V TÉTO PODOBĚ ŠLO O POSLEDNÍ STAROČESKÉ TRHY!

0

Vloni zaznamenali pořadatelé Staročeských trhů ze Spolku přátel muzea Českého ráje historicky nejvyšší návštěvnost tohoto festivalu řemesel, který se tradičně koná vždy o posledním květnovém víkendu v areálu turnovského muzea a přilehlého parku. Vloni na trhy dorazilo přes třináct tisíc lidí, letos to bylo jen o pár stovek méně. Své zboží nabízelo na dvě stovky řemeslníků. Ti sem letos dorazili již po třiadvacáté.

U „knihaře“

„Sobota byla hodně náročná, vždy přijde víc lidí, vše si postupně sedá, kulturní program se střídá v rychlém tempu. Neděle bývá poklidnější. A bylo tomu tak i tentokrát. Bylo už osm večer, trhy dávno skončily a v parku někde u stánků seděli trhovci a povídali si, návštěvníci seděli na lavičkách, nikomu se nechtělo domů. Klid a spokojenost. To je jeden z momentů, proč tuhle akci děláme,“ pochvalovala si ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Nepřekvapí, že ostřílení trhovci, kteří celou zimu pracují a od jara do podzimu objíždějí řemeslnické trhy v celé republice, označují ty turnovské za nejlepší v zemi!

Zboží pro všechny generace…

Návštěvníci si pochvalují i kulturní program, za pár desítek korun můžete jít na koncert Roberta Křesťana a Druhé Trávy, kapel Monkey Business či Buty, však to také bylo v hledišti vidět. Na sobotní podvečerní vystoupení partičky kolem Matěje Rupperta bylo v parku našlapáno, v neděli dopoledne zase park „zbouraly“ místní Waldovy Matušky.

Letošní Staročeské trhy byly poslední v této podobě s dvěma pódii pro kulturní program – jednom v parku a druhým v atriu muzea. V těchto dnech začínají práce na výstavbě nového muzejního pavilonu, ve kterém bude na jaře 2019 otevřeno muzeum horolezectví. Bude jediné svého druhu v republice. Náklady na jeho výstavbu jsou 40 mil. Kč a jsou hrazeny z fondů EU.

Robert Křesťan a Druhá Tráva

A ještě něco bude v příštím roce jiné. Kvůli povinnému zavedení elektronické evidence tržeb někteří zejména starší trhovci dopředu avizují, že končí. „Není to podle nich jen proto, že už se nechtějí učit pracovat s počítačem, ale vytratí se tvůrčí duch trhů, kdy místo toho, aby mistr rukodělné výroby zájemcům předváděl svůj um, tak bude tisknout paragony. Někteří dávali svoji nespokojenost hodně najevo, hlavně se jim nelíbilo, že z nich tímto někdo dopředu dělá nějaké nepoctivce,“ přiblížila ředitelka muzea, která nyní tak úplně neví, s kolika řemeslníky může v příštím roce počítat. Faktem je, že jeden z trhovců se snažil za pomoci EET kupujícím paragony vydávat, ale protože je v parku špatný signál, moc to nefungovalo…

Staročeské trhy 2017

Matěj Ruppert a spol

Staročeské trhy 2017

Hlediště…

K vidění při práci byli držitelé titulu Mistr rukodělné výroby

Budoucnost trhů?

Související články (celkem 18)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.