JUBILEJNÍ 10. ROČNÍK AKCE KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI

0

Již po deset sezon zahajuje letní prázdninové měsíce v Turnově akce Kámen a šperk v Českém ráji. Nejinak tomu bylo i letos. I přes ne zrovna optimální předpověď počasí žádná bouřka nepřišla a nevyhnala účastníky akce z náměstí, kde probíhal celodenní bohatý program. Na podiu se tady střídaly kapely, tanec a jarmareční písně. Celé tržiště bylo zaměřeno na kamenáře a šperkaře. Akce se účastnili i polští kamenáři, kteří přijeli z měst Lwowek Slaski a Kowary. V jednom ze dvou rýžovišť si mohli návštěvníci vyrýžovat české granátky, ve druhém byla skelná kompozice, ze které si podle vlastní fantazie zájemci zhotovovali náhrdelníky či náramky.

Odpoledne mnozí  účastníci akce využili možnost navštívit tři turnovské kostely s průvodcem. Program probíhal i v areálu muzea Českého ráje a v kamenářském domě. Pro děti byl v městském parku připraven Večerníčkovský pohádkový les. Obohacením programu byl odpolední příjezd historických automobilů s datem výroby do roku 1918 a motocyklů s pohonem na řemen.

201407082218_rep_109_014_kamenasperk

V synagoze se v podvečerních hodinách uskutečnil jedinečný koncert světového houslového virtuóza Alexandra Shonera. Všichni účastníci koncertu si odnášeli nezapomenutelný zážitek. Byl to poslední koncert tohoto virtuóza v České republice před jeho odjezdem do zahraničí.

201407082218_rep_110_014_kamenasperk

Večerní program na náměstí zahájila skupina Meckie Messer Band. Na ně navázala netradiční módní přehlídka s názvem: Po celém světě, napříč staletími. V první části přehlídky se představily modely oděvů z Japonska, Indonésie, Thajska,  Číny, Tibetu, Vietnamu a Indie. Druhá část přehlídky patřila Evropě, a to od 14. do 19. století. Ve třetí části modelky v „druhorokokových šatech“ předvedly unikátní kolekci granátových šperků DUV Granát. Celý den zakončila efektní ohňová show s ohňostrojem.

201407082218_rep_111_014_kamenasperk

Chtěla bych poděkovat všem vystupujícím,  spolupořadatelům, svým kolegyním a všem, kteří se na akci podíleli.  Věřím, že si v rámci připraveného programu našel každý to, co jemu nejbližší a odnesl si plno zážitků a třeba i nějaký šperk či  drahý kámen pro štěstí.
Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, E.Gruberova@info.turnov.cz

Další snímky z módní přehlídky najdete na Facebooku TvA – ZDE.

POZNÁMKA POD ČAROU
Čas od času lze zaslechnout, jestli má tato akce smysl a komu je určena. Nevím, jestli se takto v letních měsících ptají třeba obyvatelé Třeboně nebo Českého Krumlova. Domnívám se, že vědí, že v létě k nim přijíždějí turisté, a ty je třeba pozdržet. Nabídnout jim něco atraktivního a zajímavého, nejlépe typického pro daný region. Z tohoto pohledu je možná Kámen a šperk důležitější než Staročeské trhy, ale je to srovnávání nesrovnatelného. Zatímco trhy chápu hlavně jako regionální, kdy prakticky každá zdejší rodina na nich má své zastoupení, druhá akce by měla být zaměřena především na letní návštěvníky regionu. Proto by měl zůstat zachován i termín na počátku prázdnin, protože, ruku na srdce, Turnovan si nový přívěšek s kamenem už jen těžko koupí. Elišce Gruberové se v posledních letech podařilo spojit mnoho věcí dohromady (a někdy i zmapovat pomyslné slepé uličky), letošní ročník byl asi nejnavštívenější ze všech. Zatímco jindy bývalo hlavně odpoledne na náměstí lidí pomálu, letošní příjezd veteránů byl kýženým oživením. A k tomu zde byly další doprovodné aktivity v muzeu, v Granátu, synagoze či na „šperkárně“. Asi se většina návštěvníků shodne, že na akci je nejkrásnější večerní historická módní přehlídka. Má atmosféru, profesionalitu, nasvícené kulisy města a má hlavně návštěvnost, za kterou by se nemusely stydět daleko propagovanější akce. Ať už případně pořadatelství Kamene a šperku převezme kdokoli (o změně pořadatele se hovoří), laťka je nastavena. Turisté, kteří navštívili Český ráj v letošním prvním prázdninovém týdnu, mohli být spokojeni a spokojeni byli jistě také domácí, kteří na jeden den vyměnili les, kolo, zahrádku či vodu za plochu náměstí… (pch)

201407082218_rep_112_014_kamenasperk

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.