NOVÉ PŘEDSTAVENÍ SOUBORU NAKAFRÁNO BUDE HITEM DIVADELNÍ SEZONY 2020

0

V sobotu 30. listopadu se v turnovském divadle uskutečnila předpremiéra nového představení spolku Nakafráno s názvem „Ve stodole u slepic“ (ZDE). Oficiální premiéra proběhne 12. prosince, je beznadějně vyprodaná stejně jako první lednová repríza a stejně jako budou ty další reprízy. Vždyť i jejich předchozí autorská hra Božský řízek, která měla premiéru před deseti lety, je schopná divadlo vyprodat i dnes. Tak to prostě je, dámy z Nakafrána, hrající srdcem a chvílemi i „o život“, patří k tomu nejlepšímu, co v Turnově máme!

Snímky jsou z předpremiéry 30. listopadu

A co na nové představení Ve stodole u slepic říkají lidé ze zdejší kultury?

* Na Nakafráno překvapivě vážnější téma, ale tradičně s obrovským množstvím vtipu, drobných gagů a neuvěřitelně rychlých převleků. Jestli se někdy někde objeví nějaká paní Jára Cimrmanová, tak to bude v Turnově. Nebo se už objevila a to rovnou 4x?
Martin Holan, organizátor hudebních přehlídek a koncertů

* Byl jsem zvědav, kam to dámy svým dalším představením dovedou. Dovedly to skvěle, vysokou laťku, kterou jejich dřívější představení mají, lehce o pár centimetrů přeskočily.
Jarda Ipser, Čmukaři

* Zdá se, že „poslední“ premiéra spolku NAKAFRÁNO měla nejvyšší úroveň. Zářila z ní profesionalita, jakou postrádají leckterá představení v renomovaných kamenných divadlech. Na představení byla znát skvělá režijní práce, včetně úžasného zvládnutí dvojrolí a třírole hereček. Vtipné dialogy a gagy svědčily o dlouhodobém a pečlivém pilování textů. Přeplněné divadlo se otřásalo smíchem – co víc by si „komediantky“ mohly přát!
Hana Římanová, spolek Radosti, Kacanovy

* … Jsem šťastný, že můžu vést kulturní centrum ve městě, kde existuje tak výjimečný divadelní soubor. Slavíme-li 150 let existence turnovských ochotníků, máme skutečný důvod. V Turnově je totiž (ne jediný!) soubor, který vždy spolehlivě naplní divadlo a slávu turnovských divadelníků šíří daleko za jeho hranice. Přestože musím pořád dokola někomu vysvětlovat, k čemu nám tu ta kultura je a proč se musí dotovat (paradoxně na to došlo i na večírku po premiéře), i díky Nakafránu to stále zvládám. A za to moc a moc děkuju!
K představení samotnému snad jen malé doporučení pro diváky: Nesnažte se v komplikovaných rodinných a mileneckých vztazích zorientovat, to podle mě nejde (a kdo ví, jestli to v nějaké telenovele jde). Nechte se unášet hereckým koncertem všech hereček, obdivujte jejich schopnost orientovat se a vyjít na scénu vždy ze správné strany, ve správném kostýmu a ve správné roli (!) a užívejte si náboj, jaký hra provází. Smích a možná i dojetí přijdou úplně samy.
David Pešek, jednatel Kulturního centra Turnov

* Málokterý ochotnický soubor se může pyšnit repertoárem složeným z čistě autorských her. Divadlo Nakafráno je jedním z nich. Sledovat jejich produkci můžeme již 13 let. Pokaždé nás překvapí nápadem a pokaždé dostanou neskutečným humorem. Ani nové představení Ve stodole u slepic není výjimkou.
Přestože víme, že na jevišti jsou pouze čtyři dámy, celé představení sledujeme životní peripetie osmi žen, které jsou hluboce lidské, směšné i tragické zároveň. Nebudu prozrazovat děj, aby diváci, kteří se na hru těší, nebyli ochuzeni o moment překvapení. Ale jedno říct musím, herecký koncert čtyř turnovských hvězd v jednoduché, ale funkční scéně Terezky Vokounové a Jana Marka, a pod jeho režijním vedení, rozhodně stojí zato. Premiéra je vždy trochu jiná a představení se musí usadit, ale běžte, nebudete litovat.
Daniela Weissová, dramaturg, Kulturní Centrum Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.