CELODENNÍ KONCERTNÍ MARATON – EVROPSKÝ DEN HUDBY 2023

0

Seběhlo se to asi tak: Někdy v zimě navštívil místostarosta Jan Lochman, který je známý svým uměleckým zaměřením – působí jako aktivní houslista v několika hudebních uskupeních, za vedoucí informačního centra Andreou Berndtovou. A že by si v rámci červnového Evropského dne hudby rádi s Turnovským orchestrálním sdružením zahráli brzo ráno na Valdštejně. Proč ne? A přijdou lidi? A bude to v 6.00 hodin ráno vůbec někoho kromě muzikantů zajímat? K překvapení všech – zajímalo!

Z původního jednoho vystoupení byla nakonec série koncertů. Každé dvě hodiny ve středu 21. června někde v Turnově někdo vystupoval. V 6.00 hodin na Valdštejně Turnovské orchestrální sdružení, v 8.00 v Metelkových sadech Ondřej Zlevor a Jan Baudys (akordeon a tuba), v 10.00 v městském parku Komorní orchestr ZUŠ Turnov, ve 12.00 v parčíku před domem Na Sboře žáci a studenti sólového zpěvu ZUŠ, ve 14.00 v Parku T. G. Masaryka Pěvecký sbor Carmina, v 16.00 v letní scéně Fokusu Smyčcové kvarteto Ad Libitum, v 18.00 na náměstí Lédl Jazz Q a od 20.00 hodin na nádraží Pěvecký sbor Musica Fortuna.

Že už ráno na šestou na Valdštejn přijde na koncert padesátka návštěvníků, to asi málokdo tušil. Na hradě nicméně byli připraveni, voněla ranní káva a pečivo, po koncertě zde šlo i posedět a čerpat energii z probouzejícího se dne. „Smyslem pořádání Evropského dne hudby je dostat hudbu k lidem, které by třeba ani nenapadlo jít na koncert. Přinést hudbu do míst, kde se lidé běžně pohybují, zastaví se, zaposlouchají,“ říká turnovský místostarosta Jan Lochman. Jak doplnil, určitě stojí za to přemýšlet, jestli by z této akce nemohla být nová tradice, protože už teď ho napadají nová místa, kde by mohla vystoupení probíhat. „Poděkování za organizaci patří Kulturnímu cestu Turnov a příspěvkové organizaci Turnovské památky a cestovní ruch,“ dodal místostarosta.
Jednotlivá vystoupení navštívilo v průměru třicet až padesát lidí, na vystoupení Musici Fortuny večer na nádraží jich přišla stovka!

Turnovské orchestrální sdružení hrálo od 6.00 hodin na Valdštejně

Ondřej Zlevor a Jan Baudys

…v parku u letního kina (foto J. Lochman)

…v parku Na Sboře

…po 14. hodině starosta T. Hocke položil květiny ke stromu Olgy Havlové v Parku TGM se zástupkyní její nadace

PS Carmina; dívky zpívaly i písničku Pro Olgu, kterou složila Aneta Langerová k jejím nedožitým devadesátinám

Lédl Jazz Q

Musica Fortuna

Na „Fortunu“ přišla na nádraží zhruba stovka lidí

Sbormistr Vítězslav Čapek

…společný snímek pěveckého sboru ukončil symbolicky celodenní maraton

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.