STAVEBNÍ ČÁST ČOV TURNOV JE U KONCE (VIDEO)

0

Na počátku listopadu proběhl na vyhnívací nádrži symbolický stavební krok – umístění vrchlíku na betonový skelet nové vyhnívací nádrže. V ní se produkuje z kalů při tepelném působení přebytečný plyn, který je použit pro vytápění ČOV a výrobu elektřiny na kogenerační jednotce.

Tím skončila jedna z posledních stavebních aktivit při rekonstrukci ČOV. Zbývá zasypat dva výkopy, obložit jednu stěnu proti znečištění kalovou sušinou, po odzkoušení nepropustnosti betonů na vyhnívací nádrži instalovat zateplený fasádní systém a uklidit rozsáhlé staveniště.

Právě vyhnívací nádrž se stala na začátku léta pro všechny nečekaným klíčovým úkolem. Po zjištění faktického stavu původní nádrže jsme museli přistoupit k razantnímu kroku – zdemolovat ji a postavit novou, což nás přijde na několik milionů korun navíc. Toto rozhodnutí přineslo i pro naše dodavatele výrazné časové komplikace, protože nám slíbili, že by i tak chtěli skončit rekonstrukci celého areálu v původním termínu do konce tohoto roku.

Poslední tři měsíce jsme měli štěstí na počasí, a možná i proto stavebně končíme podle plánu. Technologické práce však pokračují. Aktuálně napouštíme vstupní velkou nádrž na usazení kalů. Za dva týdny spustíme kotelnu, Pak dostrojíme vyhnívací nádrž, a nakonec umístíme nové míchadlo do uskladňovací nádrže kalů. A tohle vše propojujeme novými elektrickými rozvody a automatizovaným systémem řízení. Krok za krokem, týden po týdnu a do Vánoc by mělo být opravdu hotovo. Časový plán ohrožuje jediné riziko – speciální míchadlo do vyhnívací nádrže se vyrábí v Rakousku a několik týdnů náš dodavatel slyší výmluvy o covidu a přetíženosti. Když míchadlo na konci listopadu nedorazí, tak se konec naší akce posune do prvních měsíců 2022.

Finální úspěch je však ještě daleko. Slavit budeme moci až za rok, až skončí úřady nařízený zkušební provoz a až technologicky skoro celou novou ČOV naučíme dokonale čistit. Již v lednu proto budeme postupně zprovozňovat všechny nádrže a postupně budeme zkoušet či dokončovat vše, co bude potřeba.

Dvouletá rekonstrukce ČOV Turnov je aktuálně největší investicí za veřejné prostředky (100 mil. Kč) na Turnovsku a největší akcí VHS Turnov. Jejími úspěšnými dodavateli jsou společnosti Ještědská stavební z Liberce a KUNST Hranice. Díky úspěšné spolupráci s provozovatelem ČOV – společností Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. – je rekonstrukce provedena za funkčního provozu čistírny odpadních vod.

Milan Hejduk, VHS Turnov

Finální část rekonstrukce turnovské ČOV

Související články (celkem 4)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.