TŘIKRÁT Z REDAKČNÍ POŠTY: CYKLISTÉ PŘED NEMOCNICÍ, ÚKLID ČÁSTI MĚSTA A REVITALIZACE ZELENĚ

0

Tři příspěvky jsme v posledních dnech obdrželi v redakční poště: CYKLISTÉ PŘED NEMOCNICÍ Je to asi tři roky, když jsem začala jezdit na kole do turnovské nemocnice na rehabilitaci. V té době ještě nebylo zvětšené parkoviště pro auta, stojan pro jízdní kola jsem hledala marně. Tak jsem se obrátila na městský úřad s tím, že by bylo vhodné dát před nemocnici i stojan pro kola. Už ani nevím, který odbor to vyřizoval, ale po několikátém zavolání příslušné úřednice, která mě několikrát ujistila, že to musí dát na projednání, jsem se po měsíci dozvěděla, že to není věc města, a ať se obrátím s tímto problémem na ředitele nemocnice. To už jsem za tu dobu přestala jezdit na rehabilitaci a vzdala to.

Nyní, po třech letech, jsem opět začala jezdit na rehabilitaci. Co se změnilo? Parkoviště pro auta se rozšířilo, ale stojan pro kola nikde. Na dotaz, jestli není u nemocnice někde stojan pro kola, jsem dostala odpověď, že je v dolní části areálu, ale jen pro zaměstnance. Myslíte si, že je opravdu tak těžké zařídit, abychom i my, nemotorizovaní občané, kteří navštěvujeme místní nemocnici, se někdy dočkali nějakého stojanu, který by byl umístěn před nemocnicí?
Hana Jandíková, jandikova.hana@centrum.cz

VĚCI VEŘEJNÉ LÉČILY „RAKOVINU“ MĚSTSKÝCH PLIC
Několik členů místního klubu Věcí veřejných se rozhodlo ještě před příchodem zimy vyčistit od odpadků část údolí „Ve struhách“, které zdejší ekologové nazývají zelenými plícemi města. V kilometrové délce povodí Stebénky nasbírali více než 30 kg odpadků, převážně obalů od potravin, pet-lahví a starých hadrů. To vše pak dopravili ke sběrným kontejnerům na Horáčkově náměstí. Na neutěšený stav hustě zarostlého povodí známého potoka už dlouho poukazoval nový místopředseda zdejšího klubu VV Jiří Kohoutek, který zmíněnou akci zorganizoval. „Na radnici jsem zatím našel podporu jen u místostarosty Otakara Špetlíka, který nechal částečně prořezat náletový porost, jenž už bránil i průchodu lidí po známé vycházkové trase. Odpadky tu ale každoročně bují jako rakovina,“ uvedl Kohoutek. Ten je totiž přesvědčen o tom, že někteří lidé si neváží přírody, která naše město obklopuje a vtiskává mu ráz „zeleného města“, které především návštěvníci z ciziny obdivují nejen kvůli jeho poloze a historii. Kohoutek se však obává, že sníh na jaře znovu odkryje nepořádek, který tu procházející opět zanechají. 
Otakar Grund, press.grund@tiscali.cz

n201210251425_zap_321_2012_postaJE V TURNOVĚ POTŘEBA ZVYŠOVAT DAŇ Z NEMOVITOSTI A DALŠÍ POPLATKY?
Snad každý Turnovan zná ulici 5. května a její nepříliš povedenou rekonstrukci. Ihned po ní následovala revitalizace zeleně v této ulici. Zajímavé je podrobně se podívat na finanční stránku revitalizace zeleně. V ulici 5. května bylo vykáceno větší množství většinou zdravých stromů a vysázeno asi 40 nových. Před řadovkami nad křižovatkou k nemocnici se ještě počítá s vysazením dalších keřů. S pomocí internetu jsem zkusil odhadnout náklady. S náklady na kácení stromů není třeba počítat. Prodej dřeva by měl ještě peníze přinést. Cenu za frézování pařezů mohu jen odhadnout. Nabídky na vyfrézování jednoho pařezu do průměru 20 cm jsou kolem 300 Kč. Cena za vyfrézování jednoho pařezu včetně terénních úprav a úklidu může být maximálně 1000 Kč. Nevím, kolik stromů bylo odstraněno, tak to trochu přeženu a cenu za likvidaci pařezů odhadnu na 100 tisíc Kč. Asi největší položka byla výsadba nových stromů. Na internetu nabízejí vzrostlé stromy do výšky 4 m většinou levněji než 3000 Kč za kus. Cenu za výsadbu stromů také přeženu a odhadnu ji tak na 3000 Kč za kus. Když to zrekapituluji, tak náklady na nákup stromů odhaduji na 120 tisíc Kč a stejně tak náklady na vlastní výsadbu.  Podle mých odhadů by tedy doposud vynaložené náklady na revitalizaci zeleně měly být asi 350 tisíc Kč. A teď by stálo za to vypsat tipovací soutěž, jaká je cena ve skutečnosti. Nebudu napínat, podle informace z MěÚ náklady na samotný projekt revitalizace jsou 77 350 Kč a náklady na realizaci zeleně 2,383 mil. Kč. Když vidím rozdíl mezi mým odhadem a skutečností, tak už se nedivím, že je v Turnově nutné zvyšovat daň z nemovitosti, zdražovat všechny možné poplatky atd. Dokáží odpovědní pracovníci MěÚ vysvětlit několikanásobný rozdíl mezi odhadem podle internetových cen a skutečností?
Ing. Jan Kvapil, Turnov, kvapilj3@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.