OD ÚNORA SE NEPLATÍ POPLATKY V KRAJSKÝCH ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH

0

Rada Libereckého kraje rozhodla, že od 1. února nebudou lidé v krajských zdravotnických zařízeních platit regulační poplatky. Tato úprava podle hejtmana Stanislava Eichlera bude platit na celém území republiky, vyjma Středočeského kraje, kde už je v platnosti od 1. ledna t. r. „Samozřejmě preferujeme legislativní opatření, podle kterého by měl být příslušný zákon zrušen. Prošel již poslaneckou sněmovnou, nyní záleží na Senátu a podpisu prezidenta,“ dodal hejtman. Poplatky v nemocnicích, ale i v ordinacích soukromých lékařů, se platí od ledna loňského roku.

Zrušení poplatků se týká těchto zdravotnických zařízení: Krajská nemocnice Liberec, a.s., Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s. a Léčebna respiračních nemocí Cvikov, p. o. Občané budou v těchto zařízeních ale muset písemně potvrdit, že uznávají svůj dluh vůči tomuto zdravotnickému zařízení a souhlasí s tím, aby poplatek uhradil kraj. Příslušné zdravotnické zařízení pak přesměruje vzniklou pohledávku na Liberecký kraj. Jak ukázala praxe z prvních týdnů tohoto roku ve Středočeském kraji, je i hodně takových občanů, kteří nic nepodepíší a poplatek uhradí…

Podle informace, která zazněla ve zpravodajství České televize, má na úhradu poplatků Liberecký kraj letos vyčleněnu v rozpočtu částku ve výši 36 mil. Kč. V ostatních zdravotnických zařízeních budou samozřejmě pacienti platit dál. Většina nemocnic je v majetku města a tam rozhodně nepočítají, že by se s výběrem poplatků přestalo. „Příjem z poplatků v Panochově nemocnici v Turnově činí za rok asi čtyři a půl milionu korun, to není zanedbatelná částka. Vzdát se jí můžeme jen tehdy, když nám tyto peníze zaplatí kraj stejně jako krajským zařízením,“ komentoval situaci místostarosta Jaromír Pekař. Panochova nemocnice Turnov má statut společnosti s ručením omezeným je ale plně ve vlastnictví města Turnov.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.