TÝDEN KONCE KVĚTNA A ZAČÁTKU ČERVNA? NÁVŠTĚVA PREMIÉRA, KONCERT PLASTIKŮ, PATOČKOVA KONFERENCE A DĚTSKÝ DEN VE ŠŤASTNÉ ZEMI

0

Vyčerpávající přehled akcí nadcházejího týdne na stránkách serveru TvA přináší premiérskou návštěvu, což nebývá každý den, a hlavně pořady k dvojímu výročí filozofa Jana Patočky, jejichž centrem bude Turnov a Vysoké nad Jizerou, odkud Patočkova rodina pocházela. V atriu muzea bude uprostřed týdne vystupovat kapela Plastic People of the Universe. Má Česko legendárnější hudební skupinu?

V úterý 29. května navštíví Turnov v rámci pracovní návštěvy předseda vlády České republiky Mirek Topolánek. Ten na návštěvu Libereckého kraje přijede už v pondělí, kdy se vydá na Českolipsko. V úterý pracovní den zahajuje v 8.15 hodin v Turnově návštěvou městské nemocnice. V našem městě se premiér zdrží jen necelou hodinu, čas na besedu s veřejností nebude, chcete-li tedy ministerského předsedu alespoň vidět, nezbývá než po osmé dorazit před nemocnici.

V úterý se od 14 hodin v penzionu pro seniory v Žižkově ulici koná „Křeslo pro hosta“. Pozvání Evy Kordové přijala Jana Zajícová, předsedkyně Kruhu přátel hudby a pořadatelka Turnovských hudebních večerů.

Od 16 hodin se v muzeu uskuteční křest knihy „Český ráj na starých diapozitivech“. Autorka doprovodných textů, historička a etnografka Jana Scheybalová na pozadí kolorovaných diapozitivů vypráví zapomenuté příběhy našeho kraje. Za kmotry knížce půjdou ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová, ředitel semilského archivu Ivo Navrátil a dr. Ivan Šolc.

V úterý 29. a ve středu 30. května probíhají v divadle od 18 hodin závěrečné koncerty žáků turnovské Základní umělecké školy školního roku 2006/2007.

Ve středu 30. května začíná od 20 hodin v atriu turnovského muzea (za každého počasí) první z akcí slavností kolem dvojího výročí filozofa Jana Patočky (1907 – 2007), a sice koncert slavné undergroundové skupiny  PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE. Koncert je součástí programu mezinárodní vědecké konference „Jan Patočka, české dějiny a Evropa“.

Od středy je také v Muzeu Českého ráje k vidění výstava s názvem „… a pozdravujete filozofy!“ – potrvá až do 1. července.

Ve středu hrají v městském kině od 20 hodin film USA „Fontána“ – strhující příběh o lásce (60 Kč, 97 minut).

n200705272327_vakci_21_07_patockaVe čtvrtek 31. května se od 18 hodin koná v galerii turnovského muzea „Večer pro Jana Patočku“ (více viz samostatný obrázek). Mezinárodní vědecká konference „Jan Patočka, české dějiny a Evropa“ se koná 1. a 2. června v Kramářově vile ve Vysokém nad Jizerou.

Ve čtvrtek také promítá městské kino, a sice od 20 hodin americký válečný film „Vlajky našich otců“ (70 Kč, 132 minut).

V pátek 1., v sobotu 2. a neděli 3. června se od 21.30 hodin (po setmění) uskuteční zahajovací promítání letního kina této sezony. Prvním promítaným filmem je SPIDER MAN 3.

Od 19 hodin se v kapli zámku Hrubý Rohozec koná koncert „Varhany a zpěv“, vystoupí Jiřina Marešová a Aleš Dvořák.

n200705272328_vakci_22_07_zemeV sobotu 2. června se od 12 do 18 hodin ve Šťastné zemi v Radvánovicích uskuteční Korálkový den dětí s www.svetkoralku.cz
Připraveny jsou: korálkové výtvarné dílny, výroba korálků a šperků z papíru, kulaté disciplíny (netradiční disciplíny s kulatými předměty), soutěž o největší žvýkačkovou bublinu, soutěž v sundávání desetníků z obličeje ad.
Na 13. a 16. hodinu je připravena dětská diskotéka. Od 15 do 15.40 hodin se uskuteční divadelní představení „Nejkrásnější příběh světa“ (divadlo Bořivoj Praha), pro děti je tu možnost svezení na koni nebo krmení ochočených oveček a koz. Celé odpoledne moderuje Míša Jadrná, rádio Černá hora.
Areál Šťastné země je vyhlášený různými dřevěnými prolézačkami, lávkami, skluzavkami, houpačkami, na kterých děti dovádějí celý den. Letos tu byly instalovány dvě vzduchové trampolíny, které se okamžitě staly hitem areálu a možná budou i hitem letošní turistické sezony v Českém ráji. Větší trampolína má rozměry 16 krát 10 metrů, menší 6 krát 7 metrů. V Čechách jsou nyní tyto originální trampolíny tři, dvě v Radvánovicích a jedna v Liberci, technologii zakoupila společnost Tomovy parky v Dánsku. Mezi další nové herní prvky v areálu patří například další závěsná lanovka, prolézačka ve tvaru Ještědu, velký slaměný slunečník, skluzavky, pokračuje se s opravou fasád domů, buduje se kanalizace a nové elektropřípojky. „Intenzivně pracujeme na projektu pro zásadní rozšíření a vybavení areálu, jako je vodní svět, bobová dráha, bludiště, adrenalinové dráhy, dobrodružná stezka roklí, kontaktní ZOO. Chceme vytvořit stálé kulisy pro středověké bitvy, vylepšit nabídku služeb a do budoucna tu bude možná i kemp,“ představuje další záměry Tomáš Tomsa, jeden z majitelů společnosti Tomovy parky.

