BOUDA NA ULICI 2009

0

Ve středu 8. dubna opět po roce patřila turnovská ulice 28. října dětem. Proběhl tu netradiční dětský den s názvem Bouda na ulici, který pořádal místní Sbor Jednoty bratrské a občanské sdružení Nová naděje spolu s mladými lidmi, dětmi amerických vojáků z evropských základen NATO, kteří v Turnově trávili týden jarních prázdnin. Podle Petra Grubera z občanského sdružení Nová naděje je turnovský dětský den jedním z vrcholů činnosti. „Naším posláním je zkvalitňovat život rodin s dětmi, pořádáme rodinné tábory, přednášky, pomáháme lidem v nouzi. Akce s názvem Bouda na ulici, to je vlastně takový symbolickým příměr, bouda znamená klid, místo na přespání, zázemí, pohodu,“ přiblížil Gruber.

n200904092056_rep_47_09_boudaMladí Američané byli při dětském dnu hodně vidět. Byli na jednotlivých stanovištích, dívky malovaly barvami dětem na obličeje různé obrázky, chlapci turnovské žáky učili hrát basketbal, skupina teenagerů černé pleti úžasně rappovala, místní děti se mohly vyřádit na různých skluzavkách, v nastříkané pěně a na dalších atrakcích. „Snažíme se mladým Američanům zpříjemnit týden jarní prázdnin. Každé dva tři roky se stěhují na jinou základnu, kde panuje velmi přísný režim i pro děti a civilisty, vystřídají mnoho škol, stále si musí zvykat na něco nového. K tomu se ještě musí vyrovnávat i s reakcemi okolí na skutečnost, že jejich rodiče bojují někde v Iráku nebo Afghánistánu. Je pro ně těžké tohle všechno zvládnout, proto musí občas slyšet, že je někdo potřebuje, pochválit je za dobrou práci,“ uvedl duchovní Petr Boudný z turnovského Sboru Jednoty bratrské.

n200904092056_rep_48_09_bouda

n200904092056_rep_49_09_bouda

n200904092057_rep_50_09_bouda

Letos do Českého ráje přijely zhruba dvě stovky dětí amerických vojáků. Kluci a holky tak jako vloni pomáhali na své náklady v turnovských školách, před základní školou v ulici 28. října například vytrhali staré a přerostlé keře a vysadili nové, pracovali také v okolí budovy střední školy u nádraží v Turnově a u základní školy v Semilech. Natírali a opravovali stavby, které pod jejich rukama vznikly vloni. Kromě toho ještě docházeli do hodin angličtiny ve školách a povídali si s turnovskými dětmi, hrálo se i několik sportovních utkání v basketbale, florbale či fotbale. Američanům pomáhaly tři desítky tlumočníků z řad studentů středních škol. Více o projektu na www.thebouda.cz

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.