BARBARSKÝ ČIN: NEZNÁMÝ PACHATEL CHTĚL ZAPÁLIT CHRÁNĚNOU DÍLNU V PŘÍŠOVICÍCH

0

V noci ze středy 16. na čtvrtek 17. října někdo úmyslně zapálil provozovnu 1. Turnovské chráněné dílny v Příšovicích. Neznámý pachatel rozbil okno, dovnitř vhodil patrně umělohmotný kanystr s hořlavinou a tu zapálil. „Naštěstí máme uvnitř umístěná čidla, takže mně okamžitě přišla zpráva na mobilní telefon,“ uvádí vedoucí dílny Břetislav Jansa. Ten byl z Turnova v Příšovicích společně s předsedou občanského sdružení Františkem Stillerem v průběhu několika minut. „Uvnitř už bylo vše silně zakouřeno, naštěstí za několik minut dorazili hasiči, nebýt toho, byl objekt za chvíli v plamenech. Takhle to v podstatě dobře dopadlo,“ rekapituluje Jansa.

1. Turnovská chráněná dílna začínala v roce 2007 v areálu v Turnově mezi mosty (ZDE), před pěti lety se přestěhovala do větších prostor v Příšovicích. Dnes zde dávají práci asi 30 lidem se změněnou pracovní schopností nebo s částečným či plným invalidním důchodem z širokého spádového okolí od Semil přes Turnov po třeba Bílou na Českodubsku. Pro ně je to prakticky jediná možnost, jak si přivydělat a být společnosti prospěšný. Zdejší výroba spočívá především v kompletaci a balení zásilek pro různé klienty. „Je možné, že i o nějaké zákazníky přijdeme, protože kvůli pro nás naprosto neuvěřitelnému vandalskému činu něco nestihneme udělat v termínu, část zakázky nám taky shořela,“ doplnil František Stiller. Podle něho se celková škoda dá odhadnout na půl milionu korun. Velké poděkování proto zaslouží zasahující hasiči, bez jejich profesionality a nasazení by se dílna a její klienti ocitli zase na začátku všeho snažení.

n201310182336_zap_389_2013_dilnaJak uvedla mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová, požár byl naštěstí ohlášen včas, takže se nestihl rozšířit. „Informaci jsme dostali ve středu ve 21.59 hodin přes tísňovou linku 112, na místo byly povolány čtyři jednotky hasičů – profesionálové z Turnova a jejich dobrovolní kolegové z  Příšovic, Turnova a Svijanského Újezdu. Požár se podařilo zlikvidovat velmi záhy, na odvětrání prostoru hasiči použili přetlakovou ventilaci. Událost byla předána Policii ČR pro podezření z úmyslného zapálení,“ uzavřela mluvčí hasičů.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.