VYŠETŘOVÁNÍ POŽÁRU V AGBĚ JE UKONČENO

0

Vyšetřování výbuchu a následného požáru v turnovské firmě AGBA, při němž zemřeli dva lidé, je u konce. Případ policisté odložili. Nelze stíhat osobu, která zemřela… Desítky hasičů zasahovaly počátkem prosince 2015 u požáru ve firmě AGBA, nacházející se v průmyslové zóně Vesecko. Při požáru v areálu firmy, která se zabývá výrobou lékárniček do aut, autokosmetiky a dalších doplňků do vozidel, zemřela jedna ze zaměstnankyň a téhož dne i 60letý muž, který byl původně s popáleninami na 60 % těla převezen do nemocnice. Další dvě osoby utrpěly těžká zranění.

Ještě týž den, kdy k požáru ve firmě došlo, zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti podle § 273/1, 3a, b trestního zákoníku.
V souvislosti se zjišťováním příčin vzniku požáru a stanovení případné konkrétní trestně-právní odpovědnosti byl sestaven speciální pracovní a vyšetřovací tým složený nejen z policistů, ale i zástupců Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Ze závěrů vyšetřování je patrné, že k výbuchu a následnému požáru v objektu firmy AGBA došlo po neodborné manipulaci s chemickou látkou (čistič brzd). Na vině je především její masivní únik. Následkem toho byla spuštěna chemická reakce, kdy spolu se vzduchem se směs vyteklá do prostor objektu stala výbušnou a zřejmě výbojem elektrického zařízení došlo k výbuchu a následnému požáru. V důsledku toho byly usmrceny dvě osoby a další dvě utrpěly těžkou újmu.

Na základě výpovědí svědků události, šetření policie, znaleckého posudku Technického ústavu požární ochrany GŘ HZS, odborného vyjádření vyšetřovatelů HZS LK, šetření Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj  a dalších nashromážděných písemných podkladů je dostatečně patrný skutkový děj, jeho příčiny a následky.

Policejní komisař na základě výpovědí svědků a závěrů expertního týmu, podpořených navíc znaleckými posudky, došel k závěru, že trestní věc, vyplývající z ustanovení trestního řádu, se odkládá, protože osoba, která by nesla v souvislosti s tímto případem trestně právní odpovědnost pro spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, zemřela, a není možné proti ní vést trestní řízení.

Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství Policie Libereckého kraje,
vlasta.suchankova@pcr.cz

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.