MUZEUM ČEKAJÍ V PŘÍŠTÍM ROCE MINIMÁLNĚ DVĚ MIMOŘÁDNÉ AKCE

0

Přes 50 tisíc návštěvníků přivítaly v letošním roce turnovské Muzeum Českého ráje a Dlaskův statek v Dolánkách. Návštěvnost je tak srovnatelná s loňským rokem, což i v době hospodářské krize je zjištění více než příjemné. Podle ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové i zde však zaznamenali výrazný úbytek zahraničních turistů, který ale vcelku úspěšně nahradily české rodiny s dětmi. Největší zájem byl o výstavu kopií korunovačních klenotů, tradičně úspěšné byly staročeské trhy, hodně lidí do muzea přivedla vánoční výstava plná receptů z kuchyní našich babiček.

Zřizovatelem turnovského muzea je Liberecký kraj. Dotace na provoz v letošním roce činila 8,3 mil. Kč, v roce 2010 to bude pouze 8 mil Kč. „Po odečtení všech nákladů zbude na činnost muzea pouhých 40 tisíc korun. Přitom galerie a muzea pečují o majetek nevyčíslitelné hodnoty, chápu ale, že stát a ani kraje nemají peníze,“ komentuje neradostnou situaci muzeí a kulturních zařízení v kraji ředitelka Jakouběová. Naštěstí jsou tu ještě příjmy z vedlejších činností, ze vstupného a grantů, a tak i v příštím roce se mohou návštěvníci těšit na několik novinek.

 

n200912230943_zap_558_09_muzeumUž 18. února bude otevřena nová muzejní klenotnice. Vzniká ve sklepních prostorách, kde dosud byla expozice archeologie. „V trezorech zdejší šperkařské školy se uchovala jedinečná sbírka šperků a předmětů z drahých kamenů a stříbra od prvních let školy do současnosti. Tvoří ji díla učitelů a nejlepší žákovské práce původně určené pro stálou školní výstavu. Brzy jejich počet přesáhl potřeby školní expozice, ale vybrané kousky do ní přibývaly i v dalších desetiletích a vlastně přibývají stále. Školní kolekce tak dnes obsahuje kolem sedmi set položek,“ uvádí historik umění muzea Miroslav Cogan. V letech 2002 až 2008 mohla česká i zahraniční veřejnost obdivovat ty nejlepší práce hned na několika velkých výstavách v Praze, Idar-Obersteinu, Hanau, holandské Goudě a ve Vídni. „Naposledy jsme do školní sbírky sáhli při výstavě Turnovské stříbro, která se konala letos v našem muzeu. Mimořádný ohlas u odborného i laického publika potvrdil náš letitý záměr vystavit tyto unikáty trvale v prostorách muzea,“ zdůvodnil Cogan vznik stále expozice. Náklady na úpravu prostor jsou ve výši 1,2 mil. Kč, 85 procent nákladů je hrazeno z dotace Evropské unie, 10 procent zaplatí Liberecký kraj a zbytek muzeum ze svých zdrojů.

 

n200912230944_zap_559_09_muzeumDruhou významnou akcí roku 2010 bude otevření Kamenářského domu. Jedná se o repliku roubeného domu čp. 19 z Havlíčkova náměstí. Projekt muzeum začalo připravovat v roce 2002. Kamenářský dům bude sloužit především jako doklad společné historie i současnosti Turnova a partnerského města Idar-Oberstein v Německu. Nejbližším plánovaným společným projektem je historický výzkum, který by měl zmapovat obchodní, technické a personální vazby mezi oběma městy v 19. a začátkem 20. století, o nichž zatím máme neúplné informace. „Tato pozoruhodná kapitola našich vzájemných vztahů si zaslouží prezentaci ve formě stálé expozice oživované tematickými pořady a dílnami přitažlivými pro návštěvníky města, ale hlavně školní mládež,“ představila jednu z náplní Kamenářského domu Vladimíra Jakouběová. V Kamenářském domě bude pro zájemce připravena prezentace zpracování drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství, tj. oborů, ve kterých mají obě města dlouhotrvající tradici. Současně s tím budou prostory sloužit pro interaktivní řemeslnické a výtvarné dílny, které muzeum realizuje ve spolupráci s veřejností a se školami všech stupňů a pro předvádění řemesel. Stálé místo bude v domě mít zlatnická dílna, příležitostně dílny řemeslnické.  V patře objektu v případě získání grantů bude realizována expozice Český ráj a Pojizeří J. V. Scheybala.

Stavební část bude ukončena v květnu příštího roku, slavnostní otevření je připraveno na září 2010.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.