Vloni zaznamenali pořadatelé Staročeských trhů ze Spolku přátel muzea Českého ráje historicky nejvyšší návštěvnost tohoto festivalu řemesel, který se tradičně koná vždy o posledním květnovém víkendu v areálu turnovského muzea a přilehlého parku. Vloni na trhy dorazilo přes třináct tisíc lidí, letos to bylo jen o pár stovek méně. Své zboží nabízelo na dvě stovky řemeslníků. Ti sem letos dorazili již po třiadvacáté.
„Sobota byla hodně náročná, vždy přijde víc lidí, vše si postupně sedá, kulturní program se střídá v rychlém tempu. Neděle bývá poklidnější. A bylo tomu tak i tentokrát. Bylo už osm večer, trhy dávno skončily a v parku někde u stánků seděli trhovci a povídali si, návštěvníci seděli na lavičkách, nikomu se nechtělo domů. Klid a spokojenost. To je jeden z momentů, proč tuhle akci děláme,“ pochvalovala si ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Nepřekvapí, že ostřílení trhovci, kteří celou zimu pracují a od jara do podzimu objíždějí řemeslnické trhy v celé republice, označují ty turnovské za nejlepší v zemi!
Návštěvníci si pochvalují i kulturní program, za pár desítek korun můžete jít na koncert Roberta Křesťana a Druhé Trávy, kapel Monkey Business či Buty, však to také bylo v hledišti vidět. Na sobotní podvečerní vystoupení partičky kolem Matěje Rupperta bylo v parku našlapáno, v neděli dopoledne zase park „zbouraly“ místní Waldovy Matušky.
Letošní Staročeské trhy byly poslední v této podobě s dvěma pódii pro kulturní program – jednom v parku a druhým v atriu muzea. V těchto dnech začínají práce na výstavbě nového muzejního pavilonu, ve kterém bude na jaře 2019 otevřeno muzeum horolezectví. Bude jediné svého druhu v republice. Náklady na jeho výstavbu jsou 40 mil. Kč a jsou hrazeny z fondů EU.
A ještě něco bude v příštím roce jiné. Kvůli povinnému zavedení elektronické evidence tržeb někteří zejména starší trhovci dopředu avizují, že končí. „Není to podle nich jen proto, že už se nechtějí učit pracovat s počítačem, ale vytratí se tvůrčí duch trhů, kdy místo toho, aby mistr rukodělné výroby zájemcům předváděl svůj um, tak bude tisknout paragony. Někteří dávali svoji nespokojenost hodně najevo, hlavně se jim nelíbilo, že z nich tímto někdo dopředu dělá nějaké nepoctivce,“ přiblížila ředitelka muzea, která nyní tak úplně neví, s kolika řemeslníky může v příštím roce počítat. Faktem je, že jeden z trhovců se snažil za pomoci EET kupujícím paragony vydávat, ale protože je v parku špatný signál, moc to nefungovalo…
Související články (celkem 18)
- V TÉTO PODOBĚ ŠLO O POSLEDNÍ STAROČESKÉ TRHY!
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2017
- TRHY VYSTOUPALY NA VRCHOL
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2016
- STAROČESKÉ TRHY S NÁVŠTĚVNICKÝM REKORDEM
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2015
- STAROČESKÉ TRHY 2015? UŽ SE TĚŠÍM, ŘÍKÁ ŘEDITELKA MUZEA VLADIMÍRA JAKOUBĚOVÁ
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2014 (XX. ročník)
- STAROČESKÉ TRHY NEGATIVNĚ OVLIVNILO POČASÍ, SKONČILY SE ZTRÁTOU
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2013
- 18. ROČNÍK STAROČESKÝCH ŘEMESLNICKÝCH TRHŮ V TURNOVĚ
- I PO SEDMNÁCTÉ STAROČESKÉ TRHY NENUDILY, BA NAOPAK
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2011
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2010
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: ŠPIČKOVÝ PROGRAM I DOHADOVÁNÍ O VÝŠI VSTUPNÉHO
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: PODPORA TRADIČNÍCH ŘEMESEL I VÝBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM
- ČTRNÁCTÝ ROČNÍK STAROČESKÝCH TRHŮ VÝZVOU TOMU PATNÁCTÉMU?
- TRHY PO TŘINÁCTÉ. JAKÉ BYLY?