ROZHLEDNA NA HLAVATICI JE JEDNÍM Z TURISTICKÝCH LÁKADEL REGIONU

0

Známá rozhledna na Hlavatici slaví v letošním roce 120. výročí od svého vzniku a kiosek pod ní existuje již 90 let. Vybudování rozhledny na osamoceně stojící skále nad Mašovem bylo plánováno od roku 1892, ale až o dva roky později byly na ni zbudovány dřevěné přímé schody. Ty byly v roce 1909 nahrazeny bezpečnějšími kovovými točitými a objevilo se i zábradlí na vrcholu. Současně byla pomocí opěrných tarasů rozšiřována a zvětšována plošina pod rozhlednou, kde později vyrostl kiosek. Schody a zábradlí sloužilo až do 70. let minulého století, kdy bylo nahrazeno novým, které je na místě dodnes.

Rozhledna je unikátní, protože se nachází na přírodní skalní věži, která by bez schodiště byla přístupná pouze horolezcům. Všechny ostatní rozhledny a vyhlídky, ať už kovové, dřevěné nebo zděné, jsou buď postaveny samostatně, nebo jsou na skalních lehce přístupných okrajích či masivech. „Rozhledna Hlavatice na vrcholu skalní věže je jediná, unikátní a na Hruboskalsku s nejlepším a nejhezčím výhledem. Při dobré viditelnosti je údajně možné dohlédnout až do vzdálenosti sta kilometrů,“ říká Jindřich Sochor, který o rozhlednu a její okolí pečuje. Provozuje také kiosek s občerstvením a upomínkovými předměty, který byl vybudován a zahájil provoz v roce 1924. Nyní starost o něj přebírá jeho syn.

n201408031717_tz_19_014_hlavatice

n201408031717_tz_20_014_hlavatice

n201408031718_tz_21_014_hlavatice

„Ti, kdo se zasloužili o jeho vybudování, a pak i o provoz byli manželé Kosovi z Mašova,“ upřesňuje Sochor. V dobách největší slávy se neprodávalo v kiosku jen občerstvení a suvenýry, ale byla provozována i průvodcovská činnost, zajišťována poštovní služba a koncesovaný prodej tabáku. Kiosek byl později rozšířen o dřevěný prosklený přístřešek, který sloužil návštěvníkům při špatném počasí.

n201408031718_tz_22_014_hlavaticeStav kiosku se začal zhoršovat po událostech roku 1948, v 70. letech minulého století byl již téměř rozvalinou a nepomohly mu ani společenské změny v roce 1989. V roce 2004 měl být dokonce zbourán. Od toho jej zachránila parta nadšenců v čele s Jindřichem Sochorem, která provedla záchranné práce a v průběhu let neustále jeho stav vylepšovala.  Majitelem je město Turnov, které panu Sochorovi ochotně kiosek i rozhlednu pronajímá za symbolickou částku. Ročně sem přijde kolem šesti tisíc turistů, rozhledna je oblíbeným výletním místem i pro místní.

(Zdroj: Radek Drašnar, tiskový mluvčí města Turnov, r.drasnar@mu.turnov.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.