ZMĚNY JÍZDNÍCH ŘÁDŮ PŘINÁŠEJÍ NOVINKY, O KTERÝCH BYSTE MĚLI VĚDĚT

0

V neděli 11. prosince vstoupí na celostátní úrovni v platnost nové jízdní řády vlakové a autobusové dopravy. Pro železniční dopravu v Libereckém kraji nastane tento den významná kvalitativní změna. Do provozu začnou být postupně nasazovány nové motorové vozy od společnosti Stadler, které nahradí dnes už historické soupravy z druhé poloviny minulého století. Liberecký kraj tak bude mít v roce 2012 jeden z nejmodernějších a nejkvalitnějších vozidlových parků v České republice. O něco málo v kraji vzroste také objem dopravy, objednané krajským úřadem. České dráhy od 11. prosince zdražují jízdné v průměru o pět procent.

V regionální železniční dopravě je zahájen provoz tzv. Jizerskohorské železnice. Tento projekt se týká tratí z Liberce přes Tanvald do Harrachova a tratí na Frýdlantsku. V dálkové železniční dopravě  budou jízdní řády ponechány v dosavadní podobě s výjimkou rychlíkových spojů v úseku (Praha) Turnov – Tanvald, kde vinou ponížení částky na financování spojů ze státního rozpočtu ministerstvo dopravy snížilo počet jím objednávaných spojů zhruba na polovinu. Nejedou například oblíbený ranní spoj z Tanvaldu v 5.49 hodin a z Turnova na Prahu v 6.42 hodin, ani odpolední z Turnova směr Praha ve 14.36 hodin a další spoje. Na ostatních tratích kolem Turnova ke změnám prakticky nedochází, zachovány jsou například i úspěšné sezonní spoje z Liberce do Jičína, beze změny je i osobní doprava z Turnova na Mladou Boleslav (bez již zmíněných rychlíků Praha – Tanvald).

V AUTOBUSOVÉ DOPRAVĚ dochází na území Libereckého kraje k nejpodstatnějším změnám rovněž v oblasti Frýdlantska. Pozornost novým jízdním řádům věnujte i v případě Turnovska. První velkou změnou je, že došlo k přečíslování linek dle metodiky společnosti KORID LK s.r.o. Fyzicky k největším změnám na Turnovsku v autobusové dopravě dochází logicky v souvislosti s nedávno otevřeným terminálem hromadné dopravy.

Regionální linky vedené přes náměstí Českého ráje již nebudou z terminálu zajíždět na autobusové nádraží, ale pojedou po průtahu do zastávky „U masny“ a dále budou pokračovat ve své trase. K výjimečnému zajíždění na autobusové nádraží dojde pouze z důvodu návazného oběhu autobusu. Tím opatřením dojde k odlehčení dopravy v Palackého ulici.

n201111292217_zap_355_2011_autobusyNa čtyřech linkách budou ranní školní spoje zajíždět k základním školám v ulicích Skálově, Žižkově a v ulici 28. října. Jedná se o trasy a linky:
* Modřišice – Přepeře (linka 670309), odjezd z Modřišic v 7.20 hodin, od terminálu v 7.30, od zastávky v Nádražní ulici u lékárny v 7.31 hodin (staví postupně přímo před všemi třemi ZŠ).
* Holenice – Rovensko p. Tr. – Karlovice (linka 670358), odjezd z Holenic v 6.40 hodin, z Rovenska v 7.05, z Karlovic v 7.23, z Turnova-Kamence v 7.31 hodin.
* Příšovice – Přepeře (linka 670364), odjezd z Příšovic v 7.15 hodin, z Přepeř v 7.24, od sídliště Přepeřská v 7.27 a z terminálu v 7.30 hodin.
* Sobotka – Žďár – Svijany (linka 670365), odjezd ze Svijan v 7.10 hodin, z Přepeř v 7.25 a od terminálu v 7.32 hodin.
Toto opatření by mohlo snížit zbytečnou ranní špičku v turnovských ulicích, způsobenou rodiči, kteří své děti do školy vozí autem. Školní autobusy budou jezdit na zkušební dobu půl roku, poté mohou být i rozšířeny, případně zrušeny. Záleží na zájmu rodičů o bezpečnou dopravu dětí do škol.

Linky 670310 Ohrazenice – terminál u žel. st. – nemocnice – Károvsko – U Karla IV. – nemocnice – terminál – Ohrazenice a 670311 Sekerkovy Loučky – Turnov, nemocnice – Hrubý Rohozec – Malý Rohozec – Turnov, Bukovina, které vycházejí z linek 670100, 670105, 670107 a 670111, jsou vedeny přes Turnov v taktovém cyklu.

V městské hromadné dopravě dochází k podstatné změně u linky č. 2 – tzv. „PLUS“. Linka byla rozdělena na dvě. Nově je to linka 675302, vedená v pracovní dny, a linka 675322, vedená o víkendech a svátcích. Linka 675302 je jednotně vedená z Ohrazenic kolem zastávky u školky, dále Fučíkovou a Nádražní ulicí na terminál a na zastávku Maškova zahrada, dále přes zastávku Havlíčkovo náměstí a U Karla IV. k nemocnici pokračuje kolem Mariánského hřbitova na Výšinku a po již uvedené trase od Maškovy zahrady do Ohrazenic. Linka 675322 je vedena po stejné trase, navíc ale v dvouhodinovém taktu je vedena přes Přepeře. Přibyl také podvečerní spoj do Mašova a Pelešan. Cestující na lince Liberec – Turnov, provozované ČSAD Liberec, by neměli přehlédnout, že spoj již nebude odjíždět z autobusového nádraží mezi mosty, ale pojede od zastávky a k zastávce „U masny.“

V případě dálkových linek nejsou na Turnovsku změny až tak zásadní, u spojů směrem na Brno došlo ke kosmetické úpravě u dvou spojů a přibyly nové zastávky, k úpravám časů došlo i u spojů vedených z Prahy do Vysokého nad Jizerou, resp. Rokytnice nad Jizerou. V příměstské dopravě se seznamte se změnami na linkách z Turnova do Frýdštejna a Jablonce nad Nisou, směrem na Všeň a Vyskeř, na Sychrov a Kobyly, do Lomnice nad Popelkou a Koberovy, resp. Malou Skálu.

(Zdroje informací: TZ Libereckého kraje, technolog železniční stanice Turnov Vladimír Brodský, Jaroslav Semler, dopravně provozní ředitel společnosti BusLine Semily)

Související články (celkem 5)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.