ZNÁTE NĚJAKOU JINOU STŘEDNÍ ŠKOLU V OKOLÍ, KTERÁ BY MĚLA TAK NABITÝ PROGRAM?

0

Mohlo by se možná zdát, že na turnovské Střední uměleckoprůmyslové škole, zvané „Šperkárna“, se v poslední době nic neděje. Opak je pravdou. Těch událostí je tolik, že ani nemáme čas se na veřejnosti pochlubit. Proto celou věc uvedeme aspoň nyní na pravou míru. Již od začátku letošních prázdnin do konce září je součástí prohlídky ZOO Liberec výstava děl kovářů z naší školy. Jedná se o plastiky zvířat, jako jsou panter, pásovec, šneci, sovy, pštros, komáři, ploštice ruměnice atd. Plastiky jsou nainstalovány nejen v pavilonu žiraf, ale také volně v prostoru ZOO. Přestože se nejedná o běžné výstavní plochy, jistě nás tato díla důstojně prezentují. Návštěvníci všech věkových kategorií zde obdivují práce našich studentů a na facebooku ZOO Liberec je celá řada velmi milých ohlasů.

Kováři se již tradičně poslední víkend v srpnu účastnili kovářského setkání Hefaiston na hradě Helfštýně. Představili zde nejen letošní maturitní práce, ale také práce z průběhu celého roku. A stejně jako každý rok přivezli z této akce celou řadou ocenění. Jako již tradičně nám kováři dělají samou radost.

Ani zlatníci a brusiči nezůstávají pozadu. 5. září proběhla dernisáž výstavy děl z projektu Comenius, ve kterém jsou naši šperkaři společně s dalšími školami z osmi evropských států již několik let zapojeni. Návštěvníci výstavy zde mohli srovnávat úroveň práce šperkařů z naší a ostatních škol. Další ze setkání se uskuteční v prosinci, po letošním Portugalsku to bude Itálie, a snad i tam uspějeme. Opravdu se nemáme za co stydět.

To potvrzuje i umístění Jana Fanty, našeho zlatníka, v celorepublikové soutěži Studentský design, kde se svou soupravou stříbrných šperků patřil do oceněných děl. Díky tomuto umístění je nyní v Praze instalována tato práce v rámci prestižní říjnové výstavy Design blok 2013.

n201310031936_oso_90_013_supsJednou z posledních a velmi náročných akcí bylo Mezinárodní sympozium uměleckých škol 2013, které se konalo již po čtvrté, a to ve dnech 14. až 22. září. Sympozium probíhalo v 16 dílnách uměleckých škol Libereckého kraje, u nás to byly dílny zlatníků a kovářů. Za ten necelý týden práce v dílnách vznikla celá řada nádherných děl. Naši žáci se účastnili práce v pěti dílnách. V neděli 22. září na slavnostní vernisáži Sympozia 2013 v Severočeském muzeu v Liberci byli ve čtyřech dílnách (kovářské, zlatnické, stříbrnické a rytecké) odbornou porotou vyhlášeni vítězové. Zde je na místě poděkovat našim patronům dílen. U zlatníků to byl Granát, družstvo umělecké výroby Turnov, u kovářů pak Komerční slévárna Turnov, zastoupená Ing. Marco Kynclem. Oběma firmám velmi děkujeme za finanční podporu a věcné dary. Patroni si zároveň vybrali v našich dílnách vítěze podle svého uvážení, mimo odbornou porotu, a tyto vítěze v Liberci odměnili. Ještě jednou děkujeme za úžasnou spolupráci, která probíhá i během roku, mimo Sympozium.

Událostí, které máme čerstvě za sebou, je ještě mnoho. Snad jen namátkou: Prezentace školy na akci Jičín – město pohádky či výstava kovářských děl v Kutné Hoře v zahradě U tří pávů, která vyvrcholila Svatováclavskými slavnostmi poslední víkend v září. Na pražské výstavě Hodiny a klenoty jsme se účastnili soutěže Šperk roku. Do egyptské Káhiry odcestovali na celý měsíc naši dva pedagogové, kteří po zaručení se našeho pana velvyslance v Káhiře (při zářijové návštěvě naší školy) za jejich bezpečnost navážou na spolupráci s českou ambasádou a egyptskými šperkaři v káhirském Design studiu. Zde budou učit zlatnické umění 20 egyptských studentů.

Do budoucna nás čeká také řada zajímavých akcí. V letošním školním roce je to hlavně oslava 130. výročí založení školy, která bude velkou společenskou událostí a proběhne poslední víkend v květnu 2014. Zde bychom chtěli představit i naše úspěšné absolventy, kteří šíří slavné jméno školy u nás i ve světě. Den otevřených dveří bude již 5. listopadu 2013. Určitě se k nám přijďte podívat, během prázdnin prošla budova školy opět rozsáhlou rekonstrukcí, zase se máme čím chlubit.

Znáte nějakou jinou střední školu v okolí, která by měla tak nabitý program?

Ing. Jana Rulcová, jana.rulcova@sups.info
ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.