ELEKTRO LABORATOŘ VE ŽLUTÉ PONORCE – PŘÍLEŽITOST PRO DĚTI I DOSPĚLÉ!

0

„Hodně z nás si ze školní fyziky odneslo především nezáživné vzorce a nudná schémata jakýchsi obvodů,“ říká Dušan Ferbas, iniciátor a spoluvedoucí kroužku Elektro laboratoř v turnovské Žluté ponorce v Husově ulici. „Svět techniky je ale neskutečně zajímavý. Všude kolem nás máme nějaká zařízení na elektřinu. Každou chvíli něco bliká, svítí, točí se nebo bzučí. V mnohých z nás vězí takový průzkumník – vynálezce, který nad tím jen tak nemávne rukou, ale zajímá ho, jak to funguje,“ dodává.

„Chtěli jsme, aby Elektro laboratoř byla prostorem, kam je možné přijít s jakýmkoli technickým nápadem nebo zájmem. Od konkrétního problému jsme se tak často dostali i k základním otázkám jak a proč. Ukázalo se, že kluci, kteří kroužek navštěvují, toho zvládnou víc, než by se původně zdálo. 3D tisk ovládli celkem rychle. Stavěli ze stavebnic tištěných spojů, ale také si pájeli vlastní věci. Někdy bylo složité určit to společné, na čem chceme pracovat,“ doplňuje Dušan Ferbas.

Pauza během jarní koronakarantény tak trochu „oddělila zrno od plev“, ale zase zůstalo pevnější jádro mladých nadšenců do techniky, kteří se sešli ihned, jak jen to bylo možné. Společným úsilím bylo vytvořeno a z části na 3D tiskárně vytištěno funkční autíčko. Vznikla „ponorková“ aplikace do mobilu na jeho dálkové ovládání.

„Co bude dál, uvidíme. Jisté ale je, že jen ve dvou to z časových důvodů táhnout nemůžeme. Naším původním záměrem byla trochu širší komunita zájemců o techniku, proto chceme do Elektro laboratoře přizvat starší pomocníky a nabídnout jim prostor a k tomu partu nadšených mladých techniků. Elektro laboratoř je místo, kde můžete zkoušet, co jak funguje a co sami s minimem zdrojů dokážete,“ zve k účasti děti i případně nového dospělého Dušan Ferbas, který kroužek ve Žluté ponorce v Husově ulici společně s Janem Havlem vede.

Více informací najdete na www.ponorkaturnov.cz/elektro-lab, případně na telefonu 722 642 287. Začíná se v září!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.