecká je učitelkou semilské waldorfské školy a také již poměrně renomovanou řezbářkou a výtvarnicí. V průběhu několika měsíců vznikl projekt přírodního chrámu – Brány do Českého ráje. Nejdříve vloni děti z turnovských mateřských škol v rámci ekologické výchovy tvořily ze šišek, červených šípků a špejlí lesní skřítky. Ty potom umístily do „domečků“ z vyvrácených kořenů velkých stromů, co tu zůstaly po těžbě. K nim žáci semilské školy přidali malé kamenné stély. Dílo završili před několika dny mladí řezbáři instalací dřevěných soch. „Věřím, že pokud dojde ke spolupráci lidí a přírody, vznikne celek vyššího řádu. Proto chceme, aby na místě předchozí neuvážené těžby, která porušila ráz tohoto místa, vznikl přírodní chrám, kde lidé budou přírodě naslouchat. Tím se prostor pod Hlavaticí zase vrátí do rovnováhy,“ vysvětluje Sadecká.
V nejbližší době by se u soch měly objevit doprovodné texty, které příchozím vysvětlí, oč se jedná. Informační tabuli tady má instalovat Správa CHKO Český ráj.
„V letní turistické sezoně necháme sochy, magický kruh i bránu do Českého ráje žít vlastním životem. Budu ráda, když se zde lidé budou spontánně zastavovat a v klidu přemýšlet,“ přibližuje Iveta Sadecká. První větší akcí podle ní bude Den skřítků v sobotu 6. září. To už tady možná budou i lavičky pro příchozí a další doplňky. „Hlavní letošní akci chceme uspořádat na den podzimní rovnodennosti na konci září. Bude to asi některá sobota kolem 23. září. Proběhnout by mělo oficiální předání díla veřejnosti. V jednání je koncert duchovní a meditační hudby, možná přijede Olda Janota či Jablkoň,“ shrnuje svoji vizi Iveta Sadecká. Samozřejmostí by podle ní měla v budoucnu být organizovaná i neorganizovaná duchovní setkání s meditacemi uprostřed magického kruhu pro lidi, kteří souznění s přírodou potřebují k životu.
Symbolická brána pod rozhlednou na Hlavatici je tak jednou z největších nekomerčních výzev „polistopadového“ Českého ráje.
Související články (celkem 6)
- U BRÁNY DO ČESKÉHO RÁJE BYLA OTEVŘENA NOVÁ NAUČNÁ STEZKA O STROMECH
- SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NAUČNÉ STEZKY A SLAVNOST LETNÍHO SLUNOVRATU
- BRÁNA ČESKÉHO RÁJE OTEVŘENA. KDO VÍ, CO JE NA JEJÍM KONCI…
- ZA SKŘÍTKY PŘIŠLY DESÍTKY DĚTÍ S RODIČI
- MAGICKÁ BRÁNA JE VSTUPEM DO DUŠE ČESKÉHO RÁJE (A KAŽDÉHO Z NÁS)
- PROBUDIT DUŠI ČESKÉHO RÁJE