NOVÁ UMĚLÁ TRÁVA V TURNOVĚ JE POKŘTĚNA!

0

Hezkou řádku let byla jen pouhým snem, a zatímco v okolních městech jako jsou Železný Brod či Lomnice nad Popelkou se po ní už dávno prohánějí generace fotbalistů, Turnovu chyběla. A to tak, že velmi. Každoroční problémy se zimní přípravou divizního A-týmu, o mládežnických družstvech nemluvě. Po sáhodlouhých peripetiích se sen ve čtvrtek 27. září 2018 stal po několika měsících příprav podloží a následně samotné výstavby skutečností. Umělý povrch nové generace otestovala utkání soupeřů několika věkových skupin a jejich vyvrcholením byl duel starých gard Turnova a libereckého Slovanu.

Slavnostní přestřižení pásky. Foto: Z. Štrauchová, tisková mluvčí města

Symbolicky jako první vyběhli na novou umělku obě turnovské přípravky, jimž se postavili borci Slovanu Liberec a FK Sedmihorky. „Kluci si to náramně užili, protože před tolika lidmi ještě nehráli. Je radost se na to dívat, a je škoda, že spousta mladých jde dnes spíše pohodlnější cestou florbalu. Fotbal si prostě zaslouží čím dál lepší podmínky, takže za mě – paráda,“ podotkl hrdý otec jednoho z nejmladších turnovských hráčů pohybujících se na novém placu Pavel Hádek, jenž si pak také „střihnul“ hlavní utkání. Spolu s ním se na přerod bývalého škvárového hřiště na moderní sportoviště přišla podívat řada dalších, „černou trávou“ odkojených čutálistů v čele s bývalým kapitánem Turnova Josefem Netušilem. „Krásný je to,“ vystihl za všechny jedním slovem předseda FK Sedmihorky Petr Bajer, jenž v minulosti rovněž oblékal modrobílý dres.

Dívčí juniorka Slávie poměřila síly s turnovskými dorostenci. Foto: Z. Štrauchová, tisková mluvčí města

Když už se zaplnila téměř všechna místa k stání, vyběhla do arény Slávie Praha. Samozřejmě nešlo o svěřence trenéra Trpišovského, ale o dívčí juniorku věhlasného klubu. Síly s nimi poměřili turnovští dorostenci. Ti však galantnost nechali v šatně a sešívané dívčiny poslali před početným publikem domů s prohrou 3:1. První oficiální gól na zbrusu novém pažitu vsítil Tomáš Hvizd. „Holky byly dobrým soupeřem, ale nám se před tolika lidmi a na parádním place hrálo moc dobře, a tak jsme je snad navnadili, aby se na nás chodili dívat i nadále v co největším počtu,“ věří šťastný střelec. Další branku vítězů zaznamenal z pokutového kopu Robin Falkenberg a jeden přidal Matěj Vrba.

A teprve poté se slavnostně stříhala páska. Nůžky v rukách držela celá řada lidí – od předsedy FK Turnova Jaroslava Knížka, který poděkoval všem, kteří se na realizaci projektu podíleli, přes starostu Tomáše Hockeho s několika zastupiteli až po zástupce investora a zhotovitele. Chybět nemohly ani sličné mažoretky, svijanské pivo na zapití opékaného prasátka a něco dobrého na zub. Slavnostní okamžiky dalšího historického mezníku turnovské kopané podmalovala živá hudba, která se postarala také o zpříjemnění podvečerní atmosféry na městském fotbalovém stadionu.

Ve finále se ke slovu dostal fotbalový um v podání nejpovolanějších. Turnovští matadoři za moderace sportovního ředitele FK Turnov Jiřího Šteffana nastoupili proti exligistům Liberce, v jejichž středu se před gólmanem Paštou objevily legendy jako dosud hrající Jiří Štajner či Culek. V poli si zařádil mj. i exreprezentační gólman Láďa Maier. V brance domácích nastoupil Zbyněk Hauzr a před ním E. Šafář, Novotný, Jirásko, Petřík, Vítek, bratři Bártové, J. Mencl, Procházka a „obojživelník“ Petr Papoušek. Oproti zvyklostem podobných akcí mač skončil výhrou domácí gardy 6:3, když celou jednu třetinu nastřílel stále rychlonohý Pavel Hádek.

Dlužno dodat, že nové sportoviště zcela a zásadně změnilo i díky terénním úpravám okolí ráz areálu fotbalového stadionu v jeho zadní polovině oddělené železniční tratí a pověstným tunelem, jenž v minulosti býval především postrachem rozhodčích. Novou plochu vítají také okolní kluby. „Určitě je to pro všechny fotbalisty na Turnovsku plus, takže díky za to,“ řekl Vladislav Bým, místopředseda FK Přepeře, který stejně jako další už mají zarezervovány termíny pro svou přípravu. Hřiště bude v dohodnutém režimu využívat též veřejnost a turnovské školy. Rozvrh využití je už v podstatě zaplněný a jen stěží se v něm budou hledat mezery. Naštěstí je hřiště osvětleno, takže lze jeho provoz dle potřeby protáhnout do večerních hodin. Nejenom pro oficiální utkání jsou k dispozici lavice náhradníků, několik sad hliníkových branek a samozřejmě také přenosný světelný ukazatel skóre. „A teď už chybí snad jenom jedno nebo dva mobilní WC a nějaká ta buňka jako kabina na převléknutí či odpočinek,“ doplnil vizi za svůj klub nad svijanskou pivní pěnou nadmíru spokojený Antonín Gábr.

Městu, resp. fotbalovému klubu se podařilo na stavbu získat dotaci z ministerstva školství. Celkové náklady jsou ve výši 16,3 milionu korun, město z rozpočtu přispělo částkou 6,8 milionu, když ještě před tím zde bylo investováno 1,4 mil. Kč na stavbu ochranného valu a zpevněného podloží. Projekt zpracovala firma Design 4, dílo provedla firma SWIETELSKY. Životnost hřiště s umělou trávou se pohybuje kolem 15 let. Rozměry hrací plochy jsou 100 x 62 metrů, takže se zde klidně budou moci odehrát i mistrovské divizní zápasy na podzim a na jaře a nebudou muset být složitě překládány.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Snímek je z 3. dubna 2018

12. května 2018

6. srpna 2018

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.