ŠKOLNÍ AUTOBUSY A DOPRAVA V CENTRU TURNOVA PŘED OSMOU RÁNO

0

Změnou jízdních řádů 11. prosince loňského roku došlo také k jedné zásadní novince v Turnově, která má napomoci eliminovat individuální automobilovou dopravu ve městě. Na zkušební dobu půl roku některé autobusové spoje zajíždějí k základním školám. Rodiče tak mají větší jistotu, že jejich dítě bezpečně dojede až těsně před školu a možná díky tomu někteří ráno místo nasednutí do auta zvolí trasu k nejbližší autobusové zastávce. Jak je to v praxi, jsme ověřovali několik lednových dnů. Výsledky byly každý den přibližně stejné.

Čtyři autobusové spoje zastavují (zkušebně) postupně u ZŠ ve Skálově ulici (tam co přes den občas stávají autobusy návštěvníků muzea), na otočce u školy v Žižkově ulici a výstupní stanice dětí ze ZŠ v ulici 28. října je na Mariánském náměstí.

KONKRÉTNĚ SE JEDNÁ O TYTO AUTOBUSOVÉ LINKY
* Modřišice – Přepeře (linka 670309),
odjezd z Modřišic v 7.20 hodin, od terminálu v 7.30, od zastávky v Nádražní ulici u lékárny v 7.31 hodin (staví postupně přímo před všemi třemi ZŠ).
* Holenice – Rovensko p. Tr. – Karlovice (linka 670358), odjezd z Holenic v 6.40 hodin, z Rovenska v 7.05, z Karlovic v 7.23, z Turnova-Kamence v 7.31 hodin.
* Příšovice – Přepeře (linka 670364), odjezd z Příšovic v 7.15 hodin, z Přepeř v 7.24, od sídliště Přepeřská v 7.27 a z terminálu v 7.30 hodin.
* Sobotka – Žďár – Svijany (linka 670365), odjezd ze Svijan v 7.10 hodin, z Přepeř v 7.25 a od terminálu v 7.32 hodin.

SKUTEČNOST V PONDĚLÍ 30. LEDNA
* Linka ve směru od Sobotky, resp. Svijan, Přepeř a od nádraží
zastavuje na zastávce u ZŠ ve Skálově ulici. Autobus je úplně plný, děti dokonce v uličkách stojí. Většina školáků na této zastávce z autobusu vystupuje, další pokračují především do Žižkovy ulice, mezi dětmi nelze přehlédnout i starší studenty „hotelovky“.
* Linka ve směru od Příšovic. Situace je obdobná, na zmíněné zastávce vystupují desítky dětí, další pokračují dál.
* Linka ve směru od Rovenska pod Troskami – v autobuse sedí asi desítka dětí, na této zastávce autobus vůbec nezastaví, děti patrně jedou do dalších dvou základních škol.
* Linka z Modřišic, Přepeř a od nádraží. Situace je obdobná jako u předchozích dvou autobusů – desítky žáků vystupují, další pokračují.

POKUS O SHRNUTÍ

* Opatření je přínosné zejména pro ZŠ ve Skálově ulici, autobusy jedoucí od nádraží jsou dětmi z této školy využívány. Má to i svoji logiku, škola má u nádraží první stupeň, desítky dětí dosud buď chodily, resp. dál chodí ráno přes celé město pěšky, nebo je vozí rodiče auty. Některé jezdí autobusy na Havlíčkovo náměstí. Nyní, kdy je doprava do této školy díky zastávce přímo před budovou bezpečnější, je tu předpoklad, že školního autobusu k této škole bude využívat postupně ještě více dětí než nyní. Na samostatné řešení je ještě úprava páteřního turnovského spoje Ohrazenice – nemocnice, i ten je ráno plný dětí, i ten by byl dětmi od nádraží, když by zajížděl ke školám, ještě více využíván. „Je pravda, že jsme zaznamenali, že děti školní autobusy opravdu využívají v hojném počtu, na druhou stranu stále zaznamenávám silný provoz osobních aut, kdy už před osmou hodinou není ve Skálově ulici ani kde pořádně zastavit. V nejbližší době se chystáme udělat na téma většího využívání školních autobusů mezi žáky školy malý průzkum,“ uvedl ředitel školy Roman Mareš.

* ZŠ v Žižkově ulici. I sem školní autobusy žáky přivezou. Není jich ale už tolik. Má to svoji logiku, protože tato škola „sbírá“ především městské děti od kasáren, další ze směru od Malé Skály či Klokočí a Besedic. Ale i zde je o tuto službu zájem. „My jsme navíc už před dvěma lety iniciovali u autobusového dopravce službu, že některé spoje třeba od nádraží jsou speciálně označeny a zajíždějí k nám před školu. Kromě těch nových čtyř spojů jsou tu tedy i další autobusy, které k nám ráno jezdí. Musím konstatovat, že se nám to osvědčilo, a bylo by určitě dobře to třeba i rozšířit,“ shrnul ředitel ZŠ v Žižkově ulici Ivo Filip.

* Situace v ZŠ v ulici 28. října je specifická. Školu navštěvují především děti z centra města, ze sídliště na Výšince a dále potom ty, co přijíždějí autobusy od Tatobit a Všeně. Ty všechny podle ředitele Jaromíra Friče vystupují na Havlíčkově náměstí, resp. na křižovatce u Borovičků. Proto je z pohledu těch nových čtyř linek zájem menší, protože děti vystupují až jako poslední a navíc například od nádraží jich do této školy mnoho nechodí…

POMOHLY ŠKOLNÍ AUTOBUSY RANNÍ DOPRAVĚ VE MĚSTĚ?
Zde nutno konstatovat, že zatím velmi málo, nebo vůbec. I když někteří rodiče, se kterými jsme mluvili, začali třeba u nádraží své děti doprovázet jen na zastávku autobusů, který je doveze až před školu, spousta dalších své děti vozí a nejspíš i bude vozit dál. Že se zatím mnoho nezměnilo, poznáte bezpečně mezi 7.45 a 8.00 hodin na kruhové křižovatce u Borovičků. Desítky popojíždějících aut od nemocnice a kolona vozidel z Husovy ulice, toť každodenní turnovský ranní obrázek již několik let… Je šance tohle změnit?

Související články (celkem 5)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.