KÁMEN A ŠPERK 2015, AKCI LETOS POZNAMENALY VELKÉ HORKO A NÁHLÝ ODCHOD ZNÁMÉHO MINERALOGA

0

V pozměněném duchu, kdy se na pódiu v doprovodném programu střídaly místní kapely a dobové kostýmy a příjezdy králů a vévodů, historickou módní přehlídku či ohňostroj nahradily večerní promítání v letním kině a turistický vláček, se uskutečnil letošní 11. ročník akce Kámen a šperk v Českém ráji. Ten se tradičně koná na začátku prázdnin a zve místní i letní návštěvníky města. Spojení s představením umu kamenářů a šperkařů zůstalo, stejně jako trh, kde si zájemci mohli práce šperkařů či sklářů zakoupit. Trh letos ostatně probíhal na obou stranách náměstí, protože sobota 4. července byla i první sobotou, kdy v Turnově byly obnoveny farmářské trhy a svoji produkci od zeleniny po včelařské výrobky, maso, uzeninu a pečivo nabídla zhruba desítka prodejců.

n201507060914_rep_103_015_kamen

n201507060914_rep_104_015_kamen

n201507060914_rep_105_015_kamen

Farmářské trhy přilákaly v průběhu dopoledne slušný počet návštěvníků, kteří se poté i částečně přesunuli na druhou stranu náměstí, do prostoru vymezenému akci Kámen a šperk. n201507060914_rep_106_015_kamenZejména odpoledne ale návštěvnost poznamenalo tropické počasí s teplotami vysoko na třicet stupňů a pobyt v rozpálených ulicích opravdu nebyl příjemný.
Na večerní koncert kapely Funk Corporation, kdy bylo snesitelněji, přišlo nicméně asi sedm desítek lidí, zájem byl i o promítání rodinného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny v letním kině. Kromě náměstí se v průběhu dne mj. konaly i tvůrčí dílny v Kamenářském domě v muzeu, lidé se mohli podívat do Galerie Granát na náměstí a do prostor Střední uměleckoprůmyslové školy.
Velmi zajímavý byl počin s turistickým vláčkem, který jezdil pravidelně na trase spojené s historií města: náměstí – Skálova ulice (muzeum, SUPŠ) – Husova a Kinského ulice – ulice 28. října (kostel P. Marie) – náměstí, ulice Hluboká a Palackého – Krajířova ulice (synagoga) – Trávnice a náměstí. Vláček jezdil s průvodcem, na zajímavých místech mohli lidé vystoupit, nastoupit, vyslechnout komentář… V tomto případě se již dlouhodobě nabízí využít vláčku třeba i v jiných letních dnech či ve spojení s blízkým Českým rájem, jednalo by se o kýženou podporu turistickému ruchu…

n201507060914_rep_107_015_kamen

n201507060915_rep_108_015_kamen

n201507060915_rep_109_015_kamen

Je-li akce Kámen a šperk především připomínkou pro Turnov tradičního řemesla, vždyť v oboru kamenářství a šperkařství je město stále nedoceněným světovým centrem (!), konal se letošní ročník především pro zasvěcené v trochu jiné atmosféře. Jako blesk z čistého nebe totiž městem prošla zpráva o čtvrtečním náhlém odchodu mineraloga vpravdě světového významu RNDr. Tomáše Řídkošila (62). Ten patřil k opravdu vyhledávaným odborníkům a byl často zván na semináře, kongresy a setkání na různých kontinentech planety. Byl ředitelem Geoparku Český ráj, zaměstnancem Muzea Českého ráje a oblíbeným učitelem na zdejší „špéře“.

K jeho osobnosti se ještě vrátíme, dovolte však jednu krátkou úvahu teď hned:

n201507060944_rep_110_015_ridkosilKámen a šperk v Českém ráji. Proběhlo 11. ročníků a stejně je tato akce stále neukotvena. Velkou měrou se o její konání zasloužila vedoucí zdejšího infocentra Eliška Gruberová, letos se konala v pozměněném duchu, ale otázky typu, jestli podobnou akci měsíc po Staročeských trzích pořádat či nepořádat, jestli ji směrovat na domácí, nebo hlavně navenek pro turisty a další, zůstávají. Pravdou je, že první víkend v červenci místní ve velké míře odjíždějí na dovolenou a turisté ještě v plné síle nedorazili, a tak každoročně by návštěvnost mohla být větší, než bývá…
Tomáš Řídkošil nebyl člověkem prvních stránek novin, kdo ho znali, vědí, že byl nesmírně pracovitý, poctivý a vytrvalý. Z jeho komentovaných prohlídek či zasvěcených besed bývali posluchači nadšeni. V té šíři záběru jde o vpravdě nenahraditelnou osobnost. Kdybychom z jeho odkazu napříště dokázali něco vnést do akce Kámen a šperk, možná by to bylo to správné ukotvení, které hledáme. Bylo by totiž dobré akci, která připomíná pro Turnov nejslavnější řemeslo, uchovat i nadále!

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.