MAGICKÁ BRÁNA JE VSTUPEM DO DUŠE ČESKÉHO RÁJE (A KAŽDÉHO Z NÁS)

0

Ročně okolo projdou tisíce lidí. Od restaurace vystoupají nahoru k rozhledně na Hlavatici. Potěší se pohledem na Turnov a ještědský hřeben a pokračují směrem na Valdštejn a Hrubou Skálu. Prostor pod Hlavaticí je sám počátkem cesty, která poutníka zavede ke hradům, skalnímu městu, zámku na skalním ostrohu i k majestátním Troskám. A právě na tomto samém začátku Zlaté stezky Českého ráje vzniklo něco, co nás přesahuje, co tvoří pomyslnou duchovní spojnici mezi nebem a zemí, mezi přírodou a lidmi. Prostě – harmonie nad Turnovem.

V polovině června na louce pod hlavatickou rozhlednou pracovali mladí řezbáři z waldorfské školy v Semilech. Vzniklo sedm soch v kruhu. Sedm stromů řezbářům posloužilo. Jasan ve spojení se Sluncem, třešeň ve spojení s Měsícem, dub zasvěcený Marsu, jilm Merkuru, javor Jupiteru, bříza Venuši a buk Saturnu. Postavy, které z jednotlivých stromů vznikly, jsou tak symbolickým propojením různých světů. Stojí v kruhu, aby se energie násobila. Nemusí být člověk zrovna mimořádně senzitivní či duchovně založený, aby tohle cítil.

n200806201522_zap_315_08_branaKdyž mladí řezbáři své dílo dokončili, konalo se zde také první meditační setkání pod patronací učitelů Waldorfského lycea z Prahy. Mladí lidé si vyzkoušeli, jak symbolika energie soustředěné do kruhu funguje, jak funguje genius loci samotného místa pod Hlavaticí, jak se někdy pachtíme a namáháme a zásadní věci v životě jsou vlastně prosté a jednoduché…

Je až s podivem, že toto místo zůstalo dosud neobjeveno a jen zarůstalo trávou a bodláky. Nyní v plné kráse a síle čeká vstříc letním návštěvníkům. Už dnes se tu lidé zastavují a v klidu posedí, a to se o duchovní bráně do Českého ráje ještě moc neví. Na dobití životní energie a vnitřních baterek je to ideální. Doufejme ale, že stejně příjemně tu bude až sem denně budou přicházet a zastavovat se stovky lidí.

Na vzniku magické brány je paradoxní skutečnost, že vše vzniklo díky devastaci lesních pozemků těžbou. Budou to na podzim dva roky, co se motorové pily zakously do vzrostlých stromů ve stráni pod rozhlednou. O záměru vykácet asi 90 arů lesa v majetku Města Turnov prakticky nikdo z místních lidí nevěděl. Mojí první reakcí tehdy bylo mírné zděšení. Když jsem zjistila, že kácení už nezabráním a motorové pily budou rychlejší, přemýšlela jsem, jak tomuto krásnému koutu, který je nástupištěm do Českého ráje, zase vrátit duši,“ říká Iveta Sadecká, která pod Hlavaticí bydlí v rodinném domku.

n200806201510_zap_306_08_brana

n200806201511_zap_307_08_brana

n200806201511_zap_308_08_brana

Nic není náhoda. Iveta Sadecká je učitelkou semilské waldorfské školy a také již poměrně renomovanou řezbářkou a výtvarnicí. V průběhu několika měsíců vznikl projekt přírodního chrámu – Brány do Českého ráje. Nejdříve vloni děti z turnovských mateřských škol v rámci ekologické výchovy tvořily ze šišek, červených šípků a špejlí lesní skřítky. Ty potom umístily do „domečků“ z vyvrácených kořenů velkých stromů, co tu zůstaly po těžbě. K nim žáci semilské školy přidali malé kamenné stély. Dílo završili před několika dny mladí řezbáři instalací dřevěných soch. „Věřím, že pokud dojde ke spolupráci lidí a přírody, vznikne celek vyššího řádu. Proto chceme, aby na místě předchozí neuvážené těžby, která porušila ráz tohoto místa, vznikl přírodní chrám, kde lidé budou přírodě naslouchat. Tím se prostor pod Hlavaticí zase vrátí do rovnováhy,“ vysvětluje Sadecká.

n200806201511_zap_309_08_brana

n200806201512_zap_310_08_brana

n200806201512_zap_311_08_brana

V nejbližší době by se u soch měly objevit doprovodné texty, které příchozím vysvětlí, oč se jedná. Informační tabuli tady má instalovat Správa CHKO Český ráj. Město Turnov, které se na realizaci duchovní brány nepodílí, alespoň pronajalo část plochy. Ostatně – například stromy na sochy věnoval hajný z Vysokého nad Jizerou, dopravu uhradila semilská waldorfská škola, s technikou a materiálem pomohla turnovská firma Zikuda. A tak to asi má být, že se několik lidí nezištně spojí s vědomím, že pomáhají dílu, které je přesahuje.

„V letní turistické sezoně necháme sochy, magický kruh i bránu do Českého ráje žít vlastním životem. Budu ráda, když se zde lidé budou spontánně zastavovat a v klidu přemýšlet,“ přibližuje Iveta Sadecká. První větší akcí podle ní bude Den skřítků v sobotu 6. září. To už tady možná budou i lavičky pro příchozí a další doplňky. „Hlavní letošní akci chceme uspořádat na den podzimní rovnodennosti na konci září. Bude to asi některá sobota kolem 23. září. Proběhnout by mělo oficiální předání díla veřejnosti. V jednání je koncert duchovní a meditační hudby, možná přijede Olda Janota či Jablkoň,“ shrnuje svoji vizi Iveta Sadecká. Samozřejmostí by podle ní měla v budoucnu být organizovaná i neorganizovaná duchovní setkání s meditacemi uprostřed magického kruhu pro lidi, kteří souznění s přírodou potřebují k životu.

Symbolická brána pod rozhlednou na Hlavatici je tak jednou z největších nekomerčních výzev „polistopadového“ Českého ráje.

n200806201513_zap_312_08_brana

n200806201513_zap_313_08_brana

n200806201513_zap_314_08_brana

Související články (celkem 6)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.