EVROPSKÁ NOC PRO NETOPÝRY

0

Tak zní název akce, která se koná pravidelně na přelomu srpna a září na řadě míst po celé Evropě. Toto setkání je určeno široké veřejnosti, která má díky různorodému programu připravenému odborníky možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Noc pro netopýry proběhla i v Českém ráji, a sice v pátek 13. srpna na hradě Valdštejně, který byl pro tuto akci vybrán záměrně. Vždyť právě tento hrad se může chlubit celou kolonií netopýrů. Akci pořádala Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj a správou hradu.

Děti i jejich rodiče nejprve vyslechly přednášku o způsobu života a chování netopýrů, doplněnou promítáním řady fotografií z celého světa. Přítomní se dozvěděli, čím jsou jednotlivé druhy zajímavé a čím se od sebe liší a také proč jsou pro nás tolik užitečné. Po přednášce se všichni přesunuli na hradby nejstarších částí hradu, kde už byly nataženy sítě s ukázkou odchytu netopýrů. Kvůli zhoršenému počasí se jich podařilo odchytit jenom několik, pro tento případ však odborníci z ČESONu přivezli i několik živých exemplářů včetně handicapovaného netopýra rezavého. Toho si mohly děti vzít do ruky a zkusit ho i nakrmit připravenou potravou. Celá akce skončila okolo 23. hodiny, i když samotný odchyt netopýrů a jejich následné kroužkování pokračovalo až do pozdních ranních hodin.

Jaroslav Mizera, Správa CHKO Český ráj   

jaroslav.mizera@nature.cz

 

POZVÁNKA NA ZÁŘÍ

Další podobná akce na na Valdštejně uskuteční v pátek 17. září od 20.30 hodin. Návštěvníci budou mít opět mimořádnou možnost seznámit se na hradbách hradu s jeho nočními obyvateli. Na programu je ukázka metod výzkumu netopýrů, přednáška s promítáním v hradní kapli, ukázka živých netopýrů a povídání o jejich ochraně. Malí odvážlivci si budou moci netopýry vypustit zpět na svobodu. Každý návštěvník dostane pamětní vstupenku. Ke hradu bude možné na akci přijet autem, vybíráno bude běžné vstupné ve výši 40 Kč. Kontakt: daniel.horacek@volny.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.