NA TURNOVSKOU ZDRAVOTNICKOU ŠKOLU SE VRÁTILI ZAHRANIČNÍ STUDENTI

0

Na 130 zahraničních studentů prošlo učebnami a internátem turnovské Střední zdravotnické školy. Od roku 1980 do roku 1994 zde vzdělávali studenty tzv. rozvojových zemí, jako byly Sýrie, Írán, Irák, Libye, Pákistán, Libanon, Afghánistán, Laos či Etiopie. Někteří se do svých zemí vrátili, jiní se usadili a založili rodiny v České republice či jinde ve světě. Bylo to příjemné a milé setkání, které škola pro zahraniční studenty uspořádala na podzim 2015 u příležitosti třicetiletí domova mládeže (ZDE). Dnes se k nám zahraniční studenti zase vracejí.

„České zdravotnictví trpí nedostatkem zdravotnického personálu, zejména sester. Víc dětí v České republice bohužel není, tak si říkám, že kdyby přišli ze zahraničí skutečně ti, kteří mají zájem v českém zdravotnictví pracovat, tak by to bylo fajn,“ říká Lenka Nováková, ředitelka Střední zdravotnické školy v Turnově. Ta kontaktovala pražskou Czech College, což je vysoká škola, na které se vyučuje pouze v angličtině, a především technické obory a management. „Po krátkém váhání souhlasili s tím, že mohou pomoci se zprostředkováním zahraničních studentů pro naše zdravotnictví. Měli jsme kontakty do Indie, v pondělí 10. dubna jsme přivítali dvě indické studentky, jednoho studenta a jednu dívku z Malajsie. Všichni mají vystudované tamní vysoké zdravotnické školy,“ přibližuje Nováková.

První zahraniční studenti v turnovské zdravotnické škole po víc než 20 letech

V turnovské škole pro ně mají vypracovaný jednoroční kurz českého jazyka pro cizince, výuky se nadšeně chopily tři zdejší učitelky češtiny. Už po prvním týdnu studenti znají některá základní slovíčka, jazyk se budou intenzivně učit až do září, resp. do února příštího roku, kdy by měli dělat příslušnou státní zkoušku. V průběhu podzimu a zimy ještě přibudou odborné zdravotnické předměty. Od února příštího roku je ještě bude čekat 40denní praxe přímo ve zdravotnickém pracovišti a potom by již měli být připraveni nastoupit na pozici středního zdravotnického personálu do českých nemocnic.

„My sice říkáme studenti, ale je jim od 26 do 40 let. V Indii je podle nich práce zdravotníků velmi podhodnocena, v některých případech se složila celá širší rodina, aby mohli do Česka odjet, protože školu si normálně platí. Vysokoškolský diplom z Indie bude uznán, jen se musí více seznámit s českým prostředím a evropskými reáliemi vůbec,“ dodává ředitelka.

Jejich cesta integrace do naší společnosti je na samém začátku, úsměvné jsou první příhody. V první hodině češtiny se naučili pozdravit, když se pak s průvodcem vydali do ulic Turnova a každého kolemjdoucího zdravili „dobrý den“, reagovali lidé různě. Na jejich přítomnost si budou také muset zvyknout i v místních kostelech, protože jsou všichni praktikující křesťané. Doufejme ale, že je Turnovští – i v někdy poněkud zbytečně hysterické „utečenecké“ atmosféře současnosti – přijmou vřele. Podle vychovatelky z domova mládeže při zdravotnické škole Ivany Pravdové jsou všichni čtyři velmi milí a vstřícní a také zodpovědní – po hodinách v učebně se češtinu ještě učí sami navzájem, aby jazyk co nejdříve zvládli. Problém bude z počátku stravování, ale i na naše jídlo si poměrně rychle zvykají.

Intenzivní výuka češtiny v učebně SZŠ Turnov

Po více než dvaceti letech se tedy do Turnova vrátili zahraniční studenti. Praxe ukáže, jestli půjde jen o epizodu, nebo příliv chybějícího zdravotnického personálu do českých nemocnic. Ostatně, jeden lékař z Indie už v Panochově nemocnici působí…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.