MARTA KUBIŠOVÁ PŘIJEDE „S NEBÝVALOU OCHOTOU…“

0

Fenomenální zpěvačka a osobnost listopadových událostí Marta Kubišová přijede do Turnova s recitálem poeticky nazvaným „S nebývalou ochotou…“ Představí na něm své nejnovější album, které je zároveň s velkou pravděpodobností její poslední živou nahrávkou, protože zpěvačka nedávno oznámila ukončení umělecké dráhy v roce 2017. Marta Kubišová sama dělí svou kariéru na dvě části, mezi kterými je mezníkem „sametová revoluce“. Do té druhé, porevoluční, spadá i její nová deska nazvaná jednoduše „25“, kterou přijede zpěvačka představit do Turnova. Deska obsahuje zejména tvorbu po roce 1989 a jde o nahrávku recitálu její domovské scény Divadla Ungelt. V Turnově ji představí za doprovodu hudební skupiny Karla Štolby a zvláštním hostem večera bude i umělecký ředitel divadla Ungelt Milan Hein, stejně jako je jím na desce.

Koncert Marty Kubišové se chystá na 21. listopad od 19.00 hodin ve velkém sále Kulturního centra Střelnice a hezky zapadne do atmosféry kolem oslav 17. listopadu. Lístky je možné si rezervovat na recepci KC Střelnice, ale i přes internet. Více informací najdete na www.kcturnov.cz.

V souvislosti s koncertem je potřeba také zmínit film „Magický hlas rebelky“, který o Martě Kubišové natočila dokumentaristka Olga Sommerová. V kině Sféra se bude promítat ve středu 26. listopadu od 19.30 hodin.  Snímek vypráví příběh ženy, která později i jako signatářka Charty 77 setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu.

Marta Kubišová začala profesionálně zpívat už v polovině 50. let, kariéru jí ale zkomplikoval komunistický režim. Její interpretace písně Modlitba pro Martu se stala národním protestsongem v době okupace vojsky Varšavské smlouvy, roku 1970 ji pak režim kvůli postoji při srpnových událostech zakázal uměleckou činnost. Živila se lepením sáčků na hračky i jako referentka zásobování ve Výstavbě sídlišť. Znovu se rozezpívala až v době sametové revoluce 1989, kdy z jejích úst z balkónu Melantrichu na Václavském náměstí poprvé po letech zazněla Modlitbu pro Martu a česká hymna.

Adéla Ištvánková, Kulturní centrum Turnov, adela.istvankova@kcturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.