NA ČISTÍRNU ODPADNÍCH VOD SE PŘIŠLO PODÍVAT NA 700 LIDÍ

0

V úterý 6. září proběhl den otevřených dveří v nově zrekonstruované čistírně odpadních vod pod železniční zastávkou Turnov-město. Pravdou je, že je to areál, kam se člověk jinak těžko podívá a možná se mu raději i vyhne, protože vyhnívací nádrže jsou chtě nechtě trochu cítit. Na druhou stranu, kvalita vody v Jizeře pod Turnovem, to je jiná. ČOV všechny odpady z celého města a okolí přefiltruje, nové technologie kvalitu vody v řece opět posunuly dál k lepšímu. Aktuálně byla nedávno dokončená rekonstrukce turnovské ČOV největší vodohospodářskou stavbou v regionu.

„Den otevřených dveří jsme pojali jako akci pro děti i dospělé. Dopoledne a po část odpoledne jsme přivítali školáky. Těch bylo na čtyři stovky, což nás velmi těší. V poledne proběhla oficiální část s pozvanými hosty – zástupci provozovatele, města i stavební společnosti. Trochu s obavami jsme potom odpoledne vyhlíželi veřejnost. Lidí nakonec přišlo hodně přes dvě stovky. Přišly i celé rodiny s dětmi. Děti si nejdřív pohrály na improvizovaném hřišti a pak šly s rodiči na prohlídku. Tak doufám, že si všichni z návštěvy něco odnesli. Opravdu si zájmu veřejnosti moc vážíme,“ shrnuje ředitel svazku VHS Turnov Milan Hejduk.

Pro děti a posléze i pro dospělé byl připraven animační program, který hravou formou návštěvníky seznamoval s problematikou vodárenství a čistíren odpadních vod. Bylo zajímavé sledovat školáky, jak poslouchají, co jim říká vodník, doktorka vodná a stočná, Blaťák, který požírá bakterie, vodní víla, velký Kal na kalové laguně či kosmonaut, který hlídá velký zásobník plynu.
Jednotlivé „postavy“ ze života čistírny odpadních vod si skupiny dětí vzájemně předávaly, bavilo to všechny – herce, děti i učitele. „Snažíme se vodárenství maximálně propagovat. Tento animační program je velmi úspěšný, už jsme ho využili na více akcích, tady v Turnově to ale podle všech zasvěcených byla nejlepší prezentace za poslední dobu,“ uzavřel Hejduk. V jednotlivých kostýmech se dětem a dospělým představili členové divadelního souboru „Divadla V Pytli“ z městečka Hrob u Teplic v Čechách, kteří pro SčVK podobné aktivity připravují dlouhodobě.

(K tématu se ještě vrátíme „oficiální“ částí.)

Snímky ze Dne otevřených dveří ČOV Turnov, 6. září

Související články (celkem 6)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.