Ve svém 22. ročníku vystoupaly turnovské Staročeské řemeslnické trhy až na samý vrchol. Za dva víkendové dny 28. a 29. května pořadatelé ze Spolku přátel Muzea Českého ráje napočítali 13 322 platících diváků! Tolik jich tu nikdy nebylo, maximální návštěvnost se pohybovala do 10 tisíc. Když připočteme pozvané hosty, trhovce, vystupující a další, nebudeme daleko od pravdy, že se v parku u letního kina, v samotném muzeu, ale i v okolí šperkařské školy a výstavy drahých kamenů na „chlapajdě“ pohybovalo na 14 tisíc lidí. Prostě jakoby se ještě jeden Turnov sestěhoval na jedno místo. A bylo to znát. Areál trhů byl hlavně v sobotu na hranici toho, kolik lidí může pojmout. Uličky mezi stánky řemeslníků často neprostupné, i přes množství stánků s občerstvením dlouhé fronty…
I přes neskutečný nápor lidí se dá říct, že muzejníci (pořadatelů bylo na padesát!) zvládli vše výborně a pravděpodobně jen díky nim a jejich zkušenostem nedošlo ke kolapsu. Kolik lidí se sešlo třeba při sobotním odpoledním koncertu Radima Hladíka a Blue Effect, to nemá pamětníka. Prostor vymezený divákům byl zaplněný do posledního místa! A podobně tomu bylo při dalších vystoupeních legend českého bigbítu, jako Vláďi Mišíka či Michala Prokopa.
„Mimořádný zájem je i mezi samotnými řemeslníky. Chtělo jich přijet patnáct set! Vybrali jsme 150, vesměs to jsou mistři svého oboru, kteří zboží sami vyrábějí a prodávají. Pan Radvan, který se svým levandulovým stánkem křižuje Evropu, mně říkal, že bude jezdit na všechny trhy, které budeme pořádat, i kdyby to bylo na nádraží. Pan Obročník, který organizoval první ročníky, jen suše konstatoval, že takhle nějak si to před dvaceti lety představoval. Lidé nakupovali, takže prodávající odjížděli velmi spokojeni,“ hodnotí ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.
Po tak velkém úspěchu si pořadatelé tím větší starosti dělají do budoucna. Jestli se letos začne s výstavbou muzea horolezectví, bude v příštím roce jen jedno pódium v parku, protože prostor kolem atria bude uzavřen. Jak konstatoval jeden ze zasvěcených návštěvníků: „Je to jako Benátská noc na Malé Skále. Ještě když chodilo do patnácti tisíc lidí, tak to šlo, ale když přijelo hodně přes dvacet tisíc, tak už ten nápor úzké údolí pod Pantheonem prostě nedokázalo vstřebat. Se Staročeskými trhy to po letošním ročníku vypadá podobně.“
Budou to ale příjemné starosti, protože zájem o trhy je a zůstane velký, pro Turnov je to prestižní akce, po jaké se na začátku 90. let volalo!
Související články (celkem 18)
- V TÉTO PODOBĚ ŠLO O POSLEDNÍ STAROČESKÉ TRHY!
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2017
- TRHY VYSTOUPALY NA VRCHOL
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2016
- STAROČESKÉ TRHY S NÁVŠTĚVNICKÝM REKORDEM
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2015
- STAROČESKÉ TRHY 2015? UŽ SE TĚŠÍM, ŘÍKÁ ŘEDITELKA MUZEA VLADIMÍRA JAKOUBĚOVÁ
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2014 (XX. ročník)
- STAROČESKÉ TRHY NEGATIVNĚ OVLIVNILO POČASÍ, SKONČILY SE ZTRÁTOU
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2013
- 18. ROČNÍK STAROČESKÝCH ŘEMESLNICKÝCH TRHŮ V TURNOVĚ
- I PO SEDMNÁCTÉ STAROČESKÉ TRHY NENUDILY, BA NAOPAK
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2011
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2010
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: ŠPIČKOVÝ PROGRAM I DOHADOVÁNÍ O VÝŠI VSTUPNÉHO
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: PODPORA TRADIČNÍCH ŘEMESEL I VÝBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM
- ČTRNÁCTÝ ROČNÍK STAROČESKÝCH TRHŮ VÝZVOU TOMU PATNÁCTÉMU?
- TRHY PO TŘINÁCTÉ. JAKÉ BYLY?