MÍSTA V ČESKÉM RÁJI JSOU ATRAKTIVNÍ KULISOU I PRO MLADÉ UMĚLCE

0

Němci ho nazývají Böhmisches Paradies, Angličané The Bohemian Paradise a pro nás místní je to prostě Český ráj a domov. Že je tu krásně napovídá už sám název ve všech zmíněných jazycích a právě proto je to také vyhledávaná oblast, kterou mají rádi turisté. Atraktivní jsou lokality nám všem důvěrně známé i pro umělce. Většina z nás určitě viděla svá oblíbená zákoutí ve filmech a pohádkách. Svoje místo má ale Český ráj například i u mladých hudebníků. Jeden z nich to sem daleko, protože pochází z města pod Ještědem, nicméně známý je po celé republice. O kom je řeč? O Sebastianovi.

Liberecký zpěvák, který začátkem léta koncertoval ve Šťastné zemi, si pro natočení svého druhého klipu vybral místa kolem Klokočských a Suchých skal. Píseň se jmenuje Záchranný bod a Sebastian se na ní textově podílel společně se zpěvákem kapely Nebe Petrem Harazinem. Hudbu složil Ondřej Turták (ODD z Atmo MUSIC), který singl také produkoval a zároveň se s Ondřejem Žatkuliakem postaral o mix. Kamery se chopil Zdeněk Sopůšek a vizáž měla na starosti Barbora Štrejchýřová, která v klipu se Sebastianem také hraje. Na scénáři pracoval sám zpěvák s Jiřím Remsou, který se postaral i o logo design.

 

Pokud si o tomto zpěvákovi zkusíte vyhledat pár informací na internetu, dočtete se asi toto: Že je to jeden z nejvýraznějších a nejtalentovanějších umělců dnešní doby v naší zemi, kolik ocenění už posbíral a že ho určitě čeká velmi pestrá hudební budoucnost, protože je to prostě talent. Dále na vás vyskočí i jeho asi zatím nejznámější písnička s názvem Toulavá. Já s tím vším souhlasím, ale ráda bych ještě přidala pár slov. Zpěvák Sebastian je především fajn kluk, který si na nic nehraje a je sám sebou. Z jeho vystupování čiší skromnost a pokora a ne žádné nafoukané manýry. Pokud jsem měla možnost ho sledovat, byl ke všem fanouškům velmi vstřícný a na pódiu kontaktní. Jeho muzika je chytlavá a svým způsobem originální, protože se díky výrazným nástrojům a inspirací v country a folku trochu liší. Takže nesplývá s jinými umělci, které můžeme v rádiu slyšet.
A i když bylo ten den ve Šťastné zemi vedro, měl za sebou koncert, autogramiádu a lasergame, přesto mně velmi ochotně poskytl rozhovor, ve kterém se dozvíte, kdy bude nové album, proč se jeden z jeho klipů natáčel právě nedaleko Turnova, jakou má vizi ohledně své tvorby do budoucna a spoustu dalších zajímavých věcí.

n201607062028_vakci_159_016_sebastianSEBASTIAN: CHTĚL BYCH SVOJE PÍSNIČKY DÁT VŠEM LIDEM

* Jak se ti líbil koncert ve Šťastné zemi?
Skvělý. Jak říkáš, jsme ve Šťastné zemi, takže i šťastný lidi, a to bylo znát. Za nás určitě dobrý. Jsme rádi za pozvání a moc děkujeme všem, co dorazili.

* Jaký typ koncertů máš raději? Velké haly plné lidí nebo komornější akce?
Mám určitě radši koncerty, který jsou pořádaný venku. Je to proto, že venku nejsou lidi stísněný a mají možnost se svobodně projevit a hejbat se. No a podle mě úplně tak nezáleží na tom, jestli je tam hodně lidí, nebo málo, ale hlavně na tom, jaký ty lidi jsou. Takže menší koncert někdy může být lepší než větší a někdy je to zase třeba naopak.

* Jak se koncertování daří? Dočetla jsem se, že ti tvoji nejbližší na začátku kariéry tuhle cestu trošku vymlouvali. Tak jak to teď vypadá? Je to podle tvých představ?
Jo, docela se to nastartovalo a v podstatě už dva roky v tom jedu naplno a nedělám nic jinýho. Nicméně je to trošku jiný, než jak si to člověk představoval, když začínal. Ale nic v životě asi není úplně ideální a my jsme tady od toho, abychom ty věci měnili a dělali si je tak, jak chceme. Takzvaně k obrazu svému.