V sobotu od 14 hodin pořádá dětský den také Sbor dobrovolných hasičů Mašov. Odpoledne plné her se uskuteční na hřišti u sokolovny.

Od 19 hodin  se v kapli zámku Hrubý Rohozec uskuteční koncert „Veselé kapuce“ – varhanní koncert se sborem pražské Lorety.

V neděli 3. června se od 17 hodin hraje mistrovské utkání krajského přeboru v kopané, na domácím hřiští hostí FK Pěnčín-Turnov mužstvo Stráže na Nisou. Turnovským už v podstatě o nic nejde, v sobotu 26. května si zajistili vítězstvím v Desné postup do divize. Přijďte se ale podívat, jak „divizní“ mužstvo válí…

Probíhající výstavy:
V Muzeu Českého ráje je to výstava prací glyptika Josefa Drahoňovského a jeho žáků, od středy výstava s názvem „… a pozdravujete filozofy!“, věnovaná Janu Patočkovi, v muzejní galerii Safír jsou k vidění fotografie Petra Marhana, v divadelní galerii vystavuje fotografie z Madagaskaru Zdeněk Strnad.
Na Dlaskově statku je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
Do konce května je ve vestibulu budovy kina výstava fotografií čtenářů Hlasů a ohlasů Turnovska, v městské knihovně probíhají najednou hned tři výstavy – fotografie Petra Marhana, Afrika Jaroslava Tišera, komorní práce Lenky Procházkové. V galerii Granát na náměstí vystavuje obrazy Josef Charousek. V sále ZUŠ vystavuje Jan Hrubý.

Avíza:
V pátek 8. června se od 19.30 uskuteční v divadle premiéra hry VAŘENÝ HLAVY. Jde o premiéru divadelní souboru SBV Turnov – expresivní příběh o konfliktu generací s překvapivým závěrem. Hrají: Jan Dekány, Matěj Hajn, Zuzana Ryšánková, Markéta Neuhauserová, Petr Hofhans a Petr Haken. Režie: Jan Baron Marek.

Od 9. do 17. června se uskuteční již 51. ročník HUDEBNÍ FESTIVAL DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV.

Za humny:
Liberecký kraj znovu otevře pro veřejnost vyhlídku na své výškové budově v ulici U Jezu v Liberci. V minulých letech ji navštívily stovky lidí. Krajský úřad je nejvyšší budovou v Liberci, která vznikla přestavbou bývalého výzkumného ústavu textilního, a ze střešní terasy v 17. patře nabízí jedinečný pohled na město i okolní hory. Stejně jako v loňském roce bude vyhlídka otevřena ve všedních dnech a přístupná bude zdarma. Poprvé se otevře u příležitosti Dne otevřených dveří 29. května v 10 hodin. Do konce letních prázdnin je její provozní doba od 9 do 16 hod a od 1. do 30. září od 10 do 14 hodin. Půlhodinové prohlídky vedené proškoleným průvodcem probíhají po skupinách v každou celou hodinu s výjimkou 12. hodiny. „Čas návštěvy je nezbytné si předem na krajském úřadě objednat buď telefonem na čísle 485226111, nebo e-mailem na adrese kc@kraj-lbc a vyčkat i na zpětnou odpověď našeho Kontaktního centra,“ upozornila Zuzana Vašáková, vedoucí KC LK.

Sobota 2. června: Líšenské pochody Českým rájem , 37. ročník turistických pochodů pro děti i dospělé (7 – 50 km). Start: Sokolovna, Líšný, kontakt tel. 483 392 493, www.lisny.cz/lisenskepochody

Sobota 2. června: Veteránem Českým rájem 2007, soutěž historických vozidel v Jičíně a Českém ráji, více tel. 606 222 006 a www.veteranemceskymrajem.cz.

Sobota 2. června: Cesta pohádkovým lesem, 22. ročník turistického pochodu pro děti i dospělé. Lomnice nad Popelkou, start 9  – 11 hodin, kontakt tel. 481 671 979.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.