ČERNÝ DEN V NOVODOBÝCH DĚJINÁCH TURNOVA

0

Čtvrtek 3. prosince 2015 se zapíše mezi nejčernější dny novodobé historie Turnova. Desítky jednotek hasičů, zdravotníci, policisté, občané. A také obavy, jestli se požár z průmyslové zóny na Vesecku nemůže dál rozšířit, jestli stoupající dým nad městem není toxický a nedojde na evakuaci obyvatel. A v prvé řadě tragédie v samotné firmě Agba, kde zahynul majitel a jedna dlouholetá pracovnice a další lidé byli zraněni, někteří těžce. „Zpočátku to vypadalo, že požár bude uhašen v relativně krátké době, že to ale bude trvat prakticky pět dnů, a že neštěstí bude mít i tragické následky, to ve čtvrtek ráno netušil nikdo,“ říká starosta Turnova Tomáš Hocke.

Ten oceňuje především kvalitu a profesionalitu řízení likvidace požáru, což plně probíhalo v režii Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, resp. Integrovaného záchranného systému LK. „Myslím, že můžeme být pyšní i na dvě městské jednotky, které byly na místě požáru hodně vidět. Městská hasičská jednotka místo opouštěla o víkendu mezi posledními, stejně tak strážníci městské policie. Ale podobně to platí i o policii státní, která stále objekt po dobu vyšetřování zajišťuje, hasičích profesionálních a dobrovolných i o zdravotnících,“ rekapituluje Hocke. Jak dodal, bude se snažit postupně poděkovat všem zúčastněným jednotkám, které se sem sjely opravdu z celého kraje.

n201512102309_zap_342_2015_agbaMěsto bylo v průběhu zásahu požádáno o spolupráci hned v několika rovinách. Předně šlo o zajištění asi 150 obědů, večeří a dalšího občerstvení pro zasahující dobrovolné hasiče – někteří občané z okolí horký čaj a svačiny hasičům a policistům nosili spontánně! Řešilo se zásobování hasičských cisteren vodou (čerpací místo u Jizery v Dolánkách bude potřebovat do budoucna úpravu), největší obavy byly z valícího se dýmu z místa požáru. „Když nám během dopoledne velitel zásahu potvrdil, že se jedná pouze o zplodiny z hoření a dým není toxický, hodně jsme si všichni oddechli. Městským rozhlasem a na internetových stránkách  jsme informovali občany, aby pokud možno nevětrali a nevycházeli, než se dým rozptýlí,“ přibližuje starosta. Město má zpracované standardy, jak v mimořádných situacích postupovat, informovány tak byly i všechny obce ve spádovém území. Bezpečnostní rada města nakonec po dohodě nezasedla, protože v tu chvíli byla stejně většina jejích členů na zásahu. Sejde se nicméně k vyhodnocení této mimořádné události.

„Byl jsem se na místě podívat poté, co byl požár zlikvidován, jednal jsem se zástupci firmy. Všichni chtějí výrobu zase obnovit a já jsem za město slíbil maximální míru pomoci, která bude v našich silách. Firma se šedesáti zaměstnanci patří mezi tradiční turnovské podniky a je významným zaměstnavatelem. Co jim nyní nejvíce chybí, jsou skladovací prostory pro materiál i hotové výrobky, proto se chceme poptat po volných kapacitách v okolí, třeba se někdo ozve sám. O míře další podpory se pravděpodobně bude jednat i na veřejném zasedání zastupitelstva 17. prosince,“ uzavřel starosta Hocke.

Požár výrobní haly firmy Agba na Vesecku byl na tísňovou linku hasičů nahlášen ve čtvrtek 3. prosince v 7.39 hodin ráno. Celkem se u hašení požáru v průmyslovém objektu vystřídalo za první dva dny 46 jednotek hasičů – od profesionálů po dobrovolné. V exponovaných chvílích během čtvrtka na místě najednou zasahovalo 150 hasičů, celkem se jich u události vystřídalo přes 200! Na místě bylo i několik skupin zdravotníků, zasahující vrtulník odvážel těžce zraněné do nemocnic v Liberci a v Praze. Dopravu řídili a ostrahu majetku a místa neštěstí prováděli příslušníci jak městské, tak především státní policie.
Událost si vyžádala dvě oběti na životech, jedna osoba zemřela na místě, druhá po převozu do nemocnice. Několik dalších osob bylo zraněno, a to včetně zasahujících hasičů, kteří ale byli zraněni pouze lehce.
Nyní probíhá policejní vyšetřování, které by mělo ozřejmit příčinu vzniku požáru. Nikdo si zatím netroufne odhadnout, jak dlouho vyšetřování potrvá.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.