CO MÁ SPOLEČNÉHO TURNOVSKÝ GRANÁT S LEGENDAMI ČESKÝCH HOR – HANČEM A VRBATOU?

0

V neděli 24. března uplyne sto let od chvíle, kdy ve sněhové vánici zemřel na hřebenech Krkonoš slavný český lyžař Bohumil Hanč. Na jeho počest se pořádá retro závod na 15 km v dobovém ústroji. Start je v neděli v 10.00 hodin na Labské boudě. Závodníci musí mít dřevěné lyže bez hran a historické vázání. Hůlky musí být dřevěné nebo bambusové, talířky dřevo, rákos nebo hliník. Umělá hmota je zakázána. Na Labské boudě budou k zakoupení památeční očíslované odznaky v ceně 50 Kč (jedinečná série 150 ks).A nejen to, velmi významně se k této akci připojilo družstvo Granát z Turnova.

„Je pro nás velkou ctí, že jsme byli organizátory tohoto závodu vyzváni, abychom zhotovili pokud možno přesnou kopii plakety pro vítěze. K dispozici jsme měli stoletý originál. Podle požadavků jsme vyrobili jeden jediný kus, což ho do budoucna bude řadit ke sběratelským unikátům,“ uvedl Ing. Miloslav Šorejs , předseda představenstva  družstva Granát. Jako materiál posloužilo stříbro, plaketa je ozdobena 13 českými granáty. Na replice pracovali zkušení šperkaři družstva Milan Hejral a Karel Merta. Ti ocenili práci svého předchůdce a snažili se ji napodobit tím, že mj. při práci používali původní technologie bez využití moderní techniky.

n201303221111_zap_115_2013_granatZ historie: Na Velikonoce roku 1913 se v Krkonoších odehrál závod těch nejlepších běžců na lyžích. Závodníci vyrazili, kvůli teplu, na trasu dlouhou 50 km jen v košilích a kalhotech. Počasí se však během závodu začalo zhoršovat a nakonec byla soutěž pro nepřízeň počasí odvolána. Snad touha českého závodníka Bohumila Hanče po vítězství nad německými kolegy mu nedovolila přestat v úsilí a on tvrdošíjně pokračoval dál. Pravděpodobně poblíž Harrachových kamenů se Hanč setkal s přítelem Vrbatou, který ho původně přišel z Jilemnice povzbudit. Vrbata ve sněhové vichřici půjčil spoře oděnému a podchlazenému Hančovi část svého oděvu a vydal se pro pomoc. Tím v mrazivém počasí obětoval svůj život. Polomrtvého Hanče pak poblíž dnešní památné mohyly na Zlatém návrší nalezl další závodník, běžec Emerich Rath. Hanče sice nalezla záchranná četa ještě živého, ale krátce na to na Labské boudě zemřel. Vrbata byl nalezen přibližně ve stejné době už zmrzlý. Čin Vrbaty, který za záchranu kamaráda obětoval svůj život, se stal impulzem ke vzniku záchranné služby a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.