OZDRAVOVNA VAŠKA FEŠTRA: VOLBY UŽ TO ASI NEZACHRÁNÍ

0

Tímto textem zahajujeme na serveru TvA volný seriál úvah, zamyšlení a glos ze života okolo nás, jehož autorem je turnovským občanům dobře známý Vašek Feštr. Není nutné, abyste s napsaným souhlasili, nebo nesouhlasili. Smyslem textů je vyprovokovat ve čtenáři nějaký vnitřní pocit, myšlenku, zastavit se společně v tom našem překotně se měnícím světě. A také přemýšlet, udělat si na podkladu přečteného vlastní názor, reagovat bezprostředně v komentáři, diskutovat, mám-li ostatním co sdělit…

První díl ozdravovny se zabývá situací z úterý 15. září, kdy ještě ráno platilo, že v České republice budou na podzim předčasné parlamentní volby. Během dne to ale přestávalo platit:

VOLBY UŽ TO ASI NEZACHRÁNÍ

Sedím před televizí, koukám jako vyjevený, hlava mi to nebere. Co to zase ti naši politici vyvádějí. Dohody mocných chvíli platí, pak zase neplatí, předělává se ústava, jak to komu vyhovuje, do toho Ústavní soud, prezident… To všechno krátce před výročím slavné, hodné revoluce, ve které jsme nebyli stejní jako oni (komunisté), zato sametoví. Hrůza vzpomínat.

 

Od té doby jsme prošli několika volbami, ve kterých jsme si vždy zvolili ty nejlepší z nás. Několikrát jsme sklidili, co jsme sami zaseli. Na rozdíl od většiny politiků mluvím o nás. Neodděluji je (politiky) a nás (voliče, občany tohoto státu), protože jsme na jedné lodi. Záměrně proto, že jsou to právě politici, kteří si v posledních letech zvykli spíše na rčení „já jsme my“. Volte a rozhodování o vývoji své země nechte na nás. Máme přece parlamentní demokracii. Je na nás, jak budeme vládnout! Ano, jako občané máme právo občas dojít k volbám, ale pak už nám zbývá právo jenom držet hubu. Politici přebírají moc a lidi nestačí zírat. Jak hrozné, jak pro voliče ponižující. Chvilková vládní strana a opozice si několikrát přehodí své role, ekonomika se neustále propadá, a to nejen v důsledku celosvětové hospodářské krize.

 

Veřejné protesty, občanské petice… „Ano, na vše máte právo, ale moc nás to nezajímá,“ zní většina odpovědí politiků. Nikoho nezajímá, že převážná většina lidí v naší zemi se například přiklání k přímé volbě prezidenta, k vypisování referend na důležité otázky o budoucnosti nás všech apod. Neúspěšně. Mocný politik ví nejlépe, co národu prospívá a rozhoduje s vědomím, že voliče bude potřebovat zase až za čtyři roky. Utěšuje se svou mocí, intrikami a politickým vlivem.

 

Ti odpovědnější z nás několikrát volit šli a znovu podpořili své politické favority, o kterých si myslí, že jsou to právě oni, kdo řádně spravují naši zemi. Ti druzí volit nešli s vědomím, že je to nezajímá a že je to všechno vlastně dobré. Alespoň tak je to mnohdy zjednodušeně prezentováno. Přesto si myslím, že zazněl jeden výrazný apel. Stále se zvětšující část voličů svojí neúčastí na volbách také řekla: Už vás máme dost! Nejsme voličským automatem. Jsme slušní lidé a nebudeme se účastnit vašich nečistých her bez pravidel!

 

Po každých volbách se neustále spekulovalo, kdo volby vyhrál a naopak. Myslím, že všechny dosavadní volby prohráli politici. Stejně tak jako herec, i politik by se měl občas podívat do hlediště svého divadla. Na rozdíl od dobrého kumštýře, který většinou uzná svůj „ propadákem“ prokázaný neúspěch a divadelní kus stáhne z repertoáru, politik nehledá chyby v sobě, ale absurdně v divácích. Obvinit voliče je přece tak snadné.

 

Jak se tomu dá zabránit? Nevím. Možná by se měl schválit zákon, podle kterého, pokud se voleb nezúčastní nadpoloviční většina občanů, jsou tyto neplatné. V takových volbách by pak dali voliči jasně najevo, jak je to s jejich názorem. V tomto velkém, jednoduchém a přehledném referendu by lid dal svobodně najevo, co si o vládnoucích politicích myslí. Výsledky volebního referenda by byly neúprosné. No a celé to volební divadélko by měly platit strany, které se o přízeň voličů ucházejí, ze svého.

 

Ať už to bude jakkoliv, ať už volby budou v listopadu nebo v červnu, jedno vím zcela určitě. Politici mně svým současným chováním dali jasně najevo, že je jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Já už k volbám nepůjdu. Využiji svého hlasu v „referendu“. Myslím si totiž, že tuhle politickou blamáž v naší republice už žádné volby nezachrání.

 

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

Související články (celkem 6)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.