* Pojďme tě trochu představit těm, co tě neznají. Jsi z Liberce…
…ale narodil jsem se v Mnichově. Jinak jsem z Liberce, je mi 24, kromě muziky mám rád sport… No a pokud se budeme bavit čistě o té hudební stránce, tak jsem prošel dvěma kapelama, byl jsem v talentový soutěži, byl jsem jako host v ATMO music, se kterýma pořád spolupracuju. Po těch začátcích, respektive po tom, co se do rádií dostala písnička Toulavá, tak to šlo docela rychle. Dostali jsme nějaký ocenění – nejhranější umělec na Óčku pro rok 2015, nejstreamovanější skladba roku, objev roku, nominace na Anděla. A různý jiný ocenění, který to trošku podpořily a nakoply pro ty promotéry. Jinak tyhle věci, myslím všechny ty ceny, podle mě ještě nejsou tolik důležitý, ale jsme za ně moc rádi.

* Tvůj klip k písni Záchranný bod se točil tady u nás v Českém ráji – Suché skály, Klokočí a jeho blízké okolí – skály, Průchody, Fialník – sady. Jak jste na tuhle lokalitu přišli?
Já jsem měl nějakou vizi, jak by to mělo vypadat, a řekli jsme si, že nechceme jezdit nikam daleko. Tak jsme hledali na internetu, co se dá, a tahle místa byla docela fajn. Tak jsem udělal nějakej scénář a podle něj jsme pak klip tvořili. Do tý doby jsem to tu neznal, ale moc se mně tam líbilo a bylo to tam fajn.

* Když jsem se probírala tvými rozhovory, opakovala se tam často jedna věc. Šlo o styl tvojí muziky. To, co jsi zatím pustil do světa, je hodně ovlivněno moderním folkem a country. Ty se ale vyjadřuješ tak, že nevíš, jestli u tohoto stylu zůstaneš, a že možná půjdeš směrem jako Kryštof, Nebe nebo Jelen. Není to škoda? Když právě tím svým stylem jsi odlišný a výjimečný?
U toho stylu, co dělám, určitě zůstanu, ale nechci, aby všechny písničky byly jako přes kopírák. Třetí singl, co jsme vydali (Až na to přijde – pozn. red.), tak právě proto, aby si mě lidi už mohli nějak zařadit. Do budoucna bych chtěl změnit jedině to, aby písničky byly víc dospělý a chtěl bych je dát všem lidem. Díky singlu Toulavá se moje tvorba dostala i tam, kam jsem třeba nepočítal, mezi děti. To je pro mě někdy zvláštní, ale samozřejmě děti vyrostou a jestli ještě budeme hrát, tak oni budou velký a bude to v pohodě. Děti mám rád a dětský publikum mně nevadí, ale nečekal jsem to.

* Takže to, co je pro tebe typické – nádech moderního country a folku a výrazný nástroj (banjo, akordeon…), který dává každé písničce právě ten punc originality, o to nepřijdeme?
Jojo, chci to hrát takhle do country a folku a vždycky ještě najít nějakej super nástroj. Akorát teď vydáme takovej ploužáček a tím to chceme trošku zklidnit. Aby si třeba lidi řekli: Jé, tak to už jsme nečekali, že vydáte…

* Co mi můžeš říct ke Generaci O?
Zajímavá písnička Společný svět, na který se podílelo mnoho interpretů, a jelikož je Óčko taková naše základna a mám tam spoustu kamarádů, tak jsme do toho šli a udělali tenhle společnej song.

* Prázdniny, léto, čas cestování. Já vím, že cestování je jeden z tvých snů, ale nebyl na něj prostor. Je to lepší?
Už jsem stihl Turecko. Jinak se mně daří hodně cestovat po republice, každý týden v rámci koncertů (smích).
Je docela těžký udělat si nějaký výlet za hranice v souladu s těmi koncerty. Takže, když někam jedu, tak třeba na pět dní. Uvidíme, budu se snažit procestovat, co se dá, ale teď na to není tolik prostoru, navíc situace ve světě je taková zajímavá… Ale vlastně jedeme s kapelou do Chorvatska, tak snad to bude v pohodě.

* Co tam jedete dělat? Čistě jenom dovča, relax?
Jedeme tam točit dokument. Takový poděkování fanouškům. Akustický hraní na ulici a tak.

* Závěrem bych se chtěla zeptat, na co se mohou tvoji fanoušci do budoucna těšit? Kdy bude album?
Na konci září. Určitě.

* Děkuji za rozhovor.
Zuzana Kolářová
, zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